Test: Peugeot 208 – auto pro videoherní generaci

Koncern PSA Peugeot Citroen má, podobně jako většina dalších evropských automobilek, nemalé problémy. Na tento rok proto připravil velkou produktovou ofenzívu. Kromě hybridů Peugeot Hybrid4 a také nedávno uvedl i na český trh nový .

Nejen zadní světla jsou na novém Peugeot 208 zajímavá. Celkově působí auto velmi inovativním až futuristickým dojmem. Příjemné.
foto: Hybrid.cz

Peugeot 208 je malé auto pro mladé lidi. Dává to najevo jak svým agresivním, dynamickým vzhledem zvnějšku, tak i inovacemi uvnitř. Zcela nové pojetí palubní desky staví budíky nad úroveň volantu, který je zároveň menší a oválnější.

Celé tohle uspořádání tak trochu upomíná k futuristickým kokpitům z videoher. Ale funguje a funguje dobře – budíky jsou čitelnější, není třeba tolik klopit oči, volant je pohodlný i díky silnému posilovači.

Test Peugeot 208 1.6 VTi Test Peugeot 208 1.6 VTi Test Peugeot 208 1.6 VTi

I přístrojová deska uprostřed je výrazně zjednodušená proti jiným modelům, a to zejména díky dotykovému displeji sloužícímu jako informační a zábavní systém, vč. např. rádia a navigace. Ovládání dotykového tabletu se nám hodně líbilo. Jednoduché, přehledné a rychlé a celkově lze za něj Peugeot jen pochválit.

Testovaná pětidveřová verze Peugeot 208 1.6 VTi v nejvyšším stupni výbavy Allure o výkonu 120 koní byla doplněna pětistupňovou manuální převodovkou. Na tomhle autě tedy není nic “eko” – žádný hybridní pohon, dokonce ani mikrohybridní. Přesto dokáže být šetrné.

Peugeot mikrohybridní e-HDi verzi prodává, krátce jsmesi ji ostatně vyzkoušeli už při uvedení Peugeot 208 v ČR, ale rozhodli jsme se, že nebude od věci mít možnost ji porovnat s běžným “benzínem”. Už při krátké projížďce během uvedení vozu Peugeot 208 jsme totiž zjistili, že benzinová verze v nízkých otáčkách a rychlostech nenabízí tolik dynamiky jako verze 1.6l e-HDi FAP o výkonu 115 koní s manuální šestistupňovou převodovkou.

Testovaná verze s motorem 1.6 VTi začíná nabývat na síle teprve ve středních otáčkách a nejlépe se samozřejmě cítí v těch vysokých, kdy je teprve výkon auta opravdu znát.

test peugeot 208

Výhled z auta je na všechny strany dostatečný
foto: Hybrid.cz

Bohužel je pak uvnitř motor zároveň dost slyšet – v oblasti zvukové izolace měli konstruktéři Peugeotu přeci jen trochu přitlačit. Zároveň by zasloužilo o něco víc práce řazení a samotná řadící páka, která má zbytečné dlouhé dráhy jednotlivých stupňů.

Na dálnici se auto pohybuje bez problémů, limit je nastaven kolem 175 km/h. I přesto ale zvládá držet spotřebu kolem 6,5 l/100 km. S novým Peugeot 208 jsme najeli celkem kolem 450 km především po dálnici (cca 300 km), zbytek pak po meziměstských silnicích. Průměrná spotřeba nás velmi příjemně překvapila hodnotou 6,0 l/100 km.

Peugeot 208 se prodává ve třech výbavách Access, Active a nejvyšší Allure. V každé z nich jsou k dispozici tří- a pětidveřové varianty s motory VTi nebo e-HDi, případně HDi. Nové tříválcové motory 1.0 a 1.2l, verze 1.4 e-HDi a 1.6 THP pak budou v České republice k dispozici až od podzimu 2012.

Právě verze s nejnižšímy objemy pak mají nabídnout také nejzajímavější spotřebu v okolí 3 l/100 km. Nové motory vyvinul přímo koncern PSA Peugeot Citroen právě s cílem snížení spotřeby a hmotnosti. Zároveň 208ka získala všechny výhody mikro-hybridní technologie e-HDi se systémem , které Peugeot představil už před časem u modelů Peugeot 508 a Peugeot 308. e-HDi verzi 208 vyzkoušíme v podrobném testu během následujících týdnů.

test peugeot 208

Navigace fungovala na jedničku, ovládání dotykového displeje taktéž.
foto: Hybrid.cz

Není to auto pro velkou rodinu, ale tak není ani myšleno. Ve výjimečných případech, kdy v autě pojedou čtyři dospělí (pět nedoporučujeme, i když lze), nebudou se ti vzadu muset přespříliš uskromňovat. Kufr nabízí standardních 311 litrů, což stačí na složenou elektrickou skládačku Lavil a něco málo navíc. Sklopíte-li zadní sedačky, máte rázem prostor o objemu 1152 l.

Prozatím můžeme konstatovat, že se Peugeot 208 povedl. Je malý, lehký, hbitý, mrštný, šetrný. Zejména výjimečně malý volant dává řidiči příjemně nový pocit z jízdy. Ve spojení s kvalitním čalouněním, pohodlnými sedačkami výbavy Allure a precizně zpracovaným informačním systémem představuje Peugeot 208 výjimečný kousek v současné nabídce malých hatchbacků.

Napsat komentář