Test: Peugeot 208 - auto pro videoherní generaci

Jan Horčík - 04 Červen 2012

Koncern PSA Peugeot Citroen má, podobně jako většina dalších evropských automobilek, nemalé problémy. Na tento rok proto připravil velkou produktovou ofenzívu. Kromě hybridů Peugeot Hybrid4 a také nedávno uvedl i na český trh nový .test peugeot 208

Nejen zadní světla jsou na novém Peugeot 208 zajímavá. Celkově působí auto velmi inovativním až futuristickým dojmem. Příjemné.
foto: Hybrid.cz

Peugeot 208 je malé auto pro mladé lidi. Dává to najevo jak svým agresivním, dynamickým vzhledem zvnějšku, tak i inovacemi uvnitř. Zcela nové pojetí palubní desky staví budíky nad úroveň volantu, který je zároveň menší a oválnější.

Celé tohle uspořádání tak trochu upomíná k futuristickým kokpitům z videoher. Ale funguje a funguje dobře – budíky jsou čitelnější, není třeba tolik klopit oči, volant je pohodlný i díky silnému posilovači.

Test Peugeot 208 1.6 VTi Test Peugeot 208 1.6 VTi Test Peugeot 208 1.6 VTi

I přístrojová deska uprostřed je výrazně zjednodušená proti jiným modelům, a to zejména díky dotykovému displeji sloužícímu jako informační a zábavní systém, vč. např. rádia a navigace. Ovládání dotykového tabletu se nám hodně líbilo. Jednoduché, přehledné a rychlé a celkově lze za něj Peugeot jen pochválit.

Testovaná pětidveřová verze Peugeot 208 1.6 VTi v nejvyšším stupni výbavy Allure o výkonu 120 koní byla doplněna pětistupňovou manuální převodovkou. Na tomhle autě tedy není nic “eko” – žádný hybridní pohon, dokonce ani mikrohybridní. Přesto dokáže být šetrné.

Peugeot mikrohybridní e-HDi verzi prodává, krátce jsmesi ji ostatně vyzkoušeli už při uvedení Peugeot 208 v ČR, ale rozhodli jsme se, že nebude od věci mít možnost ji porovnat s běžným “benzínem”. Už při krátké projížďce během uvedení vozu Peugeot 208 jsme totiž zjistili, že benzinová verze v nízkých otáčkách a rychlostech nenabízí tolik dynamiky jako verze 1.6l e-HDi FAP o výkonu 115 koní s manuální šestistupňovou převodovkou.

Testovaná verze s motorem 1.6 VTi začíná nabývat na síle teprve ve středních otáčkách a nejlépe se samozřejmě cítí v těch vysokých, kdy je teprve výkon auta opravdu znát.

test peugeot 208

Výhled z auta je na všechny strany dostatečný
foto: Hybrid.cz

Bohužel je pak uvnitř motor zároveň dost slyšet – v oblasti zvukové izolace měli konstruktéři Peugeotu přeci jen trochu přitlačit. Zároveň by zasloužilo o něco víc práce řazení a samotná řadící páka, která má zbytečné dlouhé dráhy jednotlivých stupňů.

Na dálnici se auto pohybuje bez problémů, limit je nastaven kolem 175 km/h. I přesto ale zvládá držet spotřebu kolem 6,5 l/100 km. S novým Peugeot 208 jsme najeli celkem kolem 450 km především po dálnici (cca 300 km), zbytek pak po meziměstských silnicích. Průměrná spotřeba nás velmi příjemně překvapila hodnotou 6,0 l/100 km.

Peugeot 208 se prodává ve třech výbavách Access, Active a nejvyšší Allure. V každé z nich jsou k dispozici tří- a pětidveřové varianty s motory VTi nebo e-HDi, případně HDi. Nové tříválcové motory 1.0 a 1.2l, verze 1.4 e-HDi a 1.6 THP pak budou v České republice k dispozici až od podzimu 2012.

Právě verze s nejnižšímy objemy pak mají nabídnout také nejzajímavější spotřebu v okolí 3 l/100 km. Nové motory vyvinul přímo koncern PSA Peugeot Citroen právě s cílem snížení spotřeby a hmotnosti. Zároveň 208ka získala všechny výhody mikro-hybridní technologie e-HDi se systémem , které Peugeot představil už před časem u modelů Peugeot 508 a Peugeot 308. e-HDi verzi 208 vyzkoušíme v podrobném testu během následujících týdnů.

test peugeot 208

Navigace fungovala na jedničku, ovládání dotykového displeje taktéž.
foto: Hybrid.cz

Není to auto pro velkou rodinu, ale tak není ani myšleno. Ve výjimečných případech, kdy v autě pojedou čtyři dospělí (pět nedoporučujeme, i když lze), nebudou se ti vzadu muset přespříliš uskromňovat. Kufr nabízí standardních 311 litrů, což stačí na složenou elektrickou skládačku Lavil a něco málo navíc. Sklopíte-li zadní sedačky, máte rázem prostor o objemu 1152 l.

Prozatím můžeme konstatovat, že se Peugeot 208 povedl. Je malý, lehký, hbitý, mrštný, šetrný. Zejména výjimečně malý volant dává řidiči příjemně nový pocit z jízdy. Ve spojení s kvalitním čalouněním, pohodlnými sedačkami výbavy Allure a precizně zpracovaným informačním systémem představuje Peugeot 208 výjimečný kousek v současné nabídce malých hatchbacků.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily