Supercharger

Jan Horčík - 04 Leden 2013

Supercharger - dobíjecí stanice Model S elektromobil Tesla Motors

Supercharger neboli “superdobíječka” je dobíjecí stanice pro elektromobily společnosti Tesla Motors. Jde o tzv. rychlodobíjecí stanici, a to v současné době nejrychlejší ze všech na trhu dostupných. Standardně má výkon 90 kW a může údajně, podle Elona Muska, jít až ke 120 kW.

Běžné veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily dnes pracují s výkony od 3 kW do 22 kW. Rychlodobíječky pak až do 50 kW (japonský standard CHAdeMO, v Japonsku je k 31.12.2012 kolem 1000 takových stanic). Evropský standard rychlodobíjení Combo2 pracuje s max. výkonem 43,5 kW.

Proti nim je Supercharger od Tesla Motors více než 2x výkonnější. Je to potřeba, protože elektromobily Tesla, např. Model S, jsou vybaveny bateriemi o kapacitách od 45 kWh do 85 kWh. Plánuje se údajně také 125kWh verze. Stejné baterie budou mít i chystané elektrické SUV Model X, roadster Model R a pravděpodobně i kompakt Model C.

auto elektromobil Tesla Motors supercharger - super-dobíječka stanice dobíjení elektromobilů

Původně navrhovaná podoba super-dobíječek pro elektromobily Tesla byla poněkud pompéznější než to s čím se řidi skutečně setkávají v ulicích
foto: Tesla

Automobilka Tesla Motors se proto rozhodla vybudovat po celých síť dobíjecích stanic určenou exkluzivně pro svá auta. Jiné elektromobily u ní dobíjet nemohou, už jen z důvodu nekompatibility konektoru. Dobíjení je ZDARMA a naplno se auto dobije zhruba za hodinu (dle stavu vybití a konfigurace).

K začátku roku 2013 mohou stanice využívat de-facto pouze majitelé elektrického rodinného vozu Model S, a to pouze 60kW a 85kW verze, které jsou superdobíjením vybaveny. Výhodou je, že energie, kterou dobíjecí stanice Supercharger dobíjejí auta pochází ze slunce či obecně obnovitelných zdrojů energie.

Buďto jsou solární panely umístěny přímo u dobíjecí stanice Supercharger, anebo Tesla nakupuje energii z obnovitelných zdrojů. V současné době (leden 2013) je Superchargery pokryta téměř celá Kalifornie (6) a dvě se nacházejí na východním pobřeží.

auto elektromobil Tesla Motors superchargers - super-dobíječky dobíjecí stanice USA mapa

Takhle má sít dobíjecích stanic Tesla Motors vypadat už za dva roky. Zatím jich je v provozu šest, pouze v Kalifornii.
foto: Tesla Motors

V budoucnu má ale síť pokrýt celé Spojené státy americké, část Kanady a brzy také Evropu. Majitelé elektromobilů značky Tesla Motors tak budou moct cestovat po světě zcela zadarmo a doslova na sluneční pohon. Elon Musk předpokládá, že “navždy”.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC Group