Český start-up umí měřit kvalitu ovzduší
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém reportu zveřejnila nové standardy pro kvalitní ovzduší. Z reportu vyplývá, že téměř celá světová …
Elektromobily, hybridy, Tesla, Volkswagen, Škoda, auto, vytápění
Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém reportu zveřejnila nové standardy pro kvalitní ovzduší. Z reportu vyplývá, že téměř celá světová …
Jaká je aktuální kvalita ovzduší v pražských ulicích zjistí obyvatelé hlavního města díky interaktivní webové stránce. Společnost DPD, součást největší …
Počet aut v České republice, potažmo hlavním městě, již přes 20 let utěšeně roste. Celkem jich tu jezdí téměř pět milionů, z toho milion jen v Praze. Tento neutěšený stav se neblaze podepisuje nejen na kvalitě ovzduší v největších městech, ale i na zdraví jejich obyvatel.
Znečištěné ovzduší stále představuje vážnou hrozbu zdraví a životy obyvatel České republiky. Největší nebezpečí představuje vdechování prachových části, které mělo v roce 2013 na svědomí zhruba 5200 předčasně zemřelých a zhruba 1900 pacientů, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.
V návaznosti na zprávu Centra pro životní prostředí a zdraví o tom, že zdraví obyvatel Česka ohrožuje jemný prach z dieselů, přikládáme ještě doplnění týkající se Brna. Dánský expert doporučuje Brnu nízkoemisní zónu, filtry pro dieselová auta a rozvoj městské cyklistiky.
Znečištění ovzduší představuje pro Evropany největší zdravotní riziko spojené se životním prostředím. Jakým překážkám evropská města čelí ve svém úsilí kvalit ovzduší zlepšit? Jaké politické kroky jsou potřeba ke zlepšení ochrany zdraví občanů před znečištěným ovzduším? Jak mohou ekologické inovace efektivně přispět ke snížení emisí a míry znečištění ve městech?
Ve dnech 23.-24.5.2013 pořádá v Praze Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí ČR již 14. evropské fórum pro ekoinovace. Jedná se o mezinárodní konferenci pořádanou dvakrát ročně za účelem výměny poznatků o ekoinovacích. Letos se fórum poprvé uskuteční v Praze a bude zaměřeno na čistotu ovzduší ve městech.
Server Česká pozice přinesl zajímavý rozhovor Radimem J. Šrámem z Akademie věd. Vedoucí genetické ekotoxikologie Ústavu experimentální medicíny v novém výzkumu dokázal, že emise z dopravy mohou měnit genetickou výbavu dosud nenarozených dětí.
Podle Zprávy o stavu životního prostředí, kterou každý rok dostává na stůl vláda, se kvalita ovzduší v ČR výrazně zhoršují, a to už několik let v řadě. A může za to především automobilová doprava jako celek, informuje server Aktuálně.cz. „Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2007 upozorňuje rovněž na to, že kvůli nárůstu automobilové a letecké dopravy se v posledních letech nedaří omezovat skleníkové plyny,“ píše se mimo jiné v obsáhlém článku. Zajímavé je srovnání s rokem 1990, kdy byl podíl dopravních emisí na veškerém množství skleníkových plynů v ČR pouze čtyři procenta, zatímco dnes už je to asi 13%. Výrazně se zvýšily také emise stále rostoucí letecké dopravy. Mimo jiné i skrze upozorňování na zhoršující se kvalitu ovzduší hodlá prosazovat svou strategii rozvoje pohonu na plyn Česká plynárenská unie.