Čeští studenti pojedou se svou elektrickou formulí na okruh Formule 1

Týmy mezinárodní soutěže Formula Student z Českého vysokého učení technického v Praze se zúčastní EXPO 2020, které proběhne ve Spojených arabských emirátech v termínu od 20. října 2020 do 10. dubna 2021.

Týmy Formula Student z ČVUT budou mít premiéru na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Dhabí
foto: ČVUT

Kancelář generálního komisaře, která zajišťuje účast České republiky na EXPO 2020, připravuje tento program již více než rok a právě nultý ročník je nezbytný pro zajištění bezchybného průběhu závodů již s mnohem větším počtem studentských formulí.

V rámci tzv. nultého ročníku závodění vozů Formula Student vyrazí otestovat doprovodný program studenti týmu CTU Cartech z Fakulty strojní ČVUT s úspěšným spalovacím monopostem FS.11 a studenti týmu eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické ČVUT se svým nejnovějším monopostem s elektrickým pohonem FSE.08.

Aby plánované závody studentských formulí na všeobecné světové výstavě EXPO 2020 proběhly hladce, oba studentské týmy jedou 15. a 16. února na okruh Yas Marina předvést svoje monoposty.

Pro organizátory dynamických ukázek je důležité poznat všechny možnosti studentských formulí i potřeby týkající servisu a zázemí, které jsou pro každý tým podmínkou pro bezproblémové závody, jež se v případě problémů nebudou moci v rámci EXPO 2020 uskutečnit.

Okruh na pobřeží Perského zálivu zažije poprvé představení studentských formulí, které zde absolvují všechny dynamické disciplíny soutěže Formula Student. Obě studentské formule z ČVUT na dráze předvedou svou akceleraci, schopnost zvládat vysoké boční přetížení i svou ovladatelnost přímo na trati při jízdách v závodním tempu.

Závodní monoposty z ČVUT poskytnou neocenitelné zkušenosti pro zajištění bezchybného průběhu závodů již s mnohem větším počtem studentských formulí.

Týmy také uspořádají workshop tamním univerzitám a zástupcům průmyslových firem, v rámci kterého představí soutěž Formula Student, jež ve Spojených arabských emirátech doposud na univerzitách nemá žádného zástupce.

Návštěvníkům bude také prezentována organizace závodů soutěže Formula Student zástupcem oficiálních mezinárodních závodů Formula Student Czech Republic. Oba týmy z ČVUT se soutěže účastní již více jak 10 let a dlouhodobě na závodech obsazují pódiová umístění.

“Doufáme, že naše návštěva v místních vyvolá zájem o tuto soutěž, která je jednou z největších univerzitních soutěží na světě a v budoucnosti se budeme moci i s kolegy z CTU CarTech utkat s nově vzniklými týmy ze Spojených arabských emirátů třeba znovu na okruhu Yas Marina,” říkají členové týmu eForce FEE Prague Formula.

„Jsem velmi rád, že obě závodní formule z ČVUT budou reprezentovat naši vysokou školu a Českou republiku. Můžeme tak ukázat světu, že patříme mezi technickou špičku,“ uvedl rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Tým eForce FEE Prague Formula staví každoročně novou formuli. Její největší předností ve světové konkurenci je vlastní návrh a výroba veškeré elektroniky. Formule má pohon všech 4 kol, kde je pomocí aktivního elektronického diferenciálu řízen každý motor zvlášť.

Vůz s označením FSE.08 má nový monokok, který umožnil zástavbu optimalizovaného akumulátoru s ještě lepším chlazením. To slibuje rychlejší časy při nejdelší disciplíně, jejíž dráha dosahuje 22 km.

Vedle studentských formulí se v Abú Dhabí v únoru představí tým vedený vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze spolupracujícími s výzkumníky z univerzit v Pensylvánii a v New Yorku, který se probojoval do finále všech tří dílčích disciplín prestižní mezinárodní robotické soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC), pořádanou univerzitou Khalifa (proběhne ve dnech 23. až. 25 února).

tisková zpráva

Napsat komentář