Nová Toyota Prius: spotřeba 4,3 l/100 km, vyšší dojezd a bezdrátové dobíjení

Jan Horčík - 02 Září 2013

Je tomu dvacet let, co inženýři japonské automobilky Toyota začali pracovat na projektu G21. V průběhu následujících dvou dekád se z něj stal světový bestseller jménem Toyota Prius. Na roky 2014-15 se chystá už čtvrtá generace. Má nabídnout ještě nižší spotřebu, vyšší dojezd a bezdrátové dobíjení.auto Toyota Lexus hybridy USA

Hybridní auta značek Toyota a Lexus pěkně pohromadě
foto: Toyota

Nová generace vozů Toyota Prius a Toyota Prius plug-in hybrid je vyvíjena souběžně pro vypuštění na trh někdy v letech 2014-2015. Potvrdil to aktuálně na speciální akci Satoshi Ogiso, původně jeden z inženýrů projektu Prius, dnes jedna z vedoucích postav celé automobilky Toyota.

Zatím poslední, třetí generace hybridu Prius se objevila v roce 2009. Prius plug-in hybrid, který z této třetí generace vychází, šel však do prodeje teprve v roce 2012. Druhá generace se předtím objevila v roce 2003 a první generace šla na trh v roce 1997. Vždy jde tedy o šestiletý rozestup.

Je pak logické, aby se čtvrtá generace objevila kolem let 2014-2015 (spíše později). Nový Prius bude pochopitelně plný novinek: objeví se lepší baterie s vyšší energetickou hustotou. Pro klasický hybrid nejspíš stále půjde o , v případě Prius plug-in hybridu to ovšem budou li-ion baterie. Spotřeba nového Priusu by měla být kolem 4,3 l/100 km.

Nový Prius bude také obsahovat menší, výkonnější elektromotory. A efektivnější spalovací motor. Zatímco současná třetí generace pracuje s tepelnou účinností 38,5 %, čtvrtá generace by měla přesáhnout rekordních 40 %. Nové Priusy také využijí nový podvozek TNGA s nižším těžištěm a zvýšenou strukturální odolností, která přispěje k lepší dynamice řízení.

V souvislosti s novým Prius plug-inem se Ogiso zmínil, že automobilka pečlivě naslouchá požadavkům řidičů. I proto bude už příští rok prakticky testovat bezdrátové dobíjení, které dobíjení auta výrazně zjednodušší a zrychlí. Bezdrátové dobíječky totiž nevyžadují manipulaci s kabelem, stačí jen správně zaparkovat na předem určeném místě s dobíječkou.

Hybridy mají dnes na celkových prodejích automobilky Toyota podíl 16 %. Během posledních pěti let se zvýšily z 10 %. Ostatní automobilky jsou daleko za takovým podílem – Honda má méně než 2 %, Ford má méně než 3 %. Do roku 2016 chce Toyota prodat jen v USA celkem 5 milionů hybridů. Spojené státy dnes patří mezi největší trhy pro hybridní i elektrická auta.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Prijal by som prius+ vo verzii plug-in-hybrid alebo prius plug-in-hybrid s dojazdom minimálne 50km!!!!! Je mi jedno že sa bude nabíjať dvakrát dlhšie ako aktuálna verzia. Inak Prius je super auto, po všemožných diesloch mám konečne auto s ktorým som naozaj spokojný vrátane mojej ženy. Hybrid od toyoty resp. lexus-u je naozaj dobre premyslený a domyslený no podľa hesla toyoty "Všetko sa dá robiť ešte lepšie" sa teším na novšiu generáciu priusu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neviete ci nechysta Toyota aj Auris plug-in ?

Obrázek uživatele Jan Horčík

Zatím jsme takovou zprávu nezaznamenali.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

to jo. ale nulou se delit neda ;)

Řekl bych, že největší podíl elektromobilů/spalováků bude mít Tesla Motors. :D

---

Renault Kangoo II, kat.N1, 22kWh, výkon 44kW, r.v.2012, jen 1-f 3,6kW


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.