Daimler zkouší Bčko plug-in hybrid s indukčním nabíjením

Jan Horčík - 06 Prosinec 2011

Včera jsme informovali, že budoucí verze elektromobilu Nissan Leaf bude možné bezdrátově dobíjet. Další automobilkou, která se v oblasti bezdrátového dobíjení angažuje je Daimler. Testuje třídu B jako plug-in hybrid s bezdrátovým dobíjením.auto elektromobil B E-Cell bezdrátové indukční dobíjení

Daimler testoval bezdrátové dobíjení na třídě B E-Cell doplněné o rozšiřovač dojezdu. Je tedy velmi pravděpodobné, že stejný model bude také v budoucí nabídce.
foto: Daimler

Daimler tvrdí, a zcela oprávněně, že bezdrátové dobíjení zásadně zvyšuje uživatelský komfort řidičů elektromobilů. Podobně jako je tomu i u jiných bezdrátových technologií – mobilů či wi-fi.

Navíc, bezdrátová dobíjecí stanice se aktivuje okamžitě poté, co nad ní auto zaparkuje, takže šetří čas. Je také odolnější vůči vandalismu a dokonce i bezpečnější.

Německá automobilka Daimler prováděla první testy ve spolupráci se společností Conductix-Wampfler. Ta už v Itálii v Turíně a Janově provozuje několik elektrických autobusů s bezdrátovým dobíjením, má tedy v oboru praktickou zkušenost. Dodává také systémy bezdrátového dobíjení v oblasti automatizace výroby.

Na spolufinancování projektu se podílelo také německé federální ministerstvo životního prostředí a jaderné bezpečnosti. Cílem testu bylo vyzkoušet každodenní pouzžitelnost bezdrátového dobíjení elektrického auta.

Efektivita dobíjecího procesu je proti nabíjení přes kabel asi 90 %, včetně započtení baterie, zásuvek, prostě celého dobíjecího systému.

Menším začátečnickým problémem řidičů je také schopnost zaparkovat auto správně a přesně nad dobíjecí plochou. Stačí ale údajně dva až tři pokusy, plus parkovací asistent, a do budoucna by už žádný problém nastávat neměl.

Testovala se auta řady B E-Cell doplněná o range extender, tedy rozšiřovač dojezdu (B E-Cell Plus). Bezdrátové dobíjení byla pouze jedna část hádanky, kterou bylo třeba vyřešit – tou další byla bezdrátová komunikace mezi autem a dobíjecí stanicí, dále také například optimalizace hmotnosti celého dobíjecího “balíčku”.

Výsledky testů jsou podle Daimleru velmi povzbudivé. Bezdrátová dobíjecí stanice je instalována u inženýrského střediska Diamleru Böblingen-Hulb a denodenně tam probíhají testy.

Kromě osobních aut se teď chce automobilka zaměřit také na oveření aplikace této možnosti v malých dodávkách a autobusech.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Hledám investory nebo spolupracovníky pro inovativní projekt elektrovozidla. ondrejt@hotmail.com

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky by nebylo od věci udělat na parkovacím místě bouli, aby se nemuselo nic vysouvat a mezera byla o trochu menší i když by to nebylo tak odladěné pro všechny typy aut (SUV, sporťáky), ale každý centimetr by mohl být dobrý.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Konečne tu niekto spomenul aj tú účinnosť prenosu energie, aj keď 90% je podľa mňa príliš optimistické. Uznávam, že tá strata energie za výrazne vyšší komfort pri nabíjaní je na zváženie. Účinnosť prenosu by bolo možné zvýšiť priblížením cievok (pohyblivá časť - asi na aute). Samozrejme by muselo byť zabezpečené, že auto nebude môcť odísť s vysunutou cievkou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stačí mít pneumatické odpružení jako Citroëny a auto si na nabíječku prostě lehne :-)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol