V Ostravě měří znečištění ovzduší speciální dodávka

Daniel Kunz - 07 Březen 2013

Ostravskou aglomeraci trápí pravidelně především v zimních obdobích vysoce znečištěné ovzduší. Zvýšený výskyt polétavých prachových částic a dalších škodlivých prvků výrazně zhoršuje kvalitu života desetitisícům občanů žijících právě v moravskoslezské metropoli a jejím okolí.auto měřící imisní vůz dodávka Renault

Znečištění ovzduší v ostravské aglomeraci pomáhá měřit speciální měřící vůz
foto: dychamproostravu.cz

Ostravští zastupitelé se v poslední době všemožně snažili ochraně životního prostředí pomoci. Během topné sezóny 2010/2011 byla zavedena při vyhlášené smogové regulaci MHD zdarma a největší znečišťovatelé (hutnický závod ArcelorMittal, elektrárna Třebovice aj.) museli omezit produkci.

V neposlední řadě pak město Ostrava podalo žalobu na stát kvůli toho, že je porušováno právo občanů na kvalitní životní prostředí. A vzhledem k tomu, že velký podíl škodlivin přichází na Ostravsko z Polska, domnívají se Ostravané, že problematiku by měla řešit i Evropská unie.

Nízkoemisní zóny nebudou

MHD zdarma však byla zrušena, regulace již ve velké míře také neplatí a nízkoemisní zóny v centru města také zavedeny nakonec nebudou. V právě končící topné sezóně se ale v Ostravě objevila novinka, jejíž přínos by se měl projevit především v budoucnu.

Magistrát města si v říjnu loňského roku pronajal od Zdravotního ústavu v Ostravě na 100 dní speciální mobilní měřící vůz, jež velmi detailně analyzuje kvalitu a znečištění ovzduší. Pokud se provoz, který uhradil zdravotní ústav a stál 976 tisíc korun, osvědčí, smlouvu by moravskoslezská metropole ráda prodloužila.

Dle původního plánu měl být vůz značky Renault využit po 60 dní na měření v Radvanicích a Bartovicích, což jsou emisemi nejpostiženější ostravské lokality. Server ostrava-online.cz zveřejnil, že průměrné koncentrace prachu PM10 se pohybovaly od 18 – 76 µg/m3.

Mobilní měřící zařízení

Nejvyšší hodinová koncentrace byla naměřena na odběrovém místě na ulici U Garáží a to 100µg/m3 (pro upřesnění – 24 hodinový limit pro prach PM10 je 50 µg/m3). Dále dodávka za 7 milionů korun strávila 20 měřicích dnů v lokalitě Přívoz, kterou výrazně zatěžuje doprava a chemické závody, a 20 dní měření bylo plánováno podle potřeb magistrátu města na celé ploše města Ostravy.

Na webovém portálu dychamproostravu.cz, kde jsou díky špičkovým přístrojům v automobilu poskytujícím online výstup pravidelně zveřejňovány aktuální výsledky měření, je také uvedeno, že vůz dokáže přímo měřit hodnoty obsahu prachu ve vzduchu o velikosti částic 10, 2.5 a 1 mikrometr (PM10, PM2.5 a PM1), koncentrace oxidů dusíku, oxidů uhelnatého a siřičitého, sirovodíku či stanovit hodnoty přízemního ozónu.

Dále web informuje, že dodávka umí také odebírat vzorky pro další analýzu, čímž se dají sledovat i polyaromatické uhlovodíky, těžké kovy, dioxiny a další látky v ovzduší. Součástí měření imisí je taktéž on-line sledování meteosituace, tj. rychlost a směr větru, teplota, tlak, vlhkost a celkové sluneční záření.

Pro veřejnost

Od října loňského roku proběhlo několik předvádějících akcí pro veřejnost. Mimo jiné se vůz, který je jedním z deseti mobilních imisních automobilů v ČR, představil před ostravskou radnicí na Prokešově náměstí a zájemci si jej mohli prohlédnout i před obchodními centry Avion Shopping park nebo Forum Nová Karolina.

Vzhledem k tomu, že se vozidlo se do ostravských ulic vydá v rámci topné sezóny 2012/2013 naposledy koncem března, byla předváděcí akce konaná v sobotu 2. března letos také poslední. Měřící vůz tentokrát zavítal mezi návštěvníky obchodního centra Galerie v městské části Třebovice.

Nakupující i kolemjdoucí se mohli během sobotního odpoledne za asistence specialistů ze Zdravotního ústavu detailně seznámit se všemi vlastnostmi měřícího vozu a shlédli jsme i praktickou ukázku provozu nejmodernějších měřících zařízení, kterými disponuje.

Průmysl škodí nejvíc

Ostravští zastupitelé na vozidle oceňují především jeho mobilitu. Je všeobecně známo, že největší měrou se na kvalitě ovzduší v Ostravě podepisují průmyslové závody, ale je třeba připomenout, že zhruba 20 % emisí pochází z dopravy a nezanedbatelný podíl mají i lokální topeniště.

Právě to, že vůz může vyjet třeba mezi rodinné domky a zjistit, kde se čím topí, si v Ostravě pochvalovali během zimy nejvíce. Výstupem z celého projektu pak má být detailní mapa znečišťovatelů.

 
Obrázek uživatele Daniel Kunz

http://ostrava.idnes.cz/ostravsky-prach-je-krasny-musi-se-ale-zvetsit-fox-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130315_1900591_ostrava-zpravy_jog

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC Group