Zelené auto roku 2012: Honda Civic GX na zemní plyn

Autosalon v Los Angeles otevřel své brány a hned tu máme jedno zásadní ocenění. Odnáší si jej Honda se svým modelem  na . Auto na plyn se stalo Zelený autem roku 2012 a pohřbilo tak naděje hybridů i ‘čistých’ dieselů.

S cenou začínající na 26 115 dolarech může plynový Civic směle konkurovat Priusu. Provozní náklady mohou být dokonce nižší!
foto: Honda

Dalšími nominovanými na cenu Green Car of the Year byli např. elektromobily Mitsubishi i, Ford Focus Electric, hybrid Toyota Prius V a Volkswagen Passat TDI.

Auta na zemní plyn přitom v USA nejsou příliš rozšířená – stejně jako infrastruktura plnících stanic. Ale právě to je nejspíš důvod, proč si plynový Civic GX získal u hodnotící poroty takovou oblibu a podporu.

Tovární přestavba na pohon zemním plynem je na trhu už od roku 1998, v nejnovější třetí generaci od roku 2006. V USA je auto k dispozici ve všech 50 státech, ale donedávna pouze pro fleetové zákazníky. Teprve od 18. října 2011 si ho může koupit kdokoliv.

Předznamenává aktuální ocenění zvýšení důrazu na CNG jakožto automobilové palivo v USA? Uvidíme během následujících let.

Napsat komentář