Jáderné elektrárny jako bezemisní zdroj elektřiny?

Evropská komise by měla do konce letošního roku zveřejnit, zda a případně jak dlouho budou jaderné elektrárny v Evropě považovány za ekologický zdroj elektřiny a udržitelnou investici, která si zaslouží podporu.

Členské země jsou v názoru rozděleny, ale početně mírně převažují státy, které jádro podporují. Oficiální společné prohlášení ve prospěch jaderné energetiky vydaly Francie, Česká republika, Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Jejich stanovisko podporují i Nizozemsko a Švédsko. Příznivci jádra ztratili silného spojence poté, co EU opustila Velká Británie. 

Proti jaderným elektrárnám se společně vyslovily Německo, Rakousko, Dánsko, Lucembursko a Portugalsko. Tato skupina, kterou podporují ještě Itálie a Španělsko, je sice menší, ale také představuje velkou ekonomickou a zejména politickou sílu. 

Francie, která je nejsilnějším evropským zastáncem jádra, argumentuje především tím, že podpora jaderná energetiky není ideologická, ale ekonomická otázka. Pokud bere Evropa vážně své proklamované cíle při ochraně životního prostředí a zpomalení klimatické změny, musí mít konzistentní zdroj energie, který není závislý na slunci, rychlosti větru a technických možnostech skladování elektřiny, a jaderná energie je v tomto směru nejlepší a v podstatě jedinou možností.

Jiné země, které chtějí jádro dál využívat a rozvíjet, je považují především za záruku spolehlivosti dodávek elektřiny a své energetické bezpečnosti. K těm kromě například ČR patří Polsko, jehož energetice dominuje uhlí. Varšavská vláda přesto plánuje snížit do roku 2030 podíl uhlí a lignitu na výrobě elektřiny z dnešních 80% na 60% a těžbu ukončit v roce 2049. Tvrdí zároveň, že jiná možnost, než velkou část fosilních zdrojů nahradit jádrem, pro Polsko neexistuje.

Ekonomicky i politicky nejsilnější odpůrce jaderné energetiky v Evropě je Německo. Odcházející vláda Angely Merkelové učinila z likvidace jaderných elektráren pilíř své politiky energiewende a nastupující vláda Olafa Scholze se v ní chystá pokračovat. V zemi ale sílí hlasy požadující přehodnocení.

Nedávný průzkum veřejného mínění tvrdí, že více než polovina Němců a Němek je spíš pro další, nebo alespoň přechodné využívání jaderných elektráren. Argumentují už nyní pociťovanými dopady energiewende na cenu energií a zpochybňují i spoléhání politiků na zemní plyn, který jednak produkuje skleníkové plyny, i když v menší míře než uhlí, a jeho dodávky jsou kromě toho ve zhoršující se mezinárodní politické situaci nejisté. 

Nejhlasitějším odpůrcem jaderné energetiky v Evropské unii jsou Rakušané a jejich vláda, která dokonce avizuje, že se obrátí na soud, pokud EU jádro přijme. Hlavním argumentem je tvrzení, že jaderná energie nemůže být řešením klimatické krize, protože je příliš riskantní, pomalá a drahá.

K podpoře jaderné energetiky se očekávatelně připojila Mezinárodní agentury pro atomovou energii, jejíž ředitel Rafael Grossi vyzývá k opuštění ideologického pohledu a tvrdí, že jádro dnes produkuje více než čtvrtinu čisté energie na světě a za poslední půlstoletí zabránily atomové elektrárny uvolnění více než 70 Gt skleníkových plynů do atmosféry. 

Přibývají také studie dokazující, že jaderná energetika je nejen ekologická, ale i ekonomicky výhodná. Podle Réseau de Transport d’Electricité, provozovatele sítě ve Francii, kde dnes téměř tři čtvrtiny vyrobené elektřiny pokrývá jádro, povede další provoz stávajících a nových reaktorů z dlouhodobého hlediska, tedy do roku 2050, k nižším nákladům, než scénář založený na 100% obnovitelných zdrojích energie.

Jaderná energie navíc nemusí být pouze výrobcem elektřiny k primární spotřebě, ale mohla by přinést výhody i v dalších sektorech. Studie britské společnosti Aurora Energy Research předpokládá stejné zacházení se všemi energetickými technologiemi, které si konkurují pouze cenou. Zahrnuje proto nejen veškeré náklady jaderné energetiky, ale také všechny její možné aplikace. Tvrdí například, že kombinace jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů při výrobě vodíku by přinesla do roku 2050 snížení výdajů Spojeného království o 6 až 9%, což představuje 40 až 60 miliard GBP.

zdroj: tisková zpráva

80 Comments on “Jáderné elektrárny jako bezemisní zdroj elektřiny?”

  1. Jádro má sice nižší emise, ale určitě není bezemisní zdroj. I když čísla se značně liší (od 5g CO2/kWh až po 90-160 g CO2/kWh) je zřetelné, že se snižujícím se obsahem uranu v rudě emisní zátěž poroste. Když klesne pod 0,2g/kg rudy pak bude mír stejnou emisní stopu jako fosilní plyn a celý proces se stane energetickou spotřebou a nebude použitelný jako zdroj. To se odhaduje mezi léty 2060-2070.
    Jedinou cestou k levnému a relativně mnohem čistší elektřině jsou obnovitelné zdroje a jejich decentrální uspořádání.

  2. Macron: Francie podíl výroby elektřiny z jádra sníží na 50 % až v roce 2035
    Francie i po odstavení své nejstarší jaderné elektrárny Fessenheim na konci června 2020 nadále silně závislá na výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách.

    https://oenergetice.cz/elektrarny-evropa/macron-francie-podil-vyroby-elektriny-z-jadra-snizi-na-50-az-v-roce-2035

    https://atominfo.cz/?s=francie+

  3. Cezko zase jednou jako nejchytrejsi stat na svete ukazalo, ze obcane disponuji kognitivnim deficitem. Cela leta od listopadu se v Cezku vetsina zdraha investovat do zatepleni. Nesmyslnymi vypocty bez logiky si kazdy zduvodnoval, proc je blbost zateplovat. Tak lidi prozrali a protopili vsechny prachy a ted breci a lamentuji jak je EU okrada. Co je to za narod, ktery se prolhava celou historii. 1918 byla nejvetsi chyba v historii. Vlastni vuli to zde nebude nikdy fungovat.

    1. zateplovat bez kogenerace, vzduchotechniky a klimatizace ano je blbost, protože pak nejenže nemáš čerstvý vzduch přirozenou ventylací ale navíc si barák obohatíš o plísně a škodliviny uvolnující se z materyálů ;)) Ale i tak, pak zas máš jen technycký vzduch a musíš navíc zvlhčovat…. samý náklady soudluhu, lepší je nezateplovat a levně topit 😀 😀

        1. Když se zateplení udělá špatně (hlavně rosné vzdálenosti) může to být průser jak píše Koudelka…V paneláku jsem vyrostl a utek hned jak to šlo… Kamarád mi říkal, že po zateplení mu jebe ze změny zvuků (jako v hrnci)…Asi jde o zvyk, silné tapety by taky pomohli…. Nepřemýšlíš o rekuperaci tepla z odpadního vzduchu? Proč ne?..

          1. Mam mobilni odvlhcovaci pristroj a kdyz zena vari a vlhkost stoupne, tak to zapnu a je OK. A jeste to ziska hodne tepla zpet, kondenzacni enthalpie. Mam 4 takove jednotky, jsem na ne ulitlej. Je to fantasticka vec. Tu a tam je mam u bazenu kdyz se dela moc vlhko a nechci vse vyvetrat ven. Rekuperaci jsem planoval, ale nakonec jsem to nechal byt.

            1. Díky za odpověď, podívám se na to… Intuice mi říká, že by to mělo být energeticky tak jako tak deficitní, ale asi (určitě) míň, než to odvětrat od bazénu ven …mě se zase moc líbí myšlenka rekuperace, i jsem přemýšlel jak ty měděné trubičky namotat, ale dokud mám všechno dřevo gratis a ještě trochu kogeneruju, jde to vlastně přímo proti našim potřebám…

              1. U rekuperace jsou dve moznosti. S odstranovanim vlhkosti a bez odvlhcovani. Stare rekuperace odvlhcovaly a lidi si v zime stezovali na moc suchy vzduch. Ted se delaji takove vymeniky, ktere vraci cast vlhkosti zpet. Je to trochu drazsi, ale komfortnejsi. Ja v zime v aute take trpim suchym vzduchem z topeni.

                1. Chacha.. mám 80m2 ve dvou podlažích… ale promyšlené jak byt v Tokiu…

                2. Jste stastny muz. Kdyz hledam veci ktere mi zena uklidila, tak ztratim hodne casu. Na 80m2 bych to nasel v mziku. Mate take vse skladaci? Videl jsem reportaz o bydleni v Hongkongu. Bylo to hrozne zajimave, ale to by me piclo v tom zit. 80m2 byt nema v HongKongu snad ani premier🤣

                3. Do plochy jsem nezapočítal sklep a garáž- určitý prostor na hledání máme…truhlaření mě baví a skoro všechen nábytek je vlastnoruční. Mám takový rozmar, že každý kousek musí vydržet můj metrákový pokus ho zničit a urvat…To by skládací nábytek asi nedal- i když mě ta videa fascinující…Je fakt, že prostor se snažím využít maximálně…

          1. Nechci vstupovat mezi vás drsňáky…jen trochu lingvistiky: rekuperovat= získávat zpět. Různé věci, třeba brzdnou energii, nebo teplo z vydýchaného vzduchu…kogenerovat=spoluvytvářet. Různé věci, třeba elektřinu při výrobě tepla spalováním… Takhle to mám v hlavě, tak je to snad správně…

                1. I kdybych nebyl přínosný, tak pořád je to lepší, než škodit, jako vy. 😉

                2. ja neškodit, ja hystorycky přínosný, to že sem si přehodil kogeneraci s rekuperací není žádná katastrofa už to pochop ftáku 😉 to ty nedodávat ty špatná 😀

                1. takhle složitě jak na ISS… ?? Si přečti nový stavební zákon 2022, uvidíš sám jak bude ízy stavět barák 😉

      1. Kogenerace? Vážně? 😀 Asi myslíte rekuperaci.
        A kolik se podle vás tou nezateplenou stěnou, alias „přirozenou ventilací“ (předpokládám, že myslíte infiltraci, protože přirozená ventilace je opět něco jiného), dostane dovnitř vzduchu? 😀
        Než plácnete něco dalšího, zkuste si prosím ty vaše argumenty, nebo spíše hloupé kecy, troufám si říci lži, ověřit z nějakého důvěryhodného zdroje.
        Jako projektant a člověk, který toto 5 let studoval, nevím, jestli se tomu vašemu komentáři smát, nebo brečet, že jsem narazil na dalšího člověka, který šíří nesmysly a nedej Bože si je i někdo přečte, uvěří jim a bude je šířit dál a dál.
        O technickém vzduchu se raději už ani rozepisovat nebudu, to nemá smysl, protože nějaká relativní, absolutní a měrná vlhkost jde očividně úplně mimo vaše znalosti.

        1. ty ftáku uotvíráku jaký lži, tady na to tzv přirozený odvětrávaný děravým barákem s levnou výtopnou jedem furt. To není nic mimořádnýho ty argumente nebo spíše hloupý kecko a netroufej si říci lháři, ověřuju permanentně. Když barák dokonale izoluješ nastavíš parametry jak sem psal : nevětráno, plísně a musíš řešit. Nejjednoššíří je přirozenost, ne to co ti nadyktujou „trendy“ 🙂 na to každej druhej dlabe

          1. Za prvé mi laskavě netykejte a za druhé dle Vašeho psaného projevu je naprosto zřejmé, že jakékoliv fyzikální zákony ani logické a pravdivé argumenty zřejmě nebudete schopen pochopit, proto se loučím a žijte si spokojeně dál ve své bublině, kde nesmysly se stávají pravdou. Trendy mi nic nediktují, já pracuji pouze s vědecky podloženými fakty a že jste mi nebyl schopen odpovědět ani na jednu moji otázku jen dále vypovídá o vaší inteligenci a informovanosti.

              1. Já vám rozhodně nic dávat nebudu a už vůbec nehodlám vyslyšet vaše další požadavky. Kdo si myslíte, že jste, abyste takto mohl jednat? Já už si udělal obrázek dostatečný a upřímně lituji lidi, kteří s vámi musí být často ve styku, je to pro ně asi těžké. Od vzdělávání tu jsou školy a edukační materiály. Jestli toho nejste schopen využít, je pouze Váš problém. Jen mě trápí, že potom někdo uvěří lidem šířícím hlouposti, jako jste vy a třeba se i podle nich řídí. Ale co už, je to boj každého jednotlivce a má si fakta ověřit z důvěryhodného zdroje. Možná jste taky jeden z těch, kdo naletěl někomu jinému. 🙂

                1. hele seš tu novej tak se koukej angažovat 🙂 😀 a hlavně klid, seš nákej nervozní poslouchej mladej. Jediný co nás na tobě zajmá jsou tvoje dodávky moudra a nikoli jetý fusky a už vůbec projetý spodky 😀

                1. já ho čtu už 16 let 😀 😀 kdo ho má větčího 😀 hele nechceš už rači začít sypat moudra, stejně ty tvoje keci nečtu 😉

  4. Nejhlasitějším odpůrcem jaderné energetiky v Evropské unii jsou Rakušané a jejich vláda, která dokonce avizuje, že se obrátí na soud, pokud EU jádro přijme.

    Svojho času som čítal pekné pojednanie o tom, ako v Rakúsku panuje kolektívna hystéria, pokiaľ ide o AE. Zdá sa, že ani keby sa dokázalo, že AE je liečivá, v Rakúsku ju nepostavia.
    „O projekte prvej Rakúskej atómovej elektrárne rozhodla Rakúska vláda v roku 1958.
    Hlavným dodávateľom bol Siemens a bola dokončená (ale ešte nespustená) v roku 1977. Rok na to rozhodli občania v referende o uzatvorení JE.“
    Podľa: https://www.scienceworld.cz/videa/navsteva-nespustenej-atomovej-elektrarne-zwentendorf-v-rakusku-5688/
    Podobné je to v Nemecku. Aj keď vidia, že vo Francúzsku, Anglicku či v USA AE v pohode fungujú, oni sa považujú za tých najmúdrejších a svoje AE zrušili. Po tsunami-havárii vo Fukušime aktivisti rozpútali hystériu a Merkelová populisticky všetky AE zrušila – aj keď v Nemecku žiadne tsunami ešte nikdy nebolo. A Merkelová je za štátničku, hoci je činmi populistka, podobne ako tí v Rakúsku, ktorí o AE nechali hlasovať v referende – aj keď vieme, že ľudové hlasovania sú o emóciách a nie o rozume. Merkelová dokonca zrušila aj nemecké veterné elektrárne, keď jej vláda prijala predpisy, ktoré prakticky znemožnili budovanie nových veterných elektrární na pevnine. Stálo to okamžite desiatky tisíc pracovných miest, pričom pár tisíc (tuším 8), ktoré zaniknú zrušením hnedouhoľných baní, bude chránených až do roku 2030. A Tesla, ktorá by svojimi autami mohla významne prispieť k ochrane klímy, od nemeckých byrokratov stále nedostala povolenie na rozbehnutie výroby.

          1. V CR se spotrebuje 74TWh/rok. Na spotove burze se vydrazi ca. 1/3 celkoveho mnozstvi a 2/3 se obchoduje za vyrazne nizsi ceny, protoze se nakupuje na dlouho dopredu a pro delsi obdobi. Presto se nam vsichni snazi prodavat drahou elektrinu s odkazem na ceny na spotovem/dennim trhu. Jsou to gangsteri a lumpove. Pred rokem stala elektrina par haleru a dnes se priblizuje cene vzacnych surovin. Mnozstvi se proti minulym rokum zasadne nezmenilo, ale presto nam vnutili strach, ze elektriny je malo a hrozi nedostatek. Uz se planuje zdrazeni i v letni dobe, kdy je o elektrinu mensi zajem. Lumpove dostavaji pri zranici cim dal vetsi chut. Jedina obrana je utok. Pryc od fosilni mafie a zacneme si vyrabet VSICHNI vlastni. Dejme jim to sezrat at se zadusi.

  5. Leodrndulak asi vybuchne. Ale nemusi sa bat, pretoze sme premeskali min. dve dekady vyskumu a vyvoja, vdaka jemu podobnym „expertom“, takze sa nove JE len tak nepostavia.

    A teraz co? Ropa? Nie. Uhlie? Nie. Plyn? Nie, produkuje metan. Jadro? Nemame sancu postavit rychlo.

    FVE alebo OZE? Ano ved urcite nam bude stale fukat vietor a svietit slniecko + mozme spalovat drevnu stiepku takze vsetky tieto zdroje lahko nahradime. No uz len aby ti zli cinanci zacali produkovat viac kremku a vykaslali sa na nejake cipy, ze? Blbe je ze na tie FVE potrebujete energiu a materialy z tej ropy, plynu, uhlia,…

    Geotermal? Ano ked sa prestahujete na Island alebo k nejakej sopke.

          1. Slovensky sudruh pise aj o vystavbe co cesky sudruh nevidi a naviac kazda JE podlieha vyskumu a vyvoju. Co vsak cesky komunisticky kolega neberie do uvahy je vyskum a vyvoj novych technologii reaktorov uzavreteho palivoveho cyklu, prip. vyuzitia thoria, kde vyskum robia iba nasi kolegovia v byvalom ZSSR, dalej bratia z Ciny a Indovia. Cize vsetko velmi kvalifikovane krajiny s kvalitnym personalnym obsadenim a technologiami, ktory maju vela skusenosti. Hlavne ZSSR. Cest praci sudruh a proletari vsetkych krajin …

              1. No a ja som vam odpovedal co kdy a proc. Ano vyskum a vyvoj prebieha bez prerusenia. Asi tak ako stavaju bez prerusenia ITER uz cca 30 rokov. Podla toho co viem tak jediny schopny mnozivy reaktor maju iba Rusi. Ale mozes sa mylit a viete ma vyviest z mojho omylu tym ze mi predlozite vela projektov s odskusanym a funkcnym prototypom, ktory by mohol ist do produkcnej verzie JE, aj z EU prip. USA. Potom velmi pekne dakujem za informacie.

                Ja iba komunikujem podobnym sposobom ako sa komunikuje so mnou aby som vedel verne prezentovat moje myslienky na urovni dotycneho, chapeme sa sudruh kolega?

                1. Je pravděpodobné (nevím to), že např. v Německu přešly fondy od podpory štěpení k podpoře fúze…A to je správně. Nebo chceš snad ,, nové války vyhrávat starýma zbraněma?“…

        1. Nie je to mozne. Akonahle pojdu hore ceny energie pojdu hore aj FVE ak uz aj nesli a kedze si okliestime ine zdroje bude este vacsi dopyt po FVE a tym padom pojde hore aj cena a kedze okliestime zdroje tak… to si asi viete domysliet ako bude pokracovat tento kolotoc.

          Otazka je co zo starymi FVE, ktore uz stratili efektivitu?

          1. Zakon o odpadech rika, ze naklady na recyklaci vyrazenych panelu je nutne zaplatit predem pri nakupu panelu. Jako kazdy zakon v Cezku, byl i tento zakon tunel a poplatky byly nehorazne vysoke, ktere si rozdelily urcite firmy. Nekdy v prubehu let se nuceny poplatek snizil, ale presto je nesmyslne vysoky a prevysuje naklady na recyklaci. Velka cast panelu predstavuje hlinikovy ram, ktery se da vyborne zpenezit. Takze dalsi prijem pro recyklacni firmy. Nebojte, nebudou se povalovat v lese, nato je to hodnotna surovina.

      1. Chápu, že dřevorubci mohou být poněkud zmateni použitím cizích slov. Tak si očisti botky od bahna a hnoje, a někoho požádej, ať tě vezme do Prahy do pyramidy na Fantoma Opery. Slabší zpěv určitě přetrpíš a v polovině tě čeká zasloužená odměna – brutálně nasvícená barvami hýřící karnevalová scéna, proti které je tato fotka jen slabý čajíček.
        http://musical.cz/web/wp-content/themes/mimbo2.2/images/Fantom_opery_GoJa_02.jpg

        To lesní muži je pitoreskní divadlo po vzoru EU.

Napsat komentář