Elektrická Škoda Octavia v nové rodině a TÜV SÜD

Smetanovi z Třebotova mají důvod k radosti: pro své soukromé využití získávají na šest měsíců vůz Octavia . V soutěži Auto zvítězili mezi celkem 1 083 zájemci o zapůjčení mladoboleslavského elektromobilu. Do testovací flotily deseti vozů Octavia na elektrický pohon se tak poprvé zapojí i rodina mimo automobilku.

Z rukou Petra Kristla (na snímku vpravo), vedoucího oddělení vývoje elektromobility a elektrotrakce společnosti ŠKODA AUTO, převzal elektromobil Ing. Oleg Spružina, generální ředitel TÜV SÜD Czech s.r.o.
foto: Škoda Auto

Od 11. října do 7. listopadu 2012 se mohli zájemci o testování elektromobilu Octavia hlásit na facebookových stránkách Škoda Auto Česká republika. Soutěž měla dvě části. V první museli zájemci vyplnit dotazník.

Ten hodnotil mimo jiné jaké má rodina zázemí potřebné ke každodennímu používání vozu nebo konkrétní příklady využívání úsporných technologií v domácnosti. Z důvodů zajištění dostupnosti servisní a technické podpory bylo dalším kritériem bydliště nejdále 50 km od Prahy.

Ve druhé části bylo třeba odpovědět na tipovací otázku kolik ujetých km bude na tachometru vozu Škoda Octavia Green E Line, v té době testovaného rodinou jednoho zaměstnance Automobilky Škoda, dne 30. října 2012. Soutěže se zúčastnilo celkem 1 083 rodin. Pro Smetanovi nakonec rozhodl nejpřesnější tip: nejvíce se přiblížili správné hodnotě 19 403 kilometrů.

„Máme obrovskou radost, že volba padla na nás,“ říká Tomáš Smetana z Třebotova. „Ochrana přírody a životního prostředí je pro nás velice důležitá. Jsme přesvědčeni o tom, že elektrický pohon je velkým přínosem pro bezemisní mobilitu. Je skvělé, že příštího půl roku budeme moci aktivně přispívat k dalšímu rozvoji elektromobility.“

V běžném provozu se v současné době po českých silnicích pohybuje testovací flotila deseti elektromobilů Škoda Octavia Green E Line, které již dohromady ujely více než 140 000 kilometrů.

Vozy zatím používají zejména instituce a firmy, mezi nimi např. Správa Pražského hradu, energetické společnosti ŠKO-ENERGO a , ŠkoFIN, Ministerstvo životního prostředí nebo Vysoká škola ekonomická v Praze. Od června navíc jeden vůz v každodenním provozu testuje jeden zaměstnanec společnosti Škoda se svou rodinou.

Stejně jako zbylých devět testovacích vozů je i Octavia Green E Line rodiny Smetanových vybavena speciálními senzory. Ty sledují množství parametrů, mezi jinými například množství energie spotřebované trakcí, získané rekuperací nebo spotřebované komfortními systémy ve vozidle energie.

Sledováno je dále využívání jízdních režimů, způsob nabíjení, hodnoty zrychlení nebo aktuální poloha vozidla v čase. Veškerá data se prostřednictvím mobilní datové sítě Automaticky předávají specialistům z Technického vývoje společnosti Škoda Auto. Ti tak mají neustálý přehled o reálném využití vozu, namáhání elektrického systému či vlivu nabíjení a vybíjení na stav akumulátorů a elektrickou síť.

Škoda Octavia Green E Line vychází z modelu Škoda Octavia Combi. Elektromotor poskytuje výkon až 85 kW. Z 0 na 100 km/h vůz akceleruje za dvanáct sekund, maximální rychlost činí 135 km/h. Elektrickou energii čerpá Škoda Octavia Green E Line z lithium-iontové baterie. Dobíjení si vyžádá zhruba dvě a půl hodiny. Dojezd 150 kilometrů na jedno nabití odpovídá požadavkům většiny Evropanů, kteří dojíždějí denně do práce.

Aktivity české Automobilky na poli elektromobility jsou důležitou součástí rozsáhlé strategie pohonů a paliv. Sem patří i průběžné zdokonalování vysoce efektivních motorů TDI a TSI a jejich převodovek. K tomuto účelu Škoda Auto nedávno zahájila výstavbu nového zkušebního centra agregátů v Mladé Boleslavi, ve kterém budou v budoucnu testovány také různé druhy pohonů.

Dalším nováčkem, který si může vyzkoušet všechna pro a proti elektrické Octavie, je TÜV SÜD Czech. Během následujících sedmi měsíců se TÜV SÜD soustředí především na detailní měření spotřeby a specializované testy. Z nich Škoda Auto získá nejen důležité poznatky o vhodnosti elektrického pohonu pro každodenní použití, ale také klíčové impulzy pro jeho další zlepšování.

„S nasazením vozu Škoda Octavia Green E Line do užívání společností TÜV SÜD Czech dochází k dalšímu rozvoji naší spolupráce,“ říká Petr Kristl, vedoucí oddělení vývoje elektromobility a elektrotrakce společnosti Škoda Auto. „Od testů očekáváme důležité poznatky o spotřebě našich elektromobilů.“

Jako poskytovatel technických služeb a zkušební instituce je TÜV SÜD již několik let partnerem společnosti Škoda Auto v oblasti certifikace prototypů s různými druhy pohonu.

V rámci projektu testování vozu Škoda Octavia Green E Line bude TÜV SÜD využívat elektromobil pro každodenní provoz a provádět mj. testy spotřeby za použití standardizovaných měření. Pro měření spotřeb elektromobilů byla společností TÜV SÜD vyvinuta metodika TSECC (TÜV SÜD e-Car Cycle).

Ta zohledňuje specifické vlastnosti elektromobilů a je orientována na reálný zákaznický provoz mimo jiné i tím, že do měření zahrnuje spotřebu klimatizace a topení. Využívání těchto komfortních funkcí je totiž nedílnou součástí provozu automobilu po většinu roku. Jejich nároky na odběr proudu z baterií elektromobilu se zásadním způsobem promítají do hodnot dojezdu.

Právě optimalizace profilů spotřeby klimatizace a topení je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují využitelnost elektromobilů v každodenním provozu.

Aktuálně je v testovacím provozu u různých partnerů automobilky celkem deset vozů Octavia Green E Line. Flotila bílých elektromobilů s karoserií kombi již v podmínkách běžného provozu ujela více než 140 000 km.

tisková zpráva

2 Comments on “Elektrická Škoda Octavia v nové rodině a TÜV SÜD”

Napsat komentář