Nissan začal vyrábět elektromobily Nissan Leaf v Evropě

Jan Horčík - 28 Březen 2013

Japonská automobilka Nissan spustila výrobu elektromobilů Nissan Leaf v Evropě. Konkrétně jde o továrnu ve městě Sunderland ve Velké Británii. Nissan tak už dnes vyrábí svá elektrická auta Leaf na třech místech světa. I díky tomu může dále snižovat jejich cenu.auto výroba Nissan Leaf Británie Sunderland

V britském Sunderlandu začala evropská výroba elektromobilu Nissan Leaf, resp. jeho 2. generace
foto: Nissan

  • Elektromobil Nissan Leaf jde do výroby v závodě Nissan v Sunderlandu
  • Auto nabízí více než 100 vylepšení, delší dojezd a rychlejší nabíjení
  • Zahájení výroby představuje investici v hodnotě 420 mil. liber
  • Výroba má vytvořit více než 2 000 pracovních míst v automobilovém průmyslu Velké Británie

Továrna Nissan v britském městě Sunderland dokáže vyrábět až 50 000 elektromobilů Nissan Leaf za rok. Doplňující nedaleká továrna na baterie jich dokáže vyrchlit až 60 000 ročně.

Nově spuštěná výroba doplňuje už rozjeté výrobní procesy v domácím Japonsku a nedávno spuštěnou výrobu elektromobilů Leaf v USA v továrně Smyrna (Tennessee). Všechny tři továrny dnes vyrábějí nový, inovovaný model elektromobilu Leaf.

Nový, lepší elektromobil

Ten nabízí vyšší dojezd, lepší výkon, rychlejší dobíjení, to vše ale za nižší cenu. Celkově je druhá generace modelu Leaf vylepšena po všech stránkách. Podle Nissanu je na ní více než 100 zásadních vylepšení. Je to také ta verze, která se v ČR začne prodávat už teď během jara 2013.

galerie: Nissan Leaf
Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf

Lokální výroba se Nissanu vyplácí. Díky snížení ceny a zlepšení dostupnosti se během března 2013 v prodá rekordních více než 1900 kusů elektromobilu. Nedávno dosáhl mety 50 000 prodaných kusů, dnes už je prodáno přes 54 000.

Carlos Ghosn, šéf automobilky Nissan, aktuálně řekl, že “na ceně elektromobilu stále pracujeme“. Právě cena představuje zásadní překážku pro další rozvoj elektromobility. Na druhou stranu v některých médiích stále přetrvává mýtus, že elektrická auta se špatně prodávají.

Elektrická auta se prodávají. A jak!

To není pravda. Viz. články “Počet elektrických aut v USA roste exponenciálně” a “2012: V USA se prodalo 50 000 elektrických aut, nárůst 349 %!.”.

Ostatně, kdyby se elektrická auta neprodávala, nebudou do nich automobilky jako Nissan (a další) investovat tak obrovské zdroje. Výkonný vicepresident společnosti Nissan Andy Palmer oslavil oficiální zahájení výroby elektromobilů s 6 100 zaměstnanci, kteří jsou nyní v závodě zaměstnáni. „Dnešní oznámení znovu potvrzuje pevný závazek společnosti Nissan ke sledování nulových emisí.”

Není bez zajímavosti, že výrobní závod Nissan v Sunderlandu oslavuje výrobu více než sedmi milionů vozů od zahájení provozu v roce 1986. V loňském roce vyrobil 510 572 vozidel, takže se stal první automobilkou ve Velké Británii, která vyrobila více než půl milionů vozů za jeden rok.

Čeká nás další růst

Nový Leaf, který se vyrábí na stejné lince jako nejprodávanější model Nissan Qashquai, potvrzuje vedoucí globální postavení Nissanu v oblasti elektromobilů. Během 12 měsíců zvýšil Nissan počet dealerů modelu Leaf ze 150 na 1 400 a počet dobíjecích míst v Evropě vzrostl z 12 000 na více než 20 000.

K novému Nissanu Leaf se brzy připojí čistě elektrická verze úspěšného modelu , který bude mít označení e-NV200, a to jak ve verzi lehkého užitkového automobilu, tak v pětisedadlové verzi kombi. Vývoj speciálního vozidla taxi EV založeném na modelu e-NV200 je rovněž v plném proudu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

A zástupci evropských automobilek tvrdí že není zájem ,proto se tak málo angažují.Kdy se začnou angažovat až jejich výrobní linky zastaví nezájem trhu.To už taky může být pozdě .Možná spoléhají na to že až bude zle tak přijdou s argumentem dejte nám peníze na investice nebo budeme masově propouštět !!!


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?