Segway - DVT Shredder armáda

DTV Shredder – pásový Segway pro armádu

V roce 2006 se tehdy náctiletý Ben Gulak vydal z kanadského maloměsta Milton v Ontariu na výlet do . Jako mnoho dalších lidí i jeho zaskočila. Především obrovským ve městech. Když se vrátil, rozhodl se, že zkusí vymyslet alternativu malým špinavým , které byly v Číně na každém kroku. Vymyslel proto Uno s jedním kolem. Ta mu získala zaslouženou pozornost. O dva roky je tu s další novinkou. Můžeme jí říkat „motorový skateboard“ nebo „ pro „.   

návrh elektroskútru Deana Kamena s využitím Stirlingova motoru

Skútr, který spálí všechno od vynálezce Segway

Vozítko Segway, které jeho vynálezce Dean Kamen propagoval jako revoluci v osobní dopravě, se nakonec zas takovou revolucí nestalo. Může za to především stále velmi vysoká cena. Více se o něm dozvíte např. z našeho testu. Teď chce Kamen prorazit s jiným typem osobního dopravního prostředku. Má jít o hybridní skútr poháněný Stirlingovým motorem a elektromotorem. Stirlingův motor bude sloužit jako generátor dobíjející baterie, které poskytnou šťávu pro celý elektroskútr. Zvláštnost Stirlingova motoru, který má nejblíž ke konceptu parního stroje, spočívá v tom, že se v něm přímo nespaluje žádné palivo, pracuje na principu horkého vzduchu, který tlačí válce. A tenhle vzduch může ohřát cokoliv, co hoří – klidně i polínka dřeva :). Kamen je velkým nadšencem technologie Stirlingova motoru, utopil v jeho vývoji údajně už kolem 50 mil. dolarů, mimo jiné jej chce upravit také pro auta.

Segway PUMA

PUMA – záchrana pro General Motors a Segway?

Americká automobilka General Motors se nejspíš nachází v poslední předsmrtné křeči. Americký prezident Barack Obama donutil odstoupit „krizového“ šéfa Ricka Wagonera, na jeho místo nastupuje dosavadní operační ředitel Fritz Henderson. Chevy Volt, chystaný hybrid, který měl GM zachránit, se stále vzdaluje a navíc to vypadá, že ani nebude ziskový. A do toho všeho se tu jako blesk z čista jasna objevuje PUMA.

PUMA je zkratka pro „Personal Urban Mobility and Accessibility Project, neboli projekt osobní městské mobility a dosažitelnosti. GM na projektu pracovali společně se Segway, výrobci známých dvoukolých vozítek (viz. náš test Segway). PUMA se Segwayi hodně podobá, jde o malý „bobek“ se dvěma koly a konstrukcí chránící tělo. Vejdou se do něj až dva pasažéři a maximální rychlost je 56 km/h. Vozítko je poháněno lithium-iontovými bateriemi a na jedno nabití zvládne akorát tak těch 56 km, tedy hodinu ježdění maximální rychlostí. Neobsahuje žádné další bezpečnostní prvky, i pásy prý mají být pouze u příplatkové verze. Prozatím existuje PUMA pouze jako prototyp vážící 136 kg. Cena by podle Larryho Burnse, vice-prezidenta výzkumu v GM, měla být třetinová až čtvrtinová oproti klasickému automobilu. Také vám připadá, že krach GM je prakticky neodvratný? Firma se snaží tvrdit, že takhle vypadá městské auto budoucnosti. Ale není to spíš jen stísněný Segway pro ty, kteří jsou líní stát?!

Toyota Winglet

Toyota Winglet konkurencí Segwaye?

Počátkem srpna odhalila japonská autombilka Toyota prototyp vozítka (Toyota sama sama používá spíše původně české slovo „robot“) nápadně připomínající Segway. A hned ve třech variantách – L, M a S! Největší verze L s výškou 1,1 m je Segwayi nejpodobnější a řídí se obdobně. Naopak k ovládání nejmenšího „eska“ nepotřebujete vůbec ruce, což může někdo chápat jako výhodu a někomu navozovat ještě intenzivnější pocit nestability. Výška? Pouhých 46 cm.

Segway - prodej v USA stoupá

Prodej Segwayů v USA stoupá

Ceny benzinu šplhající přes čtyři dolary konečně dávají Američanům ve velkém důvod k přechodu na hybridní automobily (viz. stoupající podíl na prodeji nových aut), případně jiné alternativy. A tou může být například vozítko Segway. V USA se prodává za 5000 dolarů, v přepočtu k dnešnímu kurzu tedy asi 80 000 Kč. Pro mnoho potenciálních kupců je však tato cena stále velmi vysoká. Někteří prodejci potvrzují, že sice zaznamenali zvýšený zájem, ale poté, co sdělí potenciálním zákazníkům cenu, zájem okamžitě opadá. I tak ale Jim Norrod, ředitel společnosti Segway, očekává výrazné zvýšení prodejů tento rok, a to až o 50% meziročně. Mezi zákazníky totiž nepatří pouze jednotlivci, ale například také univerzity, vládní úřady či města. Čtěte náš test Segway.