Francouzské jádro od EDF? Řada problémů a spolupráce s Ruskem

Jedním z klíčových témat návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze byla snaha podpořit francouzskou státní EDF, která se uchází o stavbu nových jaderných reaktorů v České republice. 

Jenže zdánlivě slibná potenciální francouzsko-česká jaderné spolupráce může narazit na řadu problémů. Za prvé je to neúspěch EDF při výstavbě nových jaderných elektráren nejen v zahraničí, ale i doma ve Francii.

Česko by navíc bylo první zemí na světě, ve které by EDF zkoušela postavit reaktor EPR 1200, který nabídla v tendru, ačkoliv je stále ještě ve fázi vývoje.  Kromě těchto skutečností se ukazuje, že EDF má silné vazby na ruský jaderný průmysl, které nikdy nebyly ukončeny a EDF/Framatome se chystají prohloubit spolupráci s ruským státním jaderným gigantem Rosatom. 

SOUVISEJÍCÍ: Zájem o bezemisní elektřinu roste: zelenou i jadernou

Všechny projekty s reaktorem EPR se dosud potýkaly nebo potýkají s výraznými technickými potížemi, které vedly k zásadnímu nárůstu rozpočtu a prodloužení doby výstavby. Finský reaktor Olkiluoto stavěla společnost Areva (dnes Framatome).

Problematický projekt (se zpožděním dvanácti let oproti původnímu harmonogramu) byl jednou z hlavních příčin finančního kolapsu společnosti Areva a jejímu převzetí společností EDF. Smlouva s finským investorem byla uzavřena na pevnou částku 3 miliardy eur, přičemž skutečné náklady dosáhly 12,4 miliard eur [1]. 

Výstavba dvou EPR reaktorů v čínské jaderné elektrárně Taishan trvala přes devět let. V červenci 2021 byl v elektrárně zaznamenán problém s poškozením palivových tyčí, v jehož důsledku došlo k úniku radioaktivních plynů. Řešení problému si vyžádalo roční odstávku prvního reaktoru [2].

V případě jediného stavěného reaktoru Flamanville 3 v domovské Francii došlo k obdobným problémům jako ve Finsku. EDF aktuálně předpokládá celkové náklady na úrovni 13,2 miliard eur bez finančních nákladů, při zahájení výstavby byly náklady odhadovány na 3,3 miliardy eur. Očekává se spuštění během roku 2024 po 17 letech stavby a 12-letém zpoždění [3].

Společnost EDF je pak hlavním investorem dalších dvou reaktorů EPR v britské elektrárně Hinkley Point C. V optimálním případě bude první blok elektrárny spuštěn v roce 2029 (po deseti letech stavění), v dalších možných scénářích počítá EDF s roky 2030 a 2031. Poslední lednový odhad nákladů na výstavbu (overnight costs) ve výši 31 až 34 miliard liber = 36 až 40 miliard eur v cenách roku 2015 [4].

EDF musela také prioritně řešit problémy stávajících reaktorů ve Francii. Na konci roku 2021 byl zjištěn problém s korozí potrubí chladícího systému u čtyř reaktorů s výkonem 1450 MWe a následně u dvaceti reaktorů s výkonem 1300 MWe. Problém patrně nesouvisí se stárnutím reaktorů, neboť u starších bloků s výkonem 900 MW se nevyskytuje.

Nevládní organizace poukazují na závislost Francie na ruském jaderném průmyslu.  EDF nadále využívá služeb ruského obohacování uranu. V únoru 2024 nizozemský jaderný úřad ANVS povolil přepravu až šesti zásilek obohaceného uranu z Ruska do společnosti Urenco v Almelu určených pro EDF.  Po zahájení ruské agrese na Ukrajině, společnost Urenco prohlásila, že vypoví všechny kontrakty s Ruskem, ale nestalo se tak.

„Od začátku války dokumentujeme a zveřejňujeme dodávky uranu z Ruska do dceřiné společnosti EDF v Lingenu, a to i přes rotterdamský přístav,“ říká Vladimir Slivyak, laureát ceny Right Livelihood, z ruské nevládní organizace Ecodefense.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: „Francouzský jaderný průmysl se potýká s opravdu vážnými problémy. Nedokáže nové reaktory stavět včas a za slíbenou cenu,  chybí mu dostatek odborných kapacit pro údržbu domácích zastarávajících jaderných elektráren a pokud má stavět nové, nejspíše budou mít přednost před zahraničními zakázkami. Navíc pro Dukovany EDF nabízí doposud neexistující reaktor. Dost důvodů, abychom na Macronovu jadernou misi v Praze dívali kritickým pohledem.“

zdroj: tisková zpráva

86 Comments on “Francouzské jádro od EDF? Řada problémů a spolupráce s Ruskem”

 1. pro Dlaždicy…. Nevím jestli ti dobře rozumím, ale vypadá to že nejsi takový debil, jak ze sebe často děláš a aspoň bys DOVOLIL přírodě trochu nadechnout.
  Za Císaře Pána ve vysmejčených lesích stála biodiverzita samozřejmě za hovno. A nejen tam, oni si to různí naivní romantici😉 dost lakují na růžovo…
  Ale zase nebyla chemizace v zemědělství natož v lesnictví, nebyly velké lány monokultury, ani mechanizace zemědělství ani hustá silniční doprava, tak že se ve
  finále měly hmyzáci a na ně navázaná zvěř lépe než teď.

 2. @visper Co znamená o jeden stupeň nad normálem teplejší únor? Kdy a jak se to měří? Je to denní průměr odečítaný po minutách. Po hodinách? Nebo se vezme denní maximum, trvající dvě minuty?
  V ČR rozhodně nic hromadně nekvete, rozjela se zatím jen trochu tráva, ale žádný sprint to taky není. Stále musíme krmit senem v nezměněném množství a na stromech není jediný list. Takže s tím rychlejším startem jara bych se neukvapoval.

  Celkově je podle mě zima o něco teplejší, než dlouhodobý průměr, a naopak výrazně srážkově vydatnější, než je dlouhodobý průměr. A co jako? Průměr není etalon.

 3. Tenhle text jasně ukazuje problém jaderného průmyslu v kostce. Pokud by Frantíci byli schopni stavět své EPR za 5 let a za 2-3000 EUR/kW, zákazníci by si na ředitelství EPR podávali dveře. Jenže oni staví 3x pomaleji a 4x dráž než původně slíbili. Čímž se sami efektivně vyřadili z trhu.

   1. Nedávno mi kamarád vyprávěl jak propočítával optimální velikost a zdroje elektřiny pro obří elektrolyzér zásobující vodíkem velkou chemičku (náhrada parního reformingu zemního plynu). Zákazník chtěl, aby ekonomicky smysluplné maximum elektřiny dodávaly FVE a VtE, což z toho dělá vcelku zajímavou optimalizační úlohu. Když jim kamarád navrhl, že JE by jim dost ulehčila život, akorát se uchechtli, že nežijou v pohádkách. FV panely a větrné turbíny prý jsou prostě pro ně standardizovaná komodita, kterou si normálně koupí a pak někomu zaplatí, aby jim to sestavil. Vše s minimálními riziky a obštrukcemi a ve velikosti jakou budou chtít.

        1. Realny zakaznici si o JE ani nemuzou nechat zdat. JE je orisek pro stat natoz pak pro nejakou chemicku nebo o cem jste psal. To je jako by firemni ostraha uvazovala o jadernych zbranich, nebo o raketovych systemech nebo jen o vojenskych zbranich jako kulomety.
         Realny zakaznici maji asi realne predstavy o moznostech a nekdo ma zase naivni predstavy o bludech.
         Co treba poradit nejake slevarne at presunou vyrobu do vesmiru. Ve stavu beztize jsou odlitky naprosto homogenni. Co vy na to, budete to nabizet firmam?

        2. @Leo: Tohle má být projekt s odběrem na úrovni okolo 1500 MW, obrovská investice, ale bez uranu.

 4. Jadro je mrtva technologie. Nikde ve svete se nedari postavit bezpecne, levne a spolehlive reaktory. Ani rusaci to neumi, jen se ty problemy nemedializuji. Vsichni vari jen s vodou a nikdo nedovede zazraky. Potrebujeme OZE ktere by byly umistene ve vhodnych castech sveta s dostatkem volneho mista, slunicka a spolehlivem politickem systemu. Zda se prenos energie bude resit elektrickym kabelem nebo pres H2 nebo amoniak musi vyhodnotit expertyza. Ale to je nase budoucnost. Zadne nespolehlive a drahe jadro.

   1. Frantíci mají 56 reaktorů. Pokud by to chtěli udržet v chodu tak při životnosti 50 let by teď měli stavět každý rok jeden. Už 24 let nepostavili nic. Evidentně na to kašlou. Tak nevím proč my s tím blbnem.
    Já nejsem proti atomu ale máme ho dost. 4 GW na 10 mil. obyvatel to jsme atomová velmoc. Ale v OZE jsme v Evropě poslední.

   2. 68 bloku x 1 GW = 68 GW. At nezeru 100GW. Jak dlouho to budou jeste stavet? 10 let? Tak za tu dobu bude instalovano 50.000x tolik kapacity OZE. JE jako hobby je docela draha zalezitost.
    A ty rusacke stavby no nevim zda se dokonci az rusacko bude na kolenou. Docela risk bych rekl.
    Nevim kde maji hlavni stan, ale nebylo by od veci aby jim tam napadaly nejake drony. Nemyslim tim na nuklearni zarizeni, ale na konvencni vyrobu dilu. Zaslouzi si takovou pozornost.

      1. Takovému číslu, které je na první dobrou naprostý nesmysl, může věřit jen obecní idiot. Tedy někdo, jako ty.
       Vsadím boty, že ten výpočet „pesudospotřeby“ bude něco jako absolutní číslo výroby plus import mínus export. A že dál exportují, když nikdo nepotřebuje a nakupují francouzské jádro a polské uhlí, když potřebují.

        1. Tomu, kdo může alespoň za nějakou cenu odebírat. Koneckonců, ty sám jsi odporný příklad neekologického vředu naší země. FVE a spousta keců o tom že nemáš kam elektřinu dávat, stejně jako Německo, ale když nesvítí, tvoje na elektřinu fungující topení požírá kvanta elektřiny z uhlených a jaderných elektráren.
         Pokrytectví až na půdu. Hnus.

        1. Rusko dodalo našim elektrárnám palivo přesně dle dohody, a to bez ohledu na nepřátelský postoj České republiky. To samé platilo i o plynu a ropě.

         Těžko si lze představit spolehlivějšího partnera, než je ten, který plní závazky i během vzájemné vojenské konfrontace.

        2. @runner42:
         Palivo dodalo, to je pravda.
         Ale další už dodávat nebude.
         A opravdu se snažím představit si spolehlivějšího partnera, který nás zařadil na seznam svých nepřátel a vyhrožuje každou chvilku hozením atomovky na hlavu.

         A co se týká plynu a ropy, ono to Rusko nedělá z altruismu, ale pro svůj zisk.

  1. No nedavno vysla studie od nejake od opravdu renomovane firmy (nelzu ale nemuzu to ted najit) ktera tvrdila ze jadro je jedina mozna cesta dekarbonizace. Nebo ne uplne jedina ale hlavni. Ja bych taky nejradsi aby se drahe jaderky nestavely ale predstavte si ze bouchne Yellowstone a na tri roky se zatahne obloha na celem svete. To by byl pane kolaps. Nebo ty kabely z jihu na sever. Prijdou vam nejaci hadrnici, kabel prefiknou a konec. Mate reseni na tohle?

   1. pro Elektromaniak…. Hodně jádra není kompatibilní s hodně OZE…Právě probíhá rozhodující bitva koncepcí… Ve skutečnosti už teď je zřejmé, že OZE porazily nukleární štípačky cenou. To ale nebrání tomu, aby se lumpové atomčíci snažili přisát na cecek státu tím, že svou drahou a nebezpečnou energii vnucují jako jedinou možnou cestu…
    Pokud by se prostředky a kapacity místo krmení atomové černé díry využili na rozvoj OZE, budování úložišť a výrobu skladovatelného energetického média, za 20 roků si na atomové štípačky nikdo ani nevzpomene…

        1. Cenu určuje nabídka a poptávka, nikoliv technologie výroby. Co ale technologie výroby ovlivňuje je časové umístění nabídky na trh.

         Zatímco investice do OZE je investicí do výroby v době nejnižší poptávky a největší konkurence, investice do jádra je investicí do lineární nabídky.

         Pokud bych měl tu moc, budu stavět jaderné elektrárny a v rétorické rovině podporovat OZE a závislost na elektřině formou tepelných čerpadel. V období výroby z OZE bych pak výrobu utlumoval, realizoval technologické odstávky apod, zatímco v období nevýroby OZE bych vyždímal z odběratelů na ceně mé elektřiny poslední halíř.

        2. @runner42:
         Takže investoři své stovky milionů dávají do nových velkých fotovoltaických projektů proto, aby mohli prodávat vyrobenou elektřinu levně nebo dokonce zadarmo a prodělávat na tom.

         Dobře jim tak, kdyby četli vaše příspěvky, tak by se jim to nestalo:-D

        3. Každý doufá realizovat zisk. Trh s elektřinou je samozřejmě naprosto deformován a do určité míry to nemůže být ani jiné a vstupují do toho faktory jako povinný výkup, fixování ceny, emisní povolenky apod., často za hranicí krádeží, banditismu a korupce.

         V obecné rovině lze říci, že čím více fotovoltaik, tím větší přetlak nabídky v období jejich výroby a tím nižší cena. Osobně považuji vstupovat na trh, který je z principu závislý na netržních regulacích, v období geopolitické nestability, za krajně rizikové konání.

        4. pro Runnču…. Započítáváš do ceny i likvidační a sanační práce po katastrofách?… A náklady spojené s úprkem obyvatel ze zamořených oblastí? A ztráty zemědělců a rybářů? A kolik že bude stát výstavba trvalých úložišť?… A jejich -nikdy nekončící-provoz a údržba?….
         No ono to vše je vlastně zadarmo – platí stát že….

        5. Pro Runnču… I ty ftipálku – porovnávat dosloužilé vrtule s jadernou havárií 😂
         Pokud jde o FV panely, tak u nich ty vyřazené budou zlevňovat výrobu a snižovat energetickou náročnost výroby těch nových…(a i pro ty vrtule se najde místo kde poslouží – třeba do betonových základů)

        6. @runner42:
         Jednou napíšete, že cenu EE určuje pouze a jedině trh.
         A vzápětí napíšete, že trh je deformován, že to vlastně vůbec neplatí a je to vše jinak:-)

         Různá tržní a geopolitická rizika vám vadí pro stavbu a rentabilitu OZE a pro stavbu atomové elektrárny za stovky miliard na desítky let nevadí?

         Vadí budoucí recyklace VTE a FVE, ale co budoucí recyklace atomové elektrárny, včetně radioaktivních materiálů?

        7. Kdyz neco napise lavrov42, tak to ma stejnou hodnotu jako kdyz neco vypoti lavrov. Bez spojitosti s realitou a jedna lez za druhou. No proste rusacka metalita, lzou jako rusak.

        1. Opravdu? Tak se pochub dědo, kolik si za zimu probendil za elektřinu z uhlí.

        2. Dedku plesnivej, jak si jednou psal, obcana nezajimaji makroekonomicka data ale vlastni penezenka. Zda ti prodrazim tvoji elektrinu nebo ne je mi u zadele. Hlavni co me zajima je, ze usetrim moje prachy. A ty setrim kazdy den.

        3. Takže za kolik jsi měl za zimu ze sítě elektřinu na topení?

        4. Zaprve ti nebudu sdelovat me udaje a zadruhe topna sezona jeste neskoncila. Topime do zmrzlych muzu. Letos diky globalnimu oteplovani mozna do pulky/konce dubna. Ale abys nerekl ze nemam vuli, tak na topeni usetrim diky FVE asi 50%. Jeste se to muze zlepsit, slunicka je habadej. A kdyz neni moc zima, tak staci ohrivat vodu v podlahovem topeni mirnym prihrivanim z elektricke spiraly v TC. Na to staci FVE ze 100%.

       1. Na planině pod horami mlátí se kotlíkáři sekyrkami o poslední soušku. Taková to byla pohoda a klid dokud bylo co pálit.
        //youtu.be/450p163CL08?t=142
        Zlost přeživších se následně obrací na fotovoltaisty s čerpadly. Jak je to možné, že oni topí, svítí? Když JÁ ne tak nikdo nic, jdeme jim to rozbít…

        1. lavrov42 a jeho vyrobna stepky v jeho palaci, aneb jak nas Baron_Prasil42 lakuje:-)

        2. Ale ho.no. Stačí slézt z kravské youtjúby do reality…. V realitě vím minimálně o třech mohutných porubech či rubaništích, kde po zimním vytěžení zůstala kvanta dříví – a to žádná měkkota, nýbrž dub, jasan, semtam habr. Větve silnější než chlapské stehno. Okolo žijící vesničané mají dvorky zavalené kupami dříví, nikdo se už na tom nemůže ani podívat a stále by se z těch rubanišť daly vozit vleky samozřejmě se schválením místního správce lese. Jen mít chuť si máknout na čerstvém vzduchu. Já mám dost dříví ze svého lesa, takže též nemám tu potřebu, ale je to kvalitka.

        3. @dlazdic:
         Asi o tom vašem rubaništi kravské youtjúby neví:-)
         Jako fajn, ale to je řešení pro blízké okolí.

         Já bych si klidně máknul, ale nic podobného v okolí nemám.

        4. @dlazba. Jo, na co JE kdyz ma dlazba dost drivi a v rubanistich lezi nevyuzite vetve. Zrusme Temelin a Dukovany, Jsem pro Nuklearxit.

        5. @ skopčák: můj koment byl reakcí na žblebty liháče…. Nevím kdy konkrétně u Tebe skopčáku došlo k nějakému jadernému commingoutu? 🙂 Není to tak dávno, co jsi byl na prášky z každé zmínky o jádře? Samo, daleko nervóznější je z každé štípačky DrOštěp. Já proti jádru vůbec nic nemám, o tom dříví píšu hlavně proto, protože nesnáším ten bordel v lese, co zůstane po těžbě. Samozřejmě, Oštípek bude zase horovat za to, že čím větší bordel v lese, tím více jsou broučči happy a on taky.

        6. To bude věkem, ve stáří je člověk více zimomřivý a asi mu došlo, že bez jádra se za pár zim se svým tepelným čerpadlem už neohřeje.

         S tím dřevem jsem si toho taky všiml, je to tento rok horší. Podle mě se míň krade, protože mají všichni nasysleno od paniky z růstu cen a kvůli relativně příznivým zimám.

        7. Relativne prizniva zima se vedecky jmenuje Globalni oteplovani. Ale to vam neprejde pres jazyk. Nebo se mylim?

        8. Když je tepleji než průměr, je to globální oteplování klimatu. Když je chladněji než průměr, je to výkyv počasí.

         Taková klasika věrozvěstů.

         Jinak já se na globální oteplení těším a doufám v něj. Vodu mám systémově vyřešenou a na benefity se moc těším.

        9. Dlaždice je neználek nechápající význam přírodních nik a nenahraditelnost biodiverzity 😢

        10. @lavrov42. Letosni „vykyv“ pocasi uz neni vykyv, ale podstatna zmena naseho klima. Vykyv muze trvat treba 14 dni nebo vyjimecne mesic, ale letosni zima se zimou nema uz skoro nic spolecneho. A kdyz to bude uz fakt vyrazna zmena naseho podnebi nebo klima, tak mam obavu z letnich mesicu. Nevim zda jste pripraven na tornada, velke sucho s obcasnym prutrzem mracen/zaplavy. Oceany jsou mnohem teplejsi nez jine zimy a do atmosfery se tak dostane hodne dodatecne vlhkosti, ktera muze zpusobit nezvykle silne srazky. Kdo bydli v nepriznivych lokalitach, ten asi stastny z toho nebude.

        11. @Leodendula:
         Runner42 je v pohodě, má předsi pořešenou vodu a na změnu klimatu se těší.
         Toho nezajímá zbytek planety ani problémy s tím spojené.

         Můžeme se tu hádat jestli je globální oteplování způsobené člověkem nebo ne, ale to, že existuje popřít nelze.

        12. Jak může aspoň trochu inteligentní člověk ještě popírat lidmi způsobenou RYCHLOU změnu klimatu?? Plníme atmosféru CO², které se ukládalo stovky milionů let…CO² je skleníkový plyn a zbytek je fyzika a matika ze ZŠ.🙄

        13. Mě by zajímalo jaké „benefity“ runner42 od té klimatické změny očekává? Možná vymyslel OZE na využití energie tornád. Ale tam by potřeboval hodně akumulovat. Nebo očekává, že už budou každý den?

        14. Změnu uznám v okamžiku, kdy měření bude provedeno opakovaně při naprostém zachování podmínek měření a v periodě umožňující srovnání v krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém časovém hrozintu.

         Aby bylo jasno, pokud někdo vyrukuje s hodnoutou naměřenou v Klementinu za posledních sto let, tak je idiot. A bohužel to platí i na globální úrovni.

         Můj názor je, že k oteplování vlivem emitování skleníkových plynů dochází a docházet bude. Zda to bude stačit na kompenzování vlivu doby ledové je druhá věc. Třetí věc je, že různá komická krátkodobá měření nepovažuji za naprosto relevantní.

         To je jak se suchem. Když je sucho, vřeští opice, že je to kvůli globálnímu otepování. Když sucho není, jako například teď, a zásoba spodní vody je u nás na padesátiletém maximu, opice vřeští, že to o ničem nevypovídá a sucho bude.

         Prostě preláti kážou o morálce a konci světa. Nic nového.

         Od mírného posunu teploty očekávám lepší zemědelské výnosy. Pro ČR, pokud zvládne management vody v krajině, bude oteplení opravdové požehnání. Samozřejmě jsou země, jako Rusko, které budou profitovat ještě mnohem více. A pak jsou země, jako Španělsko, které mají holt smůlu.

        15. 98,5% vědců se shoduje, že klimatická změna existuje a je horší než se předpokládalo. Ty patříš k těm 1,5% co tomu nevěří. Vsadíš svůj život na pravděpodobnost, že máte pravdu?

        16. Klimatická změna byla, je a bude. Nebýt klimatických změn, nebyl by zde ani dnešní člověk. Jestli má někdo panický strach ze změn, ať si vezme prášek na hlavu.

        17. pro Runnču… Tohle vaše myšlení mě taky zaráží: Na jednu stranu je pro vás konzervy posvátný každý prapradědův prd a šlápnutí VEDLE, ale zanechat ZHRUBA stejné klima svým potomkům už je hrozný ,,progre“…😱🙄😄

        18. Zanechat stejné klima je nonsense, protože klima se stále mění a jeho kontrola je nad možnosti člověka. Navíc tvrdit, že zrovna toto klima je ideální, je kombinace arogance a fóbie ze změny. Proč nechcete zachovat klima z patnáctého století? To se sklízela jablka dvakrát ročně, zatímco teď se sadaři klepou o jedinou nedomrlou úrodu.

        19. Pro Runnču… Co že všechno bylo ,,nad možnosti člověka“ ty defétisto zaprděnej??😃
         Lidi už dlouho ovlivňují životní prostředí bezmyšlenkovitě a destruktivně – co to zkusit trochu poučeněji??..Né já vím že né😁(progre)😆😂….
         A ty krátké doby mikro ledové, a naopak nadprůměrně teplé?? A způsobily tání ledovců a stoupání mořské hladiny? A nebo naopak se jistě vynořily ostrovy a pevninské mosty?? …
         Hovno že… Byly to jen krátké bezvýznamné a tradicí zveličené události… S o řád menším dopadem než dnešní doba, kdy se začaly prudce projevovat omyly a zločiny Antropocenu…

        20. Ještě mě napadla jedna hypotetická otázka, aneb test na tvrdost konzerf😁
         Dejme tomu že se nějaká mořská řasa evolučně zblázní, zaroste celé oceány a bude vyrábět kyslík fotosyntézou tak zuřivě, že způsobí opačnou hrozbu. Zimu a málo CO² pro naše sklizně…
         Otázka: souhlasíš s eliminací, významnou redukcí té řasy??🤔

        21. @lavrov42. A nepletes si to nahodou k obrazu svemu? Dle dostupnych dat bylo mezi lety 1500 – 1700 studene obdobi oznacovane jako Mala Doba Ledova. Mozna si to popletl a deti mohly delat snehove koule i v lete.
         Obdobi kteremu se rika Stredoveka tepla perioda byla v letech 950 – 1250. Ale i to hraje proti tvemu tvrzeni, protoze teploty byly o ca. 0,1 – 0,2 st. C nizsi nez prumer let 1961 – 1990. Ty tvoje dve urody byly urcite i tehda v sovetskem svazu, ktery sice jeste neexistoval, ale rusaci uz se cvicili lhat a krast.

        22. @Ostep a jeho biodiverzita v lesich CR: takze za cisare pana, kdyz se v lese nepovalovala ani halouzka byla biodiverzita nulova, bobesci broucci o vhodnou niku ani nezavadili…. Ale az jste prisli vy, komousi a lesy jste hospodarum ukradli a zacali v nich hospodarit hezky po soudruzsku a s traktorama a nasledne lesocesi s harvestorama a udelali jste lesy nepruchodne bordelem a suchou nohou kvuli kolejim a korytum, tak teprve pak jste soudruzi v lesich navodili pro hmyzaky raj…. Jo, leda nasrat, neschopnost ten bordel po tezbe uklidit vydavat za rozsirovani podminek biodiverzity. Se nedivim, ze dementy Ostepova formatu v lese nepousteji ani k likvidaci bolsevniku a kridlatky.

        23. Božíšku to je blb ten hlupák 😅
         Komunisti nezměnili (aspoň s počátku a nikdy zásadně) lesní hospodaření od Císaře Pána…. Jen přerozdělení hodnot ..
         Ono taky jak, že: životní cyklus 80 let, do toho vykácení dubů na pražce a během 2SV něco padlo i místo ropy..
         Ty si pitomče vážně myslíš, že se uhnízdí třeba datel, když všude budou jen pařezy a zdravé stromy??
         Podobných příkladů bych dal dokupy možná stovky… A ty možná taky trotle😡

        24. @Ostipku, broucinku, datlicku – prosim pekne, ‚ve svem obvyklem vecernim stavu s dvojkou v zile nikam nepis protoze nejsi schopen vnimat text, na ktery odpovidas, ju, datlicku? A protoze psany text nejsi schopen vnimat ani bez dvojky v zile – jestli tedy ten stav u Tebe rano nastane, tak polopaticky: psal jsem vylucne jen o bordelu co vy soudruzi lesocesi natropite v lese pri tezbe.

        25. pro Dlaždicy… To určitě 😃… Blbečkovi co chce mít v lese zameteno jak ve světnici nevadí torza hnízdních stromů. Nelži…
         Navíc jsme to tady už řešili a ty a Runner jste byli největší odpůrci bezzásahových území na části zalesněných ploch, které naše příroda nutně potřebuje.
         Takový idioti jako ty, hloupý ale arogantně přesvědčený o svých bludech jsou největší škůdci…
         Ty vole, to myslíš vážně že budeš doporučovat ochranu přírody za časů Císaře Pána??? Jednou by tě měli vycpat a vystavit na Konopišti 😆

        26. @Oštípku, broučínku, datlíčku, tady máš nabídku, která se neodmítá: když v diskusi o bezsásahových zónách najdeš nějaký můj příspěvek, zaplatím Ti zkratowůz dle Tvého výběru, ať si to blaho konečně užiješ (a já si budu užívat to, jak seš denně nastranej 🙂 ). Tak jsem si totiž jistej, že Tebou zmiňované diskuse jsem se nezůčastnil. A k naší včerejší věci: psal jsem o úklidu bordelu po kácení lesočechy. Lesočeši se záměrně vyhýbali těm stromům o kterých píšeš (to jsem tam ale neuváděl, protože když ty stromy silou vůle stojí, ať si stojí, mi nijak nevadí. Ba naopak, často chodím do lesa s foťákem a fotek krmení mladých u různých hnízních dutin mám něúrekom), a o které Tobě tak jde. Ale ne z důvodů, aby datlíčci měli kde bydlet, ho.no, jen proto, že se nezdržovali kácením čehokoliv neprodejného !!!

        27. pro Dlaždicy…. Mohl jsem se splést.
         Tak tedy souhlasíš s nutností nechat ležet kousky přírody ladem? A dokonce podle tvého posledního příspěvku máš snad i pochopení pro přírodní procesy….
         Pak ale nějak nevím, proč ze sebe děláš hlupáka a posmíváš se ,,broučínkům, datlíčkům“, snahám pomáhat biodiverzitě a podobně??
         Asi seš prostě jen nevrlej dědek 😘

        28. @Ostipek, broucinek, datlicek: neposmivam se tem tvoreckum, smesny ses Ty jako kazdy, kdo nezna miru. Protoze z hlediska absolutni bezzasahovosti a zachovani absolutne idealnich (clovekem nezmenenych) zivotnich podminek vseho ziveho by bylo idealni Tebou a vsemi pokrokari vysmivane bydleni v jeskynich ci jeste drive na stromech? Tudiz – v bezzasahovych zonach necht si je bordel, protoze tam se pak muzou vyradit I zeleni fanatici privazani ke stromum, na mistech beznych hospodarskych lesu mimo chranena uzemi at se po tezbe uklidi tak, aby tam clovek mohl projit. Ted kdyz se zbytky nepali ale stohuji do hromad a zustane stat to co je pro lesocechy nezajimave, maji hmyzaci I ptactvo jeste kde vegetovat. A znovu se ptam – ‚ve vysmejcenych lesich z casu cisare pana byla nulova biodiverzita a zadna nika?

        29. pro Dlaždicy…. Máš omylem odpověď úplně nahoře a já osobně bych to už ukončil😘👋

Napsat komentář