Toyota Winglet konkurencí Segwaye?

Počátkem srpna odhalila japonská autombilka Toyota prototyp vozítka (Toyota sama sama používá spíše původně české slovo „robot“) nápadně připomínající Segway. A hned ve třech variantách – L, M a S! Největší verze L s výškou 1,1 m je Segwayi nejpodobnější a řídí se obdobně. Naopak k ovládání nejmenšího „eska“ nepotřebujete vůbec ruce, což může někdo chápat jako výhodu a někomu navozovat ještě intenzivnější pocit nestability. Výška? Pouhých 46 cm.

Toyota Winglet zabírá prostor jako papír velikosti A3. V tom vidí japonští inženýři velikou přednost a při tamní hustotě zalidnění se není čemu divit. Maximální rychlost 6 km/h, což odpovídá svižné chůzi, je však dost nízká, ani s dojezdem to není slavné – od 5 do 10 km podle verze.

Je na první pohled jasné, že Winglet plnohodnotnou konkurencí Segwaye nebude. Alespoň se stávajícími parametry. Prostorové nároky, hmotnost pohybující se kolem 10 kg a pouhá hodinka potřebná k plnému nabití dělá z Wingletu šikovné kompaktní vozítko. Nízká maximální rychlost a dojezd naopak zbytečnost, která si těžko bude hledat uplatnění.

PS: Dokážete si představit malá kolečka na českých chodnících?

tip: Oldřich Sklenář. Díky!

Napsat komentář