Honda: do tří let nejlepší spotřeba ve všech kategoriích

Honda přichází s novým velkým plánem. Nazývá ho Earth Dreams Technology a s jeho pomocí mají její auta dosáhnout do tří let nejlepší spotřeby na světě, a to v každé kategorii. Jde o motory, dieselové i benzinové, převodovky, a také hybridní a elektrické pohonné systémy.

Na autosalonu v Tokyu 2012 představuje Honda také koncept elektromobilu N.
foto: newsroom.co.uk

Earth Dreams Technology je sada technologií nové generace, které zlepší jak jízdní vlastnosti, tak především spotřebu aut, tvrdí Honda. V podstatě ale nejde o nic jiného než další zlepšování spalovacího motoru, převodovky a hybridního/elektrického pohonného systému.

První praktickou implementací této nové sady technoloigí má být městské mini-vozítko N BOX. Postupně pak budou novinky nacházet uplatnění také v dalších modelech.

Zároveň si automobilka vytičila cíl snížit do roku 2020 emise všech produktů o třetinu vzhledem k roku 2000.

Na kterých klíčových součástech tedy bude Honda pracovat? Především jde o další zlepšování VTEC motorů. Zejména oblast startování a hmotnosti motoru. Nové technologie snižující spotřebu, ale zvyšující výkon, budou dostupné ve všech kubaturách, od 660 ccm do 3,5l litru.

Další klíčovou komponentou je lehký dieselový motor. Ten využije downsizing, snížení tření a optimalizaci tepelného managementu. Všechna tato opatření mají snížit emise až o 15 %.

CVT převodovku Honda nově vyvíjí ve třech verzích pro malé, kompaktní a střední vozy pro využití s širokou škálou motorizací. Zároveň se počítá s využitím , který Honda nazývá Idle Stop & Go. I pokročilé CVT převodovky mají ušetřit 5 až 10 % paliva.

Co se týká hybridních systémů pohonu, zde nově sází na plug-in hybridy. Výroba plug-in hybridu začne v roce 2012, nového hybridního modelu pak v roce 2013.

Pro velká auta má Honda připravený systém SH-AWD kombinující šestiválcový 3,5l motor s dvěma nezávislými 20kW elektromotory na zadní nápravě a sedmirychlostní dvojspojkovou převodovkou se zabudovaným 30kW vysokovýkonovým motorem.

A nakonec jsou tu elektromobily. Pro ty je připraven vysoce výkonný, přitom ale kompaktní a lehký elektromotor, elektrické servobrzdy a převodovka s velmi nízkým třením. Elektromobily značky Honda tak mají dosahovat spotřeby 29 kWh/160 km, resp. 116 MPGe.

Zároveň údajně nabídnou dojezd až kolem 210 km a dobíjení z 240V zásuvky během tří hodin.

tisková zpráva

Napsat komentář