Nissan začal stavět novou továrnu na elektromobily a baterie

Nissan Leaf

Šéf aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn před dvěma týdny poklepal na základní kámen nové továrny na výrobu elektromobilů a li-ion baterií v americkém městečku Smyrna. Bude tam od roku 2012 vyrábět elektrická auta Nissan Leaf.

Nová továrna vytvoří ve státě Tennessee celkem 1300 nových pracovních míst. To je dnes ve Spojených státech klíčová komodita, protože nezaměstnanost se tam díky ekonomické krizi za poslední dva roky prudce zvýšila.

Část továrny na výrobu baterií bude schopna chrlit 200 000 baterií ročně. Jde o jednu z největších výroben v Severní Americe o ploše 120 700 m2. Byla vybudována hned vedle letité výrobny automobilů Nissan, která byla přeměněna na výrobu elektromobilů Leaf. Těch bude z výrobního pásu sjíždět až 150 000 za rok.

Celková investice se pohybuje v řádu 1,7 mld. dolarů. Je zajímavé, že americké ministerstvo energetiky ji „sponzoruje“ půjčkou 1,4 mld. dolarů. Když se stavba továrny zahajovala, padla z úst Ala Castignettiho, vice prezidenta Nissan Division, také zmínka o tom, že více než polovina ze 130 000 lidí, kteří dosud vyjádřili zájem o Nissan Leaf, jsou majitelé Priusů.

Napsat komentář