Autosalon Ženeva 2013: Toyota Auris Touring Sports

Toyota má podle všeho pro 2013 připraveno několik premiér. Toyota Auris Tourings Sports, také ve verzi hybrid, bude jedním z těch zásadních.

Nový hybrid Toyota Auris Touring Sports se představí na autosalonu Ženeva 2013
foto: Toyota

  • Nová stylová varianta – kombi Auris Touring Sports
  • První kombi v nižší střední třídě s plně hybridním pohonem, bez kompromisů v otázkách kapacity zavazadlového prostoru
  • Hladina emisí CO2 na vrcholu třídy – pouze 86 g/km – a výrazně nižší emise
  • NOx a pevných částic než srovnatelně výkonné vozy se vznětovým motorem
  • V dané třídě špičková kapacita zavazadlového prostoru až 1658 litrů
  • V tomto segmentu nejvyšší úroveň funkčnosti zavazadlového prostoru se systémem Easy Flat, sklápěním zadních sedadel na jeden dotyk, dvojitou podlahou a dvojúrovňovým krytem zavazadelníku

Jednou z nejvýznamnějších novinek, která bude představena na výstavním stánku japonské značky Toyota v rámci letošního autosalonu v Ženevě je model Toyota Auris Touring Sports.

Upozornění: následující souhrnné specifikace platí pro evropský trh. Přesné specifikace pro trh v ČR budou upřesněny.

KOMBI S PLNĚ HYBRIDNÍM POHONEM

Stylové kombi Toyota Auris Touring Sports je dalším krokem produktové ofenzívy Toyoty v evropské nižší střední třídě. Ke komplexní nabídce pohonných jednotek pro tuto konstrukční řadu přidává velmi oblíbenou karosářskou variantu kombi.

Nový Auris Touring Sports, spojující dynamický design s velkorysým zavazadlovým prostorem a nejvyšší všestranností v tomto segmentu, je vůbec prvním vozem kombi v této třídě, které lze objednávat s plně hybridní soustavou pohonu.

Díky umístění akumulátoru pod zadní sedadla pak technologie pohonu Hybrid Synergy Drive nijak neomezuje zavazadlový ani vnitřní prostor vozu.

FLEETOVÉ PRODEJE

Provedení kombi má dnes v nižší střední třídě zastoupení 25 % z celkových prodejů, přičemž 76 % v tomto případě tvoří fleetové prodeje.

Nový Auris Touring Sports ještě zvýší atraktivitu řady Auris a napomůže k navýšení tržního podílu modelu v dané třídě nad 5 % v roce 2014, kdy se tato varianta bude v Evropě poprvé prodávat po celý rok.

Krátce po uvedení na trh se očekává, že podíl nového modelu Auris Touring Sports v celoevropské prodejní skladbě hybridních modelů bude tvořit přibližně 40 %. To ukazuje na skutečnost, že plně hybridní pohon se již etabloval jako ´mainstreamová´ volba a zdaleka není určen jen úzké skupině zájemců.

Nový Auris Touring Sports, navržený pro Evropu, kde je tento model nejúspěšnější, se bude vyrábět v britském závodu Toyota Motor Manufacturing UK, společně s modelem Avensis. Toyota tím opět dokazuje, jak významnou pozornost svým evropským provozům věnuje.

VELKORYSÝ ZAVAZADLOVÝ PROSTOR

Auris Touring Sports má shodný rozvor náprav (tedy 2 600 mm) a poloměr otáčení 5,2 m jako hatchback, ale je o 285 mm delší (oproti hatchbacku s 4 275 mm), přičemž nárůst délky vozu byl plně využit na zvětšení zavazadlového prostoru nového kombi.

auto hybrid Toyota Auris Touring Sports

foto: Toyota

Při nesklopených zadních sedadlech je zavazadelník dlouhý 1 115 mm a široký 1 452 mm; jeho velkorysý objem činí 530 litrů. Po sklopení zadních sedadel dělených v poměru 60:40 do úplné roviny vzniká prostor pro náklad o délce až 2 047 mm, s maximální výškou až 890 mm (760 mm s dvojitou podlahou v horní poloze) a celkovým objemem 1 658 litrů.

Předností plně hybridní verze je změna zástavby modulu s akumulátory pod zadní sedadlo, přičemž objem zavazadelníku se shoduje s konvenčními verzemi této modelové řady.

VYŠŠÍ FUNKČNOST

Auris Touring Sports bude jediným vozem kombi v nižší střední třídě, které zákazníkům nabídne výhody praktického systému Toyota Easy Flat, tedy sklápění zadních sedadel jediným dotykem, dvojité podlahy zavazadelníku, dvojúrovňového krytu zavazadelníku, roletové sítě na zavazadla, háčků na nákupní tašky, hliníkových střešních ližin, tří 12V zásuvek na příslušenství (včetně jedné v zavazadlovém prostoru) a lampičky u podlahy zavazadelníku.

Praktičnost těchto funkčních prvků je doplněna nabídkou dalších úložných prostor, kam patří mj. příruční schránka v přístrojové desce, držák na sluneční brýle, věšáky na oblečení, schránka na mince, 4 držáky nápojů a 4 držáky na láhve, posuvná loketní opěrka ve středové konzole s držákem dokumentů nebo schránky na menší předměty v přístrojové desce a v zadní středové konzole.

Několik pomocných úložných míst najdeme i v zavazadelníku, a to v podobě schránek v levé i pravé stěně zavazadlového prostoru nebo menších schránek vpředu a po stranách pod podlahou zavazadelníku.

S novým volitelným kitem tažného zařízení (Towing Pack) může nový Auris Hybrid Touring Sports táhnout náklad o hmotnosti až 345 kg.

DYNAMICKÝ DESIGN EXTERIÉRU VOZU

Vnější křivky Toyoty Auris Touring Sports, podobně jako u nového hatchbacku, maximálně využívají aerodynamických předností daných snížením celkové výšky tohoto modelu a vylepšené dynamiky v souvislosti s nižším těžištěm vozu.

Nový design exteriéru vykazuje zajímavé aerodynamické parametry. K vyšší stabilitě jízdy a nižší spotřebě paliva přispívá i součinitel aerodynamického odporu Toyoty Auris Touring Sports, jenž činí 0,28.

auto hybrid Toyota Auris Touring Sports

foto: Toyota

Nový Auris Touring Sports sdílí s hatchbackem nové ztvárnění čelních partií, které spojuje designový jazyk Under Priority vozů Toyota se stylistickým ztvárněním Keen Look (u světlometů a pro denní svícení), které novému kombi propůjčuje dynamický, ale současně i elegantní vzhled.

Designový jazyk Under Priority se odráží ve velké lichoběžníkové spodní části masky chladiče vsazené do předního nárazníku a menší horní části masky chladiče ubíhající po celé šířce vozu mezi novými světlomety.

EFEKTNÍ SVĚTLOMETY

Pod klínovitou křivkou nízké kapoty zaujme horní část masky chladiče a vodorovně umístěný chromový dekor uprostřed, který je opticky protažen až ke sdruženým světlometům užších tvarů a smělejšího vzhledu, s cílem zdůraznit celkovou šířku vozidla.

Uvnitř sdružených světlometů se nachází vodorovný chromový dekor, který přechází do tvaru připomínajícího ‘obočí’, jenž akcentuje výjimečně tenkou mezeru mezi kapotou a projektorovou jednotkou světlometů, ať již výbojkových (Bi-HID), nebo halogenových.

Součástí vysoce pokrokové konstrukce světlometů jsou i LED světla pro denní svícení, která jsou standardní součástí všech stupňů výbavy a propůjčují nové Toyotě Auris Touring Sports jedinečný vizuální vzhled.

DESIGN EXTERIÉRU

Velká spodní část masky chladiče lemovaná integrovanými mlhovými světly s chromovým dekorem zaujme povrchovou úpravou v klavírní černé v kombinaci s průběžným chromovým dekorem spodního aerodynamického spoileru, opět s cílem poukázat na šířku nového kombi a zdůraznit jeho solidní a stabilní postoj.

Při pohledu z boku má Auris Touring Sports stejně jako hatchback nápadně zešikmené čelní sklo, které přechází v prodlouženou linii střechy se střešními ližinami z hliníku a končí u vestavěného zadního spoileru.

Panoramatické střešní okno Skyview (na přání) je díky délce 1553 mm a šířce 960 mm jedním z největších v této třídě a ještě znásobuje optickou prostornost zcela nového interiéru.

Rozšířené boční prosklení ze tří panelů používá začerněné sloupky, včetně černého klavírního lakování prostředního B-sloupku, a je podtrženo chromovým dekorem nad záhybem dynamicky se zvedající okenní čáry karoserie.

ZADNÍ ČÁST AUTA

Vzadu pak Auris Touring Sports používá nový design nárazníku a výklopné zádi, s prahem zavazadlového prostoru posazeným o 100 mm níže než v případě hatchbacku.

Podobně jako u zbytku modelové řady Auris se zde objevuje nápadný design zadních sdružených světel zahnutých přes boky karoserie, s akcentem na tvary zadního spoileru, nové provedení zadního D-sloupku a okno ve výklopné zádi.

Pro nový Auris Touring Sports se bude nabízet deset barev laku karoserie, z toho tři jsou zcela nové – žulově šedá, avantgardní bronzová a modrý horizont.

SPECIÁLNÍ BARVY

Perlově bílý lak je vyhrazen pouze pro verze s plně hybridním pohonem. Zákazníci mohou vybírat mj. z nových okrasných krytů kol o průměru 15″ a 16″, resp. z litých kol 16″ a 17″.

Ve spodní části masky chladiče a u difuzoru vespod zadního nárazníku je použito lesklé lakování v odstínu grafitu, určené výhradně pro hybridní verzi; loga Toyoty na kapotě a na výklopné zádi jsou vyvedena v již tradiční hybridní modré barvě.

Další loga s označením hybridního pohonu najdeme na předních blatnících a na výklopné zádi. Litá kola (15″ ve stříbrném tónu, resp. 17″ v tmavém metalickém odstínu) charakterizuje nový design, určený výhradně pro verzi s plně hybridním pohonem.

VYSOCE KVALITNÍ DESIGN INTERIÉRU

Kabina vozu nabízí cestujícím větší prostor i vyšší míru pohodlí. Nový interiér se vyznačuje smělými tvary, kvalitnějšími materiály a vyšší kvalitou vnímanou smysly.

Přístrojová deska akcentuje horizontální rovinu s poukazem na šířku a prostornost kabiny v přední části s více ergonomickým rozvržením ukazatelů a ovládacích prvků se zohledněním potřeb řidiče.

Návrh s vyšší orientací na řidiče je ještě posílen nápadnou křivkou horní části kapličky přístrojů ubíhající dál nad středovou konzolou s optickým zaměřením na oblasti kokpitu řidiče.

VYSOCE KVALITNÍ DESIGN INTERIÉRU

Přední sedadla nové konstrukce nabízejí výjimečnou úroveň pohodlí; zvětšil se též rozsah jejich nastavování v podélném směru i do výšky.

Řidič nyní sedí o 40 mm níže a úhel sklonu volantu byl snížen o 2 °, což přispělo k pocitu ´obklopení´ řidiče. Nově vyvinutá sportovní sedadla, dodávaná standardně ve stupni výbavy Style, nabízejí vylepšenou boční oporu.

Díky nové konstrukci předních sedadel se rovněž o 20 mm zvětšil prostor pro kolena zadních cestujících. Také se zvětšily dveřní otvory pro nástup zadních pasažérů.

V nové kapličce přístrojů je použit čistý a jednoduchý design s dvojicí nebo trojicí kruhových stupnic s bílými ručičkami a čísly.

Stejný typ písma je použit u všech ukazatelů; konzistenci po vizuální stránce dokládá i podsvícení ukazatelů v kapličce přístrojů a na středové konzole v čistě modrém tónu s prémiovým vzhledem.

POHODLNÁ SEDADLA

Povrchovou úpravu ve vysoce kvalitním saténově stříbrném tónu najdeme u dekorů kolem přístrojů, na středové konzole, na dekoru tunelu převodovky, u ovladačů klimatizace a audio soustavy nebo na klikách dveří, s cílem dosáhnout co nejlepšího optického sjednocení v novém interiéru.

Dekor ve stříbrném laku je použit u výdechů ventilace, panelu audio soustavy, tunelu převodovky, na volantu a páce voliče převodovky.

Kvalitu vnímanou smysly a optickou harmonii v novém interiéru dále podporuje vyšší hmatová kvalita povrchů, se zvláštní pozorností věnovanou všem povrchovým texturám, kterých se cestující budou pravidelně dotýkat.

U horní části přístrojového panelu a u osazení dveřních výplní je použit materiál měkký na dotek; sloupky v kokpitu vozu jsou čalouněny látkou. U vyšších stupňů výbavy je i samotná přístrojová deska čalouněna kůží.

KVALITNÍ KŮŽE

Hlavice řadicí páky používá nový design a volant je potažen nejkvalitnější jemnou kůží Nappa s jednoduchým baseballovým stehem. Na pomocných madlech a madlech ve dveřích je povrchový materiál s jemnou texturou; opěrky rukou ve dveřích jsou čalouněné.

Sedadla ve stupních výbavy Live a Active jsou čalouněna vysoce kvalitní látkou; ve stupni Style se navíc používají červené panely čalounění.

V případě stupně výbavy Lounge jsou sedadla čalouněna černým velurem, přičemž polštář sedadla je čalouněn pravou kůží. Jako výbava na přání se nabízí černé celokožené čalounění (ke stupni Lounge); výhradně k hybridní verzi lze objednat kožené čalounění v ledově šedém tónu.

Nový Auris Touring Sports se bude nabízet s novým barevným schématem interiéru v černém odstínu s matnými texturami. Matný povrch se vzhledem pravé kůže je tvořen spojením geometrického vzoru teček s texturou kůže.

Auris Hybrid Touring Sports jako jediná verze používá ukazatel a monitor úsporné jízdy ECO v kapličce přístrojů před řidičem, páku voliče elektronického řazení v hybridní modré barvě a dekory přístrojového panelu určené pouze pro tuto verzi.

Ve stupni výbavy Active se používají dekory přístrojového panelu z kartáčovaného hliníku v hybridním modrém tónu, zatímco u nejvyššího stupně výbavy lze volit z kožených intarzií v ledově modrém nebo černém barevném tónu.

VYLEPŠENÁ JÍZDNÍ DYNAMIKA

Auris Touring Sports čerpá ze všech vylepšení, které přinesl nový hatchback řady Auris, čímž se opět potvrzuje zasazení automobilky Toyota v oblasti zlepšování dynamických vlastností vozů této značky.

Vyšší tuhost karoserie, vylepšený systém zavěšení kol, řízení, lepší poloha za volantem a nízké parametry hluku, vibrací a chvění mají za cíl poskytnout řidiči pohodlnější pocit za volantem s větším požitkem z jízdy.

K vyšší tuhosti karoserie přispěly nové konzoly a výztuhy v podvozkové části a konstrukce přední i zadní části vozu. Díky širokému nasazení vysokopevnostní oceli v konstrukci karoserie došlo ke snížení celkové hmotnosti nového vozu.

Po snížení celkové výšky řady Auris o 55 mm, světlé výšky o 10 mm a výšky nových předních sedadel o 40 mm se rovněž posunulo těžiště vozu směrem dolů.

To má pozitivní odraz ve stabilitě Toyoty Auris Touring Sports za jízdy vysokou rychlostí, stejně tak jako agilitě při průjezdu zatáčkami. Díky nižšímu těžišti bylo možné snížit tuhost pružin, a dosáhnout tak vyššího jízdního pohodlí.

PŘEPRACOVANÝ PODVOZEK

Přepracování se dotklo celé řady komponent zavěšení předních kol se vzpěrami McPherson, včetně horní nosné konstrukce, dorazů propružení, vinutých pružin a tlumičů. Snížila se tuhost pružin a došlo k vyladění tlumičů tak, aby vůz nabídl jízdní pohodlí v kombinaci se špičkovou stabilitou a výtečnými reakcemi řízení.

Verze poháněné zážehovým motorem 1,33 l nebo vznětovým motorem 1,4 l používají zadní zavěšení s torzní příčkou; verze se zážehovým motorem 1,6 l, vznětovým motorem 2,0 l nebo plně hybridním systémem pohonu jsou vybaveny dvojitým lichoběžníkovým zavěšením zadních kol.

Zdokonalen byl i samotný elektrický posilovač řízení (EPS). Zvýšila se tuhost upevnění sloupku řízení kvůli vyšší linearitě řízení; nový systém regulace EPS potlačuje změny v síle řízení v zájmu lineárnějšího průběhu, přičemž vyšší převodový poměr zajišťuje lepší reakce řízení. EPS má díky provedeným úpravám přímější charakter, poskytuje lepší zpětnou vazbu a rychlejší otáčení s ohledem na lepší ovladatelnost vozu.

Díky komplexním opatřením na snížení hluku, vibrací a chvění se nový Auris Touring Sports vyznačuje nejen pohodlím jízdy, ale i mimořádně nízkou hladinou hluku v kabině. Hluk od motoru a odvalování pneumatik je v kabině minimalizován díky široké aplikaci akusticky izolačních materiálů v motorovém prostoru, podbězích předních kol a v přístrojové desce.

PLNĚ HYBRIDNÍ POHON – LÁKAVÁ NABÍDKA

Po představení verze Auris Hybrid v roce 2010 se Toyota stala prvním výrobcem na světě, který zákazníkům nabídl možnost volit ze tří různých typů pohonu v segmentu C.

Prozatím se prodalo přibližně 60 000 vozů Auris s plně hybridním pohonem, a tak se tato verze stala po Toyotě Prius druhým nejoblíbenějším modelem s plně hybridním pohonem na evropských trzích.

Hnací ústrojí HSD nové Toyoty Auris Hybrid Touring Sports přináší zdokonalení, která ještě vylepšují jedinečné zážitky spojené s řízením plně hybridního vozu.

Úpravou řídicí jednotky systému Hybrid Synergy Drive s hladkým přenosem pomocí planetových převodů bylo dosaženo hladší a přirozenější zpětné vazby při akceleraci vozidla, s lepší vazbou mezi rychlostí vozidla a otáčkami motoru.

Osvědčené HSD

Zážehový motor 1,8 l VVT-i a elektromotor soustavy pohonu HSD může fungovat nezávisle nebo ve vzájemné součinnosti.

Dohromady vyprodukují maximální systémový výkon 136 k (100 kW) a umožňují Toyotě Auris Hybrid Touring Sports zrychlovat z 0 na 100 km/h za 10,9 s a dosahovat nejvyšší rychlosti 180 km/h.

Na druhé straně Auris Hybrid Touring Sports vykazuje emise CO2 pouhých 86 g/km, což v některých zemích přináší významné daňové úlevy. Vůz kromě toho produkuje výrazně nižší emise NOx a pevných částic než vozy se vznětovým motorem o srovnatelném výkonu.

Režim elektromobilu

Navíc pokud se vůz pohybuje v jedinečném režimu elektromobilu, kterým konkurenční vozy s polohybridním systémem pohonu nedisponují (tzn., že u jejich pohonu nelze režim EV ručně navolit), produkuje dokonce nulové emise CO2, NOx a pevných částic.

Hnací ústrojí Toyoty Auris Hybrid Touring Sports bylo navrženo tak, aby se zážehový motor při jízdě po městě zapojoval v co nejmenší možné míře. Vlastní měření Toyoty ukázala, že kumulativním účinkem zapojení plně hybridního systému pohonu je vysoký poměr jízdy v režimu EV s nulovými emisemi.

Nový Auris Hybrid Touring Sports představuje vynikající protihodnotu za investované peníze. Emise CO2 pouhých 86 g/km znamenají významné daňové úlevy v mnoha evropských zemích, osvobození od plateb mýtného v centrech měst a výjimečně nízké provozní náklady. Náklady na servis, údržbu a opravy mohou být o více než 50 % nižší než u konkurenčních modelů se vznětovým pohonem.

HOSPODÁRNÉ ZÁŽEHOVÉ A VZNĚTOVÉ MOTORY

První plně hybridní pohonné ústrojí mezi kompaktními kombi pak Auris Touring Sports doplňuje o zážehové a vznětové agregáty karosářské varianty hatchback; zákazníci se mohou rozhodnout pro zážehový motor 1,33 l Dual VVT-i nebo 1,6 l Valvematic, resp. zdokonalený vznětový motor 1,4 l a 2,0 l D-4D.

Díky použití technologie Toyota Stop & Start a moderní převodovky Multidrive S jsou emise CO2 v rámci celé palety motorizací pro Auris Touring Sports vysoce konkurenceschopné. Zážehové motory 1,33 l a 1,6 l produkují 127 resp. 139 g/km, zatímco vznětový motor 2,0 l vykazuje 115 g/km a motor 1,4 l jen 109 g/km.

1,33 l Dual VVT-i

Zážehový motor 1,33 l s funkcí Toyota Stop & Start využívá časování ventilů Dual VVT-i (zkr. Variable Valve Timing-intelligent) a vysoký kompresní poměr 11,5:1, který přispívá k vysoké tepelné účinnosti tohoto motoru.

Nejvyšší výkon této jednotky je 73 kW / 99 k a nejvyšší točivý moment činí 128 Nm při 3 800 ot/min. Vynikající dynamiku doprovází spotřeba paliva od 5,5 l/100 km a emise CO2 od 127 g/km.

Jednotka je výjimečně lehká a kompaktní díky malému vrtání a prodlouženému zdvihu válců, což se odráží v příznivém kilogramovém výkonu motoru.

U motoru je použit speciální kryt hlavy válců a sací potrubí z pryskyřice, přičemž sací kanál byl optimalizován s ohledem na ideální proudění vzduchu přispívající k vyšší účinnosti spalování.

Technologie Dual VVT-i zlepšuje odezvu na pokyny pedálu plynu v celém spektru otáček tím, že upravuje časování u přívodu směsi paliva se vzduchem a výfukových ventilů v závislosti na momentálních podmínkách.

Kromě zvýšení točivého momentu v nízkém a středním pásmu otáček motoru se tento systém podílí na snížení emisí a zlepšení spotřeby paliva.

Zážehový motor 1,6 l Valvematic

Technologie Valvematic je výsledkem dalšího vývoje vysoce úspěšného systému časování ventilů Dual VVT-i (zkr. Dual Variable Valve Timing-intelligent) automobilky Toyota. Motory s touto technologií se pyšní vynikající účinností spalování, vysokým výkonem a bohatou rezervou točivého momentu.

Technologie Valvematic posunuje původní systém VVT-i o stupeň dále tím, že kromě proměnného časování sacích ventilů používá i systém řízení zdvihu ventilů.

Takto je možné lépe regulovat objem nasávaného vzduchu i jeho rychlost, a dosáhnout tak vyšší účinnosti spalování, což v konečném důsledku znamená nárůst výkonu při nižší spotřebě paliva a hladině emisí CO2.

Nasazením technologie Valvematic se snižují hydraulické ztráty při nízkém zatížení motoru, což se odráží v dalším snížení spotřeby paliva.

Účinnost systému Valvematic je vylepšena i použitím sacího potrubí proměnné délky. To urychluje vzduch nasávaný do motoru v pásmu nízkých až středních otáček, a tím optimalizuje účinnost spalování.

Motor 1,6 l Valvematic v kombinaci buď se šestistupňovou manuální převodovkou nebo automatickou převodovkou MultiDrive S nabízí výkon 97 kW / 132 k a nejvyšší točivý moment o hodnotě 160 Nm při pouhých 4 400 ot/min.

Ve spojení s manuální převodovkou pak jednotka dosahuje kombinované spotřeby paliva 6,1 l/100 km a produkuje emise CO2 140 g/km. S převodovkou MultiDrive S je spotřeba paliva i hladina emisí ještě nižší, a to 6,0 l/100 km, resp. 139 g/km.

Vznětový motor 1,4 l D-4D

Pohonná jednotka 1,4 l D-4D v součinnosti se šestistupňovou manuální převodovkou dosahuje nejvyššího výkonu 66 kW / 90 k a maxima točivého momentu 205 Nm v nízkém pásmu otáček od 1 800 do 2 800 ot/min.

Turbodiesel 1,4 l D-4D 90 rovněž těží z výhod technologie Toyota Optimal Drive, a tak přichází s vyšším výkonem a lepší jízdní dynamikou při současném snížení spotřeby paliva a hladiny emisí CO2 i pevných částic.

Doba zahřívání motoru je maximálně zkrácena díky zástavbě nového systému obtoku chladicí kapaliny, jenž napomáhá snižovat tepelné ztráty chladicí kapaliny motoru v době po startu.

Nová generace piezoelektrických vstřikovacích ventilů se vyznačuje přesnějším dávkováním objemu paliva a načasováním okamžiku vstřiku. Díky velmi krátké době reakce piezoelektrických vstřikovacích ventilů je možné používat vysokorychlostní vícefázové vstřikování paliva.

Výsledkem této technologie je pomalejší rozpínání palivové směsi, dokonalejší prohoření paliva ve spalovací komoře, a tedy i nižší tvorba pevných částic, stejně tak jako produkce emisí NOx a CO2.

Ve spojení s vyšším vstřikovacím tlakem rozvodu paliva typu common rail (160 MPa) to znamená zkrácení doby vstřiku. Řidič se tak může těšit z rychlejší odezvy motoru při nižší spotřebě paliva i hladině emisí CO2.

Vznětový motor 2,0 l D-4D

Přeplňovaný vznětový agregát 2,0 l D-4D o výkonu 124 koní v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou prodělal řadu technických vylepšení a nyní je standardně vybaven i funkcí Stop & Start.

Jednotka je vybavena novým turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek, ložisky o nižším tření a servo-pohonem.

Vylepšení v rámci okruhu mazání a chlazení s cílem snížit emise CO2 zahrnují dvoustupňové olejové čerpadlo s vylepšenou olejovou tryskou, optimalizaci vodního čerpadla s nižší průtokovou rychlostí, nebo např. dvoukomorovou olejovou vanu k rychlejšímu zahřátí motoru na provozní teplotu.

K dalšímu snížení emisí přispěla nová strategie řízení žhavicích svíček nebo vylepšená konstrukce a povrchová úprava filtru DPF.

Díky použití krytu hlavy válců, konzoly chladiče oleje a vodního potrubí z umělé pryskyřice poklesla hmotnost motoru o 3 kg.

K dalšímu snížení spotřeby paliva přispěla nižší míra tření daná použitím podtlakového čerpadla s malým třením, hladce běžícího rozvodového řetězu a oleje s nízkou viskozitou.

Na podstatném snížení hladiny hluku a vibrací má svůj podíl lepší spalování díky novému tvarování pístů s vyhloubením pro spalovací prostor a nové strategii řízení žhavicích svíček.

V důsledku provedených opatření je motor tišší, zlepšil se nástup točivého momentu a došlo k poklesu emisí CO2 na 115 g/km. Průměrná spotřeba paliva v kombinovaném cyklu rovněž poklesla na 4,4 l/100 km.

Převodovka MultiDrive S

Bezestupňová převodovka (CVT) MultiDrive S, nabízená v nové Toyotě Auris Touring Sports v kombinaci se zážehovým motorem 1,6 l Valvematic, disponuje režimem plně automatického hladkého řazení, resp. sportovním režimem sekvenčního sedmistupňového řazení.

V automatickém režimu je systém řazení optimalizován s ohledem na tichý chod a spotřebu paliva, kdy je převodovka vždy přesně sladěna s motorem díky monitorování úhlu sešlápnutí akceleračního pedálu, rychlosti vozidla a brzdné síly.

Ve sportovním režimu sedmistupňového sekvenčního řazení lze volit kroky řazení buď pákou voliče převodovky, nebo pomocí páček pod volantem. V režimu Sport je pak systém optimalizován s ohledem na rychlou odezvu a přímou vazbu s motorem.

V tomto režimu se též optimalizuje přesnost kontroly při průjezdu zatáčkou. Když systém zjistí zpomalování, automaticky podřadí a využije brzdění motorem ke zvýšení brzdné síly.

Na výjezdech ze zatáček systém uplatňuje logiku prediktivního podřazování, aby zajistil volbu optimálního převodového poměru pro požadovanou úroveň zrychlení.

STRATEGIE A OBSAH STUPŇŮ VÝBAVY

Nová Toyota Auris Touring Sports se bude v Evropě nabízet ve čtyřech stupních výbavy: Live, Active, Style a Lounge. Jednotlivé stupně výbavy se zřetelně odlišují specifikací prvků výbavy a stylistickým provedením exteriéru i interiéru.

K jasnému odlišení slouží například kvalitní dekorativní panel na přístrojové desce, který může mít šest různých typů povrchové úpravy; kovově černou ve stupni výbavy Live, kovově stříbrnou ve stupni Active, karbonově černou ve stupni Style, resp. provedení z pravé kůže u modelů ve stupni výbavy Lounge.

U Toyoty Auris Hybrid Touring Sports je použita kovová povrchová úprava v ledově šedé u stupně výbavy Active, resp. z pravé kůže v ledově šedém nebo černém barevném tónu u stupně výbavy Lounge.

Bohatá nabídka prvků výbavy

Nabídka prvků standardní výbavy nové Toyoty Auris Touring Sports byla již ve stupni výbavy Live pečlivě volena tak, aby zjednodušila a zpříjemnila pobyt na palubě vozu, např. doplněním tempomatu, funkce zpožděného zhasínání světlometů („Follow Me Home“) a pomocníka pro rozjezd v kopci.

Vozy ve stupni výbavy Active rozšiřují nabídku prvků výbavy Live o přední mlhová světla, zadní sportovní difuzor (s motorem 1,6 a 2,0 l), klimatizaci, připojení Bluetooth, výškově nastavitelné sedadlo předního spolujezdce, středovou loketní opěrku na zadních sedadlech a rozšířenou multimediální soustavu Toyota Touch s připojením USB/iPod a zadní parkovací kamerou.

Ke komplexní nabídce stupně Active se ve výbavě Style přidávají sportovní sedadla s jedinečným designem a čalouněním, přístrojový panel v karbonové povrchové úpravě, zadní zatmavená okna, prahové lišty a litá 17″ kola.

Stupeň výbavy Lounge rozšiřuje nabídku Active o čalounění a obklady v kůži, elektrické ovládání zadních oken, dvouzónovou klimatizaci, světelné a dešťové čidlo, automaticky stmívatelné vnitřní zpětné zrcátko, tempomat a nastavitelný omezovač rychlosti (pro verze s bezestupňovou převodovkou), inteligentní parkovací asistent SIPA (Simple Intelligent Park Assist), funkci nástupu do vozu a spuštění motoru bez použití klíče (Smart Entry and Start) a litá 16″ kola.

Výbava Active u verzí s hybridním pohonem dále obsahuje litá 15″ kola v provedení ECO, zadní sdružená světla s LED technologií, spodní část masky chladiče v grafitovém tónu, spouštění motoru tlačítkem a jedinečný design přístrojového panelu s vylepšenou verzí ukazatelů a multifunkčním LCD displejem. Tuto standardní specifikaci pak výbava Lounge u hybridních verzí rozšiřuje o litá kola o rozměru 17″.

Komplexní seznam pokrokových prvků komfortní výbavy na přání zahrnuje u nového Aurisu výbojkové světlomety Bi-HID, adaptivní světlomety (AFS), automatické dálkové světlomety (AHB), elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, samočinnou klimatizaci, systém bezklíčového odemykání vozu a spouštění motoru, tempomat, panoramatické střešní okno Skyview (o délce 1553 mm a šířce 960 mm – jedno z největších v této třídě), vestavěné navigace Toyota Touch & Go a Touch & Go Plus, prémiovou audio soustavu JBL a inteligentní parkovací asistent SIPA (Simple Intelligent Park Assist).

Nový Auris Touring Sports dodržuje tradičně vysoké standardy automobilky Toyota v oblasti aktivní i pasivní bezpečnosti, s cílem dosáhnout pětihvězdičkového ohodnocení v nárazových testech Euro NCAP platných pro rok 2013. S ohledem na vysoké standardy ochrany chodců v případě střetu s vozem byla doplněna řada komponent na pohlcování nárazové energie, včetně držáku a speciální konstrukce spodní části nárazníku.

Auris Touring Sports je vybaven systémy ABS s EBD (elektronické rozdělování brzdné síly), brzdovým asistentem, systémem řízení stability vozu (VSC) a signalizací nouzového brzdění. Model je vybaven airbagem řidiče a předního spolujezdce, kolenním airbagem, bočními airbagy a hlavovými záclonovými airbagy SRS.

Rozhraní Toyota Touch

Nový přístup k cenově dostupnému multimediálnímu systému představuje rozhraní Toyota Touch (pro novou Toyotu Auris Touring Sports od stupně výbavy Active) s plně barevnou dotykovou obrazovkou o úhlopříčce 6,1″.

Rozhraní Toyota Touch zahrnuje tuner AM/FM s receiverem DAB+ (na přání), přehrávač CD/MP3, připojení mobilního telefonu přes Bluetooth s možností streamování audia, konektor AUX, USB port pro připojení přenosných hudebních přehrávačů a funkce pro zobrazení grafiky alba iPodu.

Na displeji lze zobrazovat monitorování toků energie hybridní soustavy pohonu a údaje o spotřebě paliva; standardně se dodává i zadní kamera.

Modernizovaný systém Toyota Touch & Go

Modernizovaný systém Toyota Touch & Go staví na základní multimediální jednotce Toyota Touch. Zákazníkům přináší mapovou navigaci představující cenově nejvýhodnější nabídku na trhu, další vylepšení konektivity a přístup k online obsahu a aplikacím, včetně nové aplikace Twitter.

Modernizovaná navigace, zahrnující všechny nejoblíbenější funkce, jako např. vyspělé dopravní funkce s prémiovým informačním obsahem v 10 evropských zemích a varování na radary i bezpečnostní kamery (v souladu s legislativou), nyní přináší obrázky zachycující křižovatky, pohledy na tunely, funkci automatického přibližování a vylepšený způsob varování před radary a rychlostními omezeními.

Systém byl vylepšen tak, aby poskytoval přesnější odhadované časy příjezdu, lepší volby trasy za použití databáze způsobů provozu (na základě dat nashromážděných v minulosti) se zohledněním průměrných rychlostí na jednotlivých úsecích trasy v závislosti na času, dni a měsíci.

Systém kromě toho zahrnuje i nové dopravní funkce, které poskytují věcnější zpětnou vazbu a přístup k informacím o dopravní situaci na trase užitečným pro řidiče.

Ve spojení s kompatibilním mobilním telefonem (prostřednictvím Bluetooth) se mohou uživatelé připojit k vyhledávací službě Google Local Search – největší a nejaktuálnější vyhledávací databázi na světě.

Systém Toyota Touch & Go kromě pěti milionů bodů zájmu uložených v mapové databázi standardně nabízí palubní přístup ke službám Google Local Search, Yandex a dalším vyhledávačům za pomoci kompatibilního mobilního telefonu (prostřednictvím Bluetooth).

Touch & Go dále rozšiřuje základní multimediální jednotku o funkci odesílání a přijímání SMS zpráv prostřednictvím obrazovky, včetně obrázku kontaktní osoby (na kompatibilních chytrých telefonech s připojením Bluetooth).

Již nyní je k dispozici několik aplikací ke stažení, včetně informací o cenách paliva, počasí a volných parkovacích místech; byla vyvinuta i nová aplikace Twitter App, díky které mohou majitelé zůstat v kontaktu s 500 miliony uživatelů sítě Twitter i v průběhu cesty.

Aplikace Twitter, která je v mainstreamové nižší střední třídě jedinečná, bude ještě letos k dispozici ve všech vozech vybavených systémem Toyota Touch & Go.

Uživatelé mohou za jízdy používat celou řadu osobních šablon i šablon generovaných systémem (z bezpečnostních důvodů je zablokováno zadávání vlastního textu a adres URL). Aplikace je plně integrována do vestavěné navigace, a tak součástí šablon mohou být i informace o cíli cesty a odhadovaném čase příjezdu.

Rozhraní Toyota Touch & Go bylo navrženo tak, aby nabídlo dostatečnou flexibilitu při zachování cenové dostupnosti. Systém lze snadno aktualizovat a stahovat nejnovější funkce, aktuální mapy a poslední aplikace v okamžiku, kdy jsou k dispozici.

Modernizovaný systém Toyota Touch & Go Plus

Systém Touch & Go Plus, nabízený pro vozy ve stupni výbavy Lounge, doplňuje pozoruhodnou multimediální soustavu Toyoty s dotykovou obrazovkou o řadu nových pokrokových technologií.

Systém podporuje rozšířené rozpoznávání hlasu pro zadávání adres do navigace, jednorázové zadávání cíle cesty, vyhledávání a přehrávání hudby nebo vyhledávání telefonních kontaktů a volání.

Systém synchronizovaný s kompatibilním mobilním telefonem (pomocí připojení Bluetooth) dokáže odesílat a přijímat e-maily či zobrazovat váš osobní kalendář. Dále podporuje převod textu do hlasové podoby pro SMS zprávy, e-maily a dopravní zprávy.

Součástí Go Plus je i databáze Gracenote umožňující přesný hlasový výběr nejrůznějších audio souborů uložených na přenosném zařízení, včetně komfortní hudební funkce „přehrávej podobné skladby“. Modernizovaný systém bude nyní podporovat i souběžné provádění aplikací (multi-tasking).

Pokročilé mapové podklady satelitní navigace obsahují i modely největších měst a významných bodů ve 3D (v závislosti na dostupnosti databáze).

Součástí systému je tříletá bezplatná aktualizace mapových podkladů a softwaru, přičemž uživatelé mohou aktualizace získat buďto prostřednictvím místního prodejce, nebo na stránkách my.toyota.eu.

Prémiová audio soustava JBL GreenEdge

Nová Toyota Auris Touring Sports může být vybavena prémiovou audio soustavu JBL Premium Sound s devíti reproduktory a technologií GreenEdge.

Technologie GreenEdge jsou navrhovány jako komplexní celek s cílem zajistit, aby reproduktory, zesilovač, ekvalizér, a dokonce i rozmístění komponent dohromady fungovalo jako soudržný a efektivní systém, přinášející nízkou spotřebu elektřiny v kombinaci s vysokou kvalitou zvuku.

Srdcem soustavy je kompaktní a výkonný zesilovač JBL GreenEdge. Technologie Tracking Power používaná tímto zesilovačem měří intenzitu audio vstupu v reálném čase, a do zesilovacího obvodu se tak dodává pouze nezbytné množství elektrické energie. Tímto se výrazně snižují tepelné ztráty, což vede k 50% poklesu proudu odebíraného z alternátoru vozidla.

Vysoce účinné reproduktory JBL GreenEdge jsou schopné produkovat dvakrát intenzivnější zvuk než tradiční reproduktory při stejné spotřebě energie. Používají speciálně navržené akustické čočky, které šíří výkonnější zvukové vlny v ještě širším kmitočtovém spektru.

Jednoduchý inteligentní parkovací asistent (SIPA)

Nový Auris Touring Sports nabízí parkovací asistent SIPA, jenž se standardně dodává ve stupni výbavy Lounge, resp. na přání ve stupni výbavy Active; jeho použití usnadňuje a zároveň velmi urychluje funkce Easy Set.

Systém používající zadní kameru a ultrazvukové senzory v předním a zadním nárazníku rozpozná použitelné místo pro podélné parkování. Poté automaticky použije správnou posloupnost natočení volantu k zaparkování vozu na cílovém místě; řidič reguluje pouze rychlost vozidla.

tisková zpráva

Tři komentáře u “Autosalon Ženeva 2013: Toyota Auris Touring Sports”

  1. Nový Auris Hybrid Kombi je
    Nový Auris Hybrid Kombi je tak premakané a dizajnovo vydarené auto že sa mi páči omnoho viac ako avensis či passat kombi nehovoriac o hybridnej verzii ktorá ma oslovila asi najviac. Hm, a stými bielimy koženými sedačkami v kombinácii s čiernou kožou to vyzerá bohovsky dobre. Nevie niekto čo bude stáť hybridná verzia v plnej výbave????

Napsat komentář