Společnosti ČEZ a NuScale podepsaly dohodu o porozumění v oblasti malých modulárních reaktorů. Firmy budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost jejich uplatnění v České republice.
Pokud mají být splněny současné klimatické závazky jednotlivých zemí a jejich plány hospodářského rozvoje, vzroste do roku 2050 globální výkon jaderných elektráren o 80 %. Vyplývá to z nejnovější prognózy vídeňské Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
V Německu se množí požadavky na odklad konce jaderné energetiky. Jde mimo jino o na zprávu Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle které je dosažení klimatických cílů bez jaderné energetiky nereálné.
Švédsko už dnes patří k světovým premiantům ve využívání bezemisních zdrojů energie a má i nejambicióznější cíle: nejpozději v roce 2040 by energetika země měla být stoprocentně „čistá“.
Globální snížení emisí skleníkových plynů, které je podle drtivé většiny vědců nezbytné, chceme-li zpomalit oteplování Země, je v současnosti bez dalšího využívání jaderné energetiky utopií.
Jordánsko, malá země v neklidné blízkovýchodní pouštní oblasti, má jeden velký problém. Nedostatek energie a vody. Vláda krále Abdalláha II. se rozhodla, že jej bude řešit výstavbou malých modulárních jaderných reaktorů.
Vzhledem ke slabé kondici ruské ekonomiky si lze jen těžko představit, že by Rusko v nejbližším desetiletí zvládlo financovat výstavbu 35 v zahraničí rozjednaných jaderných reaktorů.
Dle aktuálních prohlášení předsedy vlády Andreje Babiše a ministryně průmyslu Marty Nováková je možné, že dojde k odložení rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných reaktorů v České republice.