Tesla Model X odložen, první evropské superchargery v Norsku

Jan Horčík - 11 Březen 2013

Pondělním novinkám dominuje americká automobilka Tesla Motors, která splatí půjčku americké vládě o 5 let dřív. Zároveň se chystá rozšířit své působení v Evropě. První dobíjecí stanice Supercharger budou v Norsku. A Model X se dočká mírného zpoždění.auto elektromobil elektrické auto Tesla Model X SUV

Crossover SUV - elektrický Tesla Model X - na autosalonu v Detroitu NAIAS 2013
foto: newspress.co.uk

Automobilka Tesla Motors dne 7. března zveřejnila pravidelnou zprávu 10-K určenou pro Komisi pro cenné papíry. Najdeme v ní zajímavý odstavec týkající se vývoje elektrického SUV Model X:

Adaptujeme architekturu podvozku Modelu S pro vývoj crossoveru Model X. Jeho prototyp jsme odhalili v únoru 2012 a plánujeme začít produkci na konci roku 2014. Tento unikátní vůz byl navržen aby zaplnil mezeru mezi prostorností minivanu a stylovostí SUV…

Skutečnost, že výroba Modelu X se posunuje z letošního roku na rok 2014 víme už z autosalonu v Detroitu. Teď je ale jasné, že Model X se začne vyrábět ve velkém nejspíš až v roce 2015.

Další zpráva je o něco povzbudivější. Elon Musk nedávno zavítal do Norska, elektromobilní mekky Evropy. Norská vláda výrazně zvýhodňuje nákup elektromobilu před spalovákem, a tak není divu, že první dobíjecí stanice Tesla Supercharger na evropském kontiněntě budou v Norsku.

A stejně jako v USA, i zde budou k dispozici zdarma. První dodávky norským zájemcům o Model S proběhnou v letos v červenci. Ještě letos pak firma otevře nové obchody v Bruselu, , Londýně a . Servisní centra pak navíc také v , a Vídni.

Zpět na HybridPřidat komentář

link: http://www.teslamotorsclub.com/entry.php/65-LIVE-Elon-Musk-speaks-in-Norway-about-Tesla-s-European-plans
Celé sa to začína niekde okolo 25minúty
Blankenship Elona kontroloval, ale Elon povedal niečo také: 4x4 will be availble for model S but not anytime soon.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to už bude predpokladám nová sada lepších batérií, aby mohli dodržať sľúbené ceny - na dnešnej úrovni modelu S a aby facelift modelu modelu S mohol byť lacnejší ako model X. 2014 bude v znamení viacerých úprav modelu S. Pohon 4 x 4 pre model S Elon v Nórsku potvrdil. Len nepovedal kedy, ale keďže s niečím v 2014 prísť musia, tak veľa iného nevymyslia. Gen 3 podľa mňa skôr ako v 2016 nebude, keďže tam potrebujú cenu batérií výrazne pod 300 USD/KWh. A také baterky sa v najlepšom prípade (Envia alebo Seeo v spolupráci s veľkým výrobcom tužkových bateriek) len teraz začínajú testovať pre použitie v automobilovom priemysle. Navyše od Kalifornie ešte ani nedostali dotáciu na výrobu gen 3 a tým by sa určite pochválili a to je minimálne 2-3 roky pred začiatkom výroby - viď model X.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mě zase na stánku tvrdili, že pohon 4x4 (přidání druhého elektromotoru) pro Model S rozhodně není v plánu - od toho tu bude Model X

Obrázek uživatele Jolinar

Opravdu doporucuji mrknout na video z Norska (odkaz vyse), krome 4x4 Elon Musk mluvi i o tom, ze v Evrope bude Model S vyuzivat Mennekes-kompatibilni konektor a bude take k dispozici CHAdeMO adapter a mnoho dalsich zajimavosti.

Take ve 41. minute se zminuje ze Model X bude az 2015 (mozna se uz zacne vyrabet 2014, ale zadne velke mnozstvi bych necekal). A hned na to navazuje otazka na 4x4 Model S, kde Muska musi G. Blankenship trochu zarazit aby nevykecal neco co nema :-) A Musk nasledne formuluje svoji odpoved jako: "nestane se to brzo", ale zda a kdy to prijde nerekl. Osobne bych tedy ocekaval az po uvedeni Modelu X do prodeje.


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil