Jo-mobil, ekologicky šetrný automobil z Ruska

Když se řekne a , co vás napadne? Kdekoho asi pouze vozy z dob dávno i nedávno minulých jako Lada, Moskvič či vojenský UAZ. Tuto ne zrovna lichotivou reputaci se snaží změnit jeden z nejbohatších lidí žijících v , .   

Spoluzakladatel projektu, který si dal za cíl navrhnout a vyrobit první ruský , říká: „Naším cílem je vyprodukovat elegantní a zároveň . Doufáme, že tento vůz v Rusku podnítí také zájem o ochranu a snižování škodlivých .“

Jeho slova potvrzuje v pondělí veřejnosti představený prototyp nového ruského s názvem „Ё-мобиль“ (anglicky „Yo-mobil“, česky „Jo-mobil“), jehož název je ruskou reakcí na západní „i-módu“, která i do Ruska přivedla či .

hybridy Jo-Mobil

Yo-mobil se bude vyrábět ve třech provedeních jako coupé, a .

hybridy Jo-Mobil

Každý model je vybaven dvěma palivovými nádržemi (benzín a ). je propojen v kombinaci s generátorem pro nabíjení , takže jej není nutné dobíjet prostřednictvím sítě.

Kromě nízké , pohybující se okolo 3,5 l na 100 kilometrů, má být přijatelná i . Podle Prochorova by neměla překročit 10 000 dolarů (v přepočtu asi 190 000 Kč), i když někteří odborníci o této ceně polemizují. Dle poskytnutých informací motor s výkonem 60 kW vyvine rychlost až 130 km/h.

Michail Prochorov a jeho partneři mají v plánu vyrábět 10 000 vozidel ročně a očekává se, že by se nová mohla objevit na silnicích do konce roku . Zda-li se však stanou vážným konkurentem světových výrobců, to ukáže až čas.

zdroj: rt.com, auto.lenta.ru, jomobil.ru

One Comment on “Jo-mobil, ekologicky šetrný automobil z Ruska”

  1. Dojezd ma pry byt az 1100
    Dojezd ma pry byt az 1100 km(na obe nadrze tj. 70L zemniho plynu a pry jen 20L benzinu) a Technicka poznamka rychlost je prave omezena ne AŽ do 130 km/h ale maximalne do 120-130 km/h jelikoz jak vysvetlil sam Prochorov pres tuto hodnotu auto uz je neekonomicke. Spis by mne zajimalo zda skutecne dotahnou to do konce a zacnou je vyraber?! Ovsem startovani auta za pomoci mobilniho telefonu ktery bude tez vzdy pribalen k autu se mi nejevi jako neco rozumneho…a dukazem je i to ze na prehlidce auto nastartovalo az na 3 pokus! :)))

Napsat komentář