Bude stát dotovat nákup nových automobilů po vzoru Německa?

Petr Soukup - 19 Leden 2009

Dotace, které jsou již v Německu skutečností, nyní hodnotí i české Ministerstvo průmyslu a obchodu. U našich západních sousedů je nákup nového vozu splňujícího normy EURO 5, EURO 6 či kteréhokoli jiného vyrobeného letos zvýhodněn částkou 2,5 tisíce euro, tedy v přepočtu přibližně 70 tisíci korunami. Dotace je ještě podmíněna ekologickou likvidací vozidla staršího 9 let.

Za určitých okolností by se mohlo jednat o zajímavý nápad a protiváhu k "ekologickým poplatkům" vybíraným při převodu starších vozidel. Co vy na to?

Výfukové plyny

Více si můžete přečíst na aktuálně.cz.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud jde o ochranu přírody a ekologické projekty, nevidím na "komunistických" praktikách nic špatného. Taky se mi nelíbí že naše daně jdou např. do zbytečné armády, a nic s tím nenadělám. Regulace a umělé zásahy vám sice moc nevoní, ale časem uvidíte že jinak to prostě nepůjde, pokud si chceme zachovat životní prostředí alespoň na úrovni udržitelnosti. Stále lepší regulace státu, než lobby uhelných a ropných společností.
A pokud se nezačne něco dělat, tak náklady vydávané státem na likvidaci dopadů na živ. prostředí budou mnohem větší, než jejich předcházení. A to se Vám už teprve nebude líbit

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mně se tenhle socialismus moc nelíbí. Systémovější mi přijde možnost odepisovat DPH u jakéhokoliv auta.

K čemu povede to, že stát zadotuje jakákoliv nová auta? Ceny aut neklesnou (prostor pro pokles pořád je, ale když bude dotace, tak nebude třeba ubírat z marže) a "pár" lidí si koupí nové auto. Já si ale nové auto kupovat nechci, ale ani nechci, aby se z mých daní dotovalo auto někomu jinému.

Jestli chce stát podpořit ekonomický růst, tak ať razantně podpoří nikoliv auta, ale investice do úspor, které se vrátí. Sám může zateplovat státní budovy (vč. nemocnic a škol), lidem pak může dát dotace na zateplování a ekologické varianty vytápění. Stejně tak bych uvítal podporu pro vysokorychlostní připojení nejen ve městech, ale i na venkově (nemyslím ADSL, byť to je na venkově pomalé - pokud vůbec je, ale FTTx/ETTx). Tyhle investice mají nějaký potenciál do budoucna.

Dotovat auta mi přijde hovadina. Auto je spotřební věc.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle se mi zdá 100x lepší motivací než ty kraviny co vymýšlí Bursík...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To jo, ale zase, neni dobrý, aby to vyplácel stát z peněz vybraných na daních, protože pak by to zavánělo komunizmem.
Kdyby se dotace financovaly ze zdrojů vybraných na ekopoplatcích, pak by to byla jiná.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ekologiskou dan uz vymysleli davno kscm, ale byla prosazena az za dlouho koalicí ods zeleni a lidovci... proc zrovna napadate pana bursika nechapu


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil