Tesla opět zisková, první evropské elektromobily Model S v Norsku

Jan Horčík - 08 Srpen 2013

Už druhé čtvrtletí za sebou vykázala automobilka Tesla Motors zisk. Analytici přitom čekali ztrátu. Namísto toho vydělala Tesla $26 mil. a prodala 5150 elektromobilů Tesla Model S. Zároveň se v Oslu v Norsku konala velkolepá párty u příležitosti uvedení evropské verze auta.auto Evropa Tesla Model S elektromobil Oslo Norsko

První dodávky elektromobilu Tesla Model S do Evropy, Oslo, Norsko
foto: Tesla Motors

Akcie automobilky Tesla Motors po této zprávě šly pochopitelně strmě nahoru, nyní už zažívají mírný pokles. Během letošního roku přitom posílily o 300 %! Aktuální ziskové čtvrtletí znamená zisk 20 centů na akcii, přičemž analytici očekávali ztrátu 19 centů. Proti minulému čtvrtletí se zisk zvýšil o 70 %.

V současné době Tesla ve své továrně ve Fremontu vyrábí kolem 500 automobilů týdně. Chce se dostat na 800 a posléze ještě výš. Zajímavé je, že více než 30 % aut dodaných ve 2. čtvrtletí 2013 využilo nového programu financování kdy můžete mít Model S už za $500/měsíčně.

Souběžně se zveřejněním finančních výsledků za uplynulé čtvrtletí se v Oslu v Norsku konala velkolepá párty u příležitosti dodávek prvních elektromobilů Model S do Evropy. Kromě Norska budou prvními trhy pro Teslu také Švýcarsko a Nizozemsko. Tedy nejbohatší státy Evropy.

Tesla očekává, že letos prodá jen v Norsku kolem 800 aut. Objednávky ale přicházejí z celé Evropy. Pokud se stejná síla poptávky projeví i v Asii, očekává Tesla koncem roku 2014 prodeje až 40 000 vozů ročně.

Po celém světě dnes funguje 41 obchodů Tesla a 47 servisních center. V nejbližší budoucnosti se chce zaměřit především na zvyšování počtu servisních center. I nadále Tesla dodává komponenty elektrického pohonu pro automobilky Toyota (model RAV4 EV) a Mercedes-Benz (elektromobil třídy B).

Během třetího čtvrtletí 2013 očekává Tesla zvýšené výdaje na výzkum a vývoj spolu s tím, jak se bude intenzivněji pracovat na elektrickém SUV . Celkově chce Tesla za letošní rok prodat 21 000 automobilů po celém světě.

Co se týká často diskutovaných příjmů z prodejů emisních kreditů, v tomto čtvrtletí na nich Tesla vydělala $51 mil. Minulé čtvrtletí to bylo $68 mil. V příštím čtvrtletí to bude výrazně méně, především pro jejich klesající cenu a přesměrování vyrobených aut do evropského prodeje.

 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Když už je řeč o Norsku - Musk napsal ke konci července, že první dobíjecí stanice Supercharger v Norsku (a pravděpodobně i v Evropě) se staví u městečka Cinderella na cestě mezi Oslem a Stavangerem (na jihozápadě Norska). Je zajímavé sledovat na stránkách Teslamotors, jak se rozrůstá síť superchargerů v Americe - bude to hodně silný argument pro možné budoucí zákazníky Tesly a facka budoucí konkurenci. Kdo by nechtěl jezdit zadarmo..

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle už není o tom, že Elon Musk je frajer a TESLA jsou machři v oboru. Tohle už je spíš o tom, že ti ostatní na to kašlou, a Tesla jako jediná se do toho zapojila normálně naplno.

Z tohodle pohledu mě vždycky z čistě akademického hlediska zajímalo, co asi šéf vývoje elektromobility v konkrétní automobilce řekl svému vývojovému týmu na začátku vývoje. U Muska to je asi jasné, ale třeba u toho BMW to fakt vypadá na něco ve stylu: "Na začátek se nebudeme pouštět do žádných větších akcí.." :)

Přesně, taky to tak vidím. A ještěbych tomu dodal:" ukážeme lidem, že elektromobil nedosáhne v blízké době kvalit spalováku". A tesla to opět vidí obráceně...

Tesla si dnes připisuje cca 17% (23$).

Kdo včera nezainvestoval, přišel o pěkný balík, který jen tak zase nebude k dispozici...

Obrázek uživatele Jolinar

ono to chtelo zainvestovat pred rokem a ted mit petinasobek :-D

ale po bitve je kazdy generalem...

Já investoval před půl rokem... To mi bohatě stačí... ;-) Ostatně jsem to tu psal už dříve, ať se toho lidi nebojí...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestli mi někdo, a to kdokoliv, prodá Teslu za 500 USD měsíčně, tak ji beru všema deseti okamžitě. Obávám se ale, že to bude platit jenom pro USA, a navíc to je cena po odečtení nákladů na jízdu, tedy celkem je splátka 1000 USD. To už je trošku jinde...

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobily