Nové jednotné taxi pro New York

Zastupitelé města se rozhodli vyhlásit soutěž nazvanou „taxi zítřka“, s cílem najít bezpečné a zároveň i ekologicky , které oděno do typicky žluté barvy bude brázdit ulice města.   

Dle městských úředníků bude vítězný model sloužit obyvatelům a návštěvníkům města nejméně po dobu 10 let a bude se jednat o vůbec první automobil, projektovaný výhradně pro provoz . Nynější flotila 13 000 licencovaných žlutých vozidel je sestavena z 16 různých modelů aut devíti výrobců.

Mezi třemi jmény finalistů uvedených v prohlášení komisaře soutěže Davida Yasskyho se objevilo i jméno tureckého výrobce Karsan s modelem nazvaným V1. Jak uvedl výkonný ředitel automobilky Jan Nahum, jedná se o vozidlo navržené v , které bude zcela bezbariérové, dostatečně prostorné pro pět cestujících a dětský kočárek.

Auto bude vybaveno i velkým střešním oknem, aby si cestující mohli užít pohled na newyorské . Dle požadavků objednatele může být vybaveno benzínovým či , nebo motorem na . „Je to pro nás neuvěřitelný zdroj hrdosti a nadšení,“ řekl finalista soutěže po oznámení jmen zbývajících tří adeptů na vítězství.

auto Karsan V1 Taxi
auto Karsan V1 Taxi

„New York je pravděpodobně nejznámější a nejpopulárnější město na zemi a jeho žluté taxíky zná téměř každý. Pokud se nám podaří zvítězit, bude to velká příležitost tureckého ,“ přeje si Nahum.

Dosud totiž všechny vyrábějící se v Turecku byly postaveny na základě licence s velkými výrobci jako , , nebo . Dnes je Turecko 15. největší výrobce automobilů na světě s produkcí okolo 900 000 vozů ročně. Podle Nahuma turecký průmysl plánuje do čtyř let zvýšit produkci na 2,5 miliónu.

auto Karsan V1 Taxi
auto Karsan V1 Taxi

Karsan s modelem V1 však není jediným uchazečem v soutěži. Spolu s ním je ve finále ještě a také upravená . Vítězný návrh bude oznámen začátkem příštího roku a nové vozidla taxislužeb by se měla objevit v ulicích v roce .

Napsat komentář