Ve světle smogové kalamity na Ostravsku a Ústecku vypadá náledující zpráva britského deníku Independent ještě naléhavěji. Britský list informuje, že podle studie financované Evropskou unií zkracuje znečištění ovzduší ve velkoměstech život tamních občanů až o dva roky.
Omezení znečištění ovzduší v evropských velkoměstech by podle studie mohlo zachránit 19 000 životů ročně a přidat dva roky k průměrné délce života, které se obyvatelé těchto měst dožívají.
Zároveň by ušetřila 31,5 mld. euro v nákladech na zdravotnictví a absencích z práce. Studie trvala celkem tři roky a vědci v ní zkoumali 25 měst ve 12 státech Evropské unie zahrnující celkem 39 milionů obyvatel.
Evropská unie plánuje zakázat autům vjezd do center měst
Rozhovor: Antidiesel.eu – Petr Ptáček o boji proti dieselovým motorům
Ze sledovaných měst „uspěl“ pouze Stockholm, když tam bylo dlouhodobě naměřeno znečištění pouze 10 mikrogramů jemných prachových částic na m3, což je hodnota doporučená Mezinárodní zdravotnickou organizací (WHO). Na druhém konci žebříčku se umístila města jako Bukurešť s 38,2 mg, Budapešť s 33,7 mg a Barcelona s 27 mg.
Mezi nimi pak Řím s 21,4 mg, Paříž s 16,4 mg a Londýn s velmi dobrou hodnotou 13,1 mg. Tam je jasně vidět jak moc pomáhá omezení (zpoplatnění) vjezdu aut do centra a podpora cyklostezek.
Zpráva je velmi zajímavá v kontextu současné havárie jaderné elektrárny Fukušima po tsunami a zěmětřesení v Japonsku. Hospodářské noviny v článku „Hysterie stranou. Energie z jádra zabíjí méně lidí než uhlí a ropa“ upozorňují, že podle odhadů OECD jen za rok 2000 zemřelo na následky znečištění ovzduší způsobeného klasickými zdroji energie (uhlí, ropa, plyn) až 300 tisíc lidí.
tak pre Rim s takou flotilou
tak pre Rim s takou flotilou skutrov je to uspech