Slavný závod v Indianapolis letos poprvé za účasti biopaliva E85

Daniel Kunz - 31 Květen 2012

Uplynulou neděli bychom právem mohli označit za největší letošní svátek motorsportu. Vozy se proháněly v ulicích , kde se jezdí nejprestižnější podnik seriálu. V ten samý den se jel navíc i nejslavnější americký motoristický závod – 500 mil v Indianapolis. auto Indianapolis 500 2012 auta na bioetanol

Závodník Scott Dixon a jeho posádka tlačí svůj vůz pohánění bioetanolem E85 na startovní pozici
foto: Indy 500

Už 96. ročník slavného závodu se stal vítězným pro skotského závodníka Daria Franchittiho, který tak navázal na své triumfy z let 2007 a 2010. Pojďme se ale spíše podívat na zajímavosti, které letošní závod provázely z technologického hlediska.

Závod 500 mil v Indianapolis se jezdí v rámci seriálu Indy Car, kde letos všechny týmy používají šasi pocházející z výroby italské Dallary. Nová specifikace pro letošní sezonu nese označení DW12 a právě nástup nového DW12 znamenal i premiéru v Indy Car.

Všechny týmy nově používají pro své vozy jako palivo biolíh E85 (směs 85 % a 15 % benzínu). Nejinak tomu tedy bylo i v Indy 500.

Marketingoví stratégové připomněli, že v souvislosti s tak prestižní akcí, jako je účastní bývalých pilotů F1 Rubense Barichella a Jeana Alesiho okořeněná Indy 500, jde pro biopaliva o skvělou reklamu.

Udržitelná paliva čeká v Americe slibná budoucnost a desetitisíce diváků v Indianapolis se mohly přesvědčit, že s vozy spalujícími nebyly na dráze sebemenší problémy.

Navíc týmy otevřeně přiznávají, že jim tato alternativa pomáhá šetřit náklady. Jde tedy o skvělý impuls pro tankování s úsporami i vůči americkým rodinám.

E85 a E15 mají během poslední doby v americké závodní sérii opravdu obrovský úspěch. Jejich spalování produkuje nižší emise oxidu uhličitého (až o 70 %) a navíc nabízejí vyšší výkon. Síť čerpacích stanic v , kde je možno bioetanol natankovat, se stále rozrůstá a série Indy Car může tomuto trendu jen a jen napomoci.

Na českých můžete v dnešní době natankovat biolíh E85 stále o zhruba 10 Kč levněji než klasický benzín. Nutno však podotknout, že běžným, na E85 nepřipraveným autům čistý bioetanol rozhodně „nechutná“.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupNabíječky elektromobilů Circontrol

Newsletter