automobilky snižování emisí

Toyota vede v průměrných emisích

dneškem téměř splňuje závazné limity ohledně CO2 , plných šest let před nabytím jejich platnosti. Průměrné emise CO2 evropských nově registrovaných osobních vozidel Toyota byly v roce 2009 pouze 132 g/km. Tím je největší japonská automobilka vzdálena už jen čtyři procenta resp. 5 g/km od limitu CO2 , platném pro výrobce automobilů v roce . Tuto skutečnost dokládá aktuální studie.   

Hybrid

2020 – každé páté auto prodané v USA bude hybrid

Podle studie finanční společnosti JPMorgan týkající se prodeje hybridních automobilů v roce 2020 se dá očekávat, že a deset let se ročně bude prodávat zhruba 11,28 mil. hybridů. Odvážná předpověď, nicméně uvědomíme-li si, že v současné době prakticky všechny automobilky, nejnověji například Volvo, nějaký model hybridu chystají, nemusí to být zas tak přehnané. Těch 11,28 milionu má představovat zhruba 13% z celosvětových prodejů nových automobilů. Jedním z největších trhů jsou Spojené státy americké, kde tento podíl bude ještě vyšší. Až pětina zde prodaných nových aut mají být hybridy. Podle zprávy budou hlavním motorem růstu vládní omezení průměrné spotřeby (aktuálně např. v USA, připravují se v Číně) a především „drastické“ snížení ceny hybridních technologií. Realistický odhad? Uvidíme za deset let.

šrotovné v České republice?

Zavede Česká republika šrotovné?

Tzv. „šrotovné“ či „šrotovací prémie“ anebo také „ekologická prémie“ je nejnovějším evropským výmyslem jak podpořit skomírající prodej automobilů. Zavedení šrotovného v Německu výrazně oživilo poptávku po nových malých automobilech, mimo jiné napříkla Škoda Auto opět zvýšila výrobů vozů Fabia. Také problémy stíhaný Opel zaznamenal meziročně nárůst prodeje koncovým zákazníkům o 50 procent.

Podobný úspěch mělo zavedení šrotovného také na Slovensku. Německá vláda nyní přemýšlí o navýšení prostředků určených ke „stimulaci prodeje automobilů“, stejně tak Slovensko. V Německu však údajně zatím nepadne časový limit pro čerpání státní prémie, a to do konce tohoto roku. Kancléřka Angela Merkelová prosadila tento návrh po dohodě s vicekancléřem za sociální demokracii (SPD) Frankem-Walterem Steinmeierem. Každý kdo si koupí nový vůz a nechá sešrotovat nejméne devět let staré auto dostane prémii 2500 euro (necelých 70 000 korun).

O zavedení šrotovného se nyní diskutuje také v českých vládních kruzích. Mělo by být jedním z léků na vleklou ekonomickou krizi. Podle návrhu ČSSD má být na šrotovné vyčleněno až 5 miliard korun ze státního rozpočtu. Ačkoliv NERV (Národní ekonomická rada vlády) zavedení šrotovného nedoporučila, ČSSD má vzhledem k nedávnému pádu vlády mnoho šancí jej prosadit. Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí, je proti. Podotýká, že stát po lidech chce, aby se dál zadlužovali na úkor velkých automobilových koncernů.
šrotovné v České republice?
Zavedení šrotovného už v minulosti podporoval i Martin Říman z Ministerstva průmyslu a obchodu. Šéf ČSSD Jiří Paroubek si podle dnešního vydání MF Dnes myslí, že šrotovné má ekologický i ekonomický význam. ČSSD navrhuje příspěvek až 2000 euro pro každého, kdo si koupí nový vůz do ceny 1,5 mil. Kč a jehož emise nepřekročí 160 g CO2/km. Staré auto musí být nejméně deset let staré. Protože je dnes mezi lidmi poptávka především po malých vozech, je hranice 160 g/km u oxidu uhličitého nastavena až příliš benevolentně, ale přesto jde o zajímavý návrh. Jak se na zavedení šrotovného v ČR díváte vy? Mohlo by se šrotovné – nebo v budoucnu nějaká podobná dotace – stát cestou k prosazení alternativních pohonů?

Toyota předběhla GM

Co se čekalo už nějakou dobu je tady. Japonská automobilka Toyota předběhla v prodejích americkou automobilku , platící všeobecně za největšího výrobce automobilů na světě. Jedná se však o období prvních tří měsíců roku 2007. Zatímco GM prodali 2,26 milionu nových automobilů, téměř o milion více, totiž 2,35 milionu nových vozů.