Elektromobil Spark EV jde v USA do prodejen

Americký trh s elektromobily se začíná plnit. Dlouhodobého rekordmana v podobě vozu Nissan Leaf už stačily doplnit Ford Focus Electric, Smart ED či stylový Fiat 500e. General Motors nechce zůstat pozadu, a tak uvádí svůj Chevrolet Spark EV.

Dobíjení elektromobilu Chevrolet Spark EV probíhá buďto klasickou zásuvkou, anebo volitelně rychlodobíjením
foto: General Motors/Chevrolet

Prvním trhem na kterém lze elektromobil Chevrolet Spark EV koupit je pochopitelně slunná Kalifornie. Ta je jednoznačně světově největším odbytištěm elektrických aut. I proto je dnes Spark EV k dispozici u několika tamních dealerů. Plus u pár dalších v sousedním Oregonu.

Dalším důvodem, proč se elektrická auta prodávají v Kalifornii jako rohlíky, jsou pochopitelně dotace. Stát Kalifornie totiž nabízí dalších $2500 navrch k federální dotaci $7500. Maloobchodní cena elektromobilu Chevrolet Spark EV je $27 495.

Po odečtení všech dotací se však dostaneme na velmi slušných $17 495, v přepočtu méně než 400 000 Kč. Za takovou cenu už se o druhém či dokonce třetím autě do rodiny, které nepolyká galony benzínu, ale elektřinu třeba z vlastní střešní solární elektrárny, řadě Američanů vyplatí uvažovat.

Chevrolet Spark EV (2014) Chevrolet Spark EV (2014) Chevrolet Spark EV (2014)

Auto je možné si také pořídit na 36měsíční leasing za cenu $199/měs. při první splátce $999. Pro srovnání, cena běžné benzinové verze začíná na přibližně $12 000. Malé pětidveřové auto je určeno především na popojíždění do města, čemuž odpovídá i dojezd 132 km.

O faktu, že GM nechce zůstat pozadu za konkurencí svědčí především fakt, že auto se dostalo do prodeje o plné tři měsíce dříve, než bylo původně plánováno. Za rok se elektromobilu Spark EV dočkáme i v Evropě.

Z 230V zásuvky se 21kWh baterie auta dobije během sedmi hodin. Volitelně bude k autu dostupné rychlodobíjení SAE Combo, ovšem i podle GM budou rychlodobíjecí stanice podporující tento standard dostupné až koncem letošního roku.

3 Comments on “Elektromobil Spark EV jde v USA do prodejen”

Napsat komentář