Test: elektrokolo Lavil, nízkonástupová skládačka z Francie

Designové skládačky spousta cyklistů předem odmítá. Prostě proto, že odporují jejich zaběhlé definici . Lavil francouzské společnosti VoltaGreen vás ale přesvědčí o tom, že jde o plnohodnotné elektrokolo se vším všudy.

Rám má max. nosnost 120 kg, takže si bezpečně poradí i se „svátečními“ jezdci
foto: Hybrid.cz

Matně černý, netradičně tvarovaný hliníkový rám s logem společnosti VG je pro elektrickou skládačku Lavil poznávacím znamením. Stejně tak kožená držadla a stylové gelové sedlo Velo Plush. Tohle elektrokolo jednoznačně přitahuje oči především starších cyklistů. Jde však o plně funkční kolo i pro všechny ostatní, kdo se jedné stopy nebojí.

Jakmile si podle své konstituce nastavíte výšku sedla a řidítek, nabízí Lavil pohodlný posez. Elektromotor SWXH s max. výkonem 400 W, jmenovitým 250 W, je umístěn v zadním náboji. Většina hmotnosti jde tedy do zadní poloviny kola, včetně hmotnosti jezdce, což zaručuje, že zadní kolo nebude prokluzovat.

Na podsvíceném displeji můžete zvolit až šest stupňů asistence příšlapu. To je zbytečně moc, klidně by stačily módy tři nebo dva – zapnuto/vypnuto. V tomto případě každý stupeň přidává zhruba 3 km/h na průměrné rychlosti. S max. šestým stupněm příšlapu lze na rovině pohodlně držet průměrnou rychlost 25 km/h.

Šestý stupeň příšlapu je opravdu silný a garantujeme, že se u něj prakticky nezapotíte – stačí jen točit nohama a “dělat že šlapete”. Přesto s ním kolo dokáže bezpečně ujet 50 km až 60 km (jezdec 75 kg). V mírně kopcovatém terénu na silnici i po lesních cestách s lehkým protivětrem.

test elektrokola - elektrická skládačka Lavil

Uprostřed rámu lze kolo snadno uchopit a jednoduše ho tak přenášet, např. do schodů. S celkovou hmotností 22,5 kg to není žádný problém.
foto: Hybrid.cz

To je druhá věc, která na elektrické skládačce Lavil překvapí – že i s malými koly se dají dělat velké věci. Nebojí se na polní cesty ani do lesa, a to mimo jiné díky odpružené přední vidlici a odpružené sedlovce Promax.

Zvolíte-li stupeň příšlapu střední, tedy trojku, můžete si být jisti dojezdem kolem 70 km s tím, že vaše nohy už budou alespoň tušit, že doopravdy šlapou. Na ten nejmenší příšlap, tedy první stupeň (0=vypnuto) dokáže kolo pomáhat až na vzdálenost kolem 90 km.

test elektrokola - elektrická skládačka Lavil test elektrokola - elektrická skládačka Lavil test elektrokola - elektrická skládačka Lavil

Za menší nedostatek elektrokola Lavil považujeme absenci akcelerátoru. Přeci jen, uvést malá kola do pohybu není na vyšší převod úplně snadné a “přicmrndnutí” by se hodilo. Jako zásadnější nedostatek nám ale připadá absence čidla sepnutí přední brzdy tak, aby se vypnul motor.

Na ten Francouzi jaksi zapomněli, a tak můžete brzdit přední brzdou jak silně chcete, ale když budete šlapat, elektromotor bude pomáhat dál. Nečekáme ale, že by to mohl být velký problém, protože málokdo brzdí a šlape současně. Zadní brzda už samozřejmě motor odpojí, ačkoliv až po silnějším zmáčknutí. V obou případech jde o klasické “véčkové” brzdy Tektro.

test elektrokola - elektrická skládačka Lavil

Baterii lze vyjmout, ale dobíjet ji samozřejmě můžete i přímo v kole. Dobíjení trvá max. šest hodin.
foto: Hybrid.cz

Poslední výtka patří celokovovým skládacím pedálům Wellgo, které by zasloužily být drsnější aby z nich tak často neklouzala noha. Elektrickou skládačku lze během několika vteřin složit do úhledného balíčku, který snadno umístíte např. do kufru auta. Ve výbavě je samozřejmě plná polní pro pohyb po silnici, tedy přední a zadní světlo plus stojánek.

Za cenu 26 880 Kč vč. DPH nabízí elektrická skládačka Lavil spoustu zábavy za relativně málo peněz. Její použití je univerzální a nebudete-li se bát zkusit něco nového, poslouží vám tohle elektrokolo prakticky při všech příležitostech.

Za zapůjčení elektrokola děkujeme společnosti . Společnost ekolo.cz je sponzorem rubriky Elektrokola na serveru Hybrid.cz.

4 Comments on “Test: elektrokolo Lavil, nízkonástupová skládačka z Francie”

 1. Toto kolo jsem měl v
  Toto kolo jsem měl v hledáčku a bylo mým favoritem. Nakonec jsme si s manželkou koupili velmi podobná kola značky Cityline FOLD od AutoKelly, jelikož jsem zjistil, že kola jsou až na ovladač (LED místo LCD) a pár nepodstatných detailů naprosto stejná. Cena se však liší dost výrazně… asi 10 tis.
  Nyní jsem rád, že jsem se v článku dočetl, že zrovna rozdíl mezi LCD-LED ovladačem nestojí za zmiňavový příplatek.
  Tyto skládačky (VG i Cityline) mohu ale všem doporučit..
  Vejdou se i dvě do kufru auta a dojezd i kvalita rámu kola je famózní…
  V terénu jsem ještě nezkoušel.. 🙂

  1. Byli jsme stejně
   Byli jsme stejně překvapení jako vy. Ad. videa – udělali jsme pár videí k testům některých aut (Ampera, iOn). Většímu „rozšíření“ videí na Hybrid.cz zatím brání náročnost jejich zpracování – jak jsme si oveřili, připravit i krátké video tak, aby bylo alespoň trochu koukatelné je práce na několik hodin.

Napsat komentář