Elektromobil Nissan e-NV200 poslouží jako taxi v Barceloně

testuje Coca-Cola, zkouší ji i FedEx v Německu či Londýně. Spuštění její výroby se blíží mílovými kroky. Mezi prvními městy, kde bude tohle prostorné auto sloužit jako elektrický taxík se zařadí také Barcelona. Není divu, vždyť přímo v Barceloně se bude vyrábět.

Nissan e-NV200 ve Španělsku v Barceloně – jako taxi
foto: Nissan

Automobilka Nissan aktuálně prezentovala modely Nissan NV200 a koncept Nissan e-NV200 ve . Mají se totiž stát novými vozy taxi pro . V tamní továrně Nissanu “Zona Franca” se také auta přímo vyrábějí.

Barcelona vede

Barcelona dlouhodobě patří k evropským i španělským premiantům v oblasti snižování emisí z dopravy. A elektrické taxíky jsou další krok. Prezentace se zúčastnil i starosta Xavier Tria, jeho zástupce Antoni Vives a pochopitelně vysocí manažeři Nissanu.

Užitkové vozidlo NV200 bylo na trh uvedeno už v roce 2009 v Evropě a Japonsku. Od té doby si našlo nový domov už 135 000 kusů. O jeho oblibě svědčí i fakt, že bylo zvoleno také jako taxi nové generace pro New York a Londýn.

NV200, příležitost pro moderní dopravu

Model NV200 Barcelona Taxi bude v prodeji od 2. ledna 2013. Pro 10 500 držitelů licence taxislužby a pro více než 225 000 cestujících, kteří denně v Barceloně taxíky využívají, se otevře nová možnost moderní dopravy.

Nissan e-NV200 v Barceloně Nissan e-NV200 v Barceloně Nissan e-NV200 v Barceloně

Model Nissan e-NV200, který je v současné době ve vývoji, nabídne celosvětově špičkovou, plně elektrickou alternativu od roku 2014. Barcelonské taxi NV200 je vybaveno motorem 1.5 dCi o výkonu 110 k, spotřeba paliva má hodnotu 5,5 l / 100 km (kombinovaná spotřeba).

Kompaktní karoserie nabízí prostor pro čtyři cestující s pěti velkými kufry. Vozidlo má po stranách posuvné dveře, které pasažérům umožní snadný nástup i výstup. Zároveň je toto uspořádání bezpečnější pro chodce, cyklisty i ostatní vozidla, protože se dveře neotevírají do vozovky.

Elektrická verze příští rok

Výroba elektrické verze označované jako e-NV200 bude v Barceloně zahájena koncem roku 2013. Elektromobil se odtamtud bude vyvážet do celého světa. Barcelona přesto zústane epicentrem dění: v roce 2013 se zde uskuteční Elektromobilní sympózium (EVS 2013).

Kromě toho chystá Bacelona také další rozšiřování dobíjecí infrastruktury. V současné době ve městě funguje asi 250 dobíjecích stanic a další mají přibývat.

Svým dílem chce přispět i Nissan, který se snaží podpořit rozvoj elektromobility (a prodej svých elektromobilů) instalací 400 nových rychlodobíjecích stanic CHAdeMo po celé Evropě. Jen ve Španělsku to má být 42 stanic. První byla zprovozněna ve městě Vitoria v Baskicku.

tisková zpráva

One Comment on “Elektromobil Nissan e-NV200 poslouží jako taxi v Barceloně”

Napsat komentář