VIDEO: první testy elektromobilu Visio.M

Může být elektromobil zároveň extrémně lehké i bezpečné auto? Podle vědců BMW a Mercedes-Benz (Daimler) ano. Prototyp Visio.M, lehkého elektrického auta budoucnosti, aktuálně testovali poblíž Mnichova.

Během testů nedaleko Mnichova se u prototypu elektromobilu Visio.M zkoušelo především ABS, elektronické řízení stability a další jízdní funkce
foto: Visio.M

Elektromobil Visio.M vyvíjený vědci a inženýry z automobilek Daimler a BMW, ve spolupráci s německým ministerstvem školství a výzkumu (BMBF), je pohledem na budoucnost automobilismu.

Primárním cílem projektu je snížit hmotnost vozu. To se daří díky využití technologie uhlíkových vláken, pevné skořepiny a lehkého elektromotoru a převodovky. Nepřipouštějí se však kompromisy na straně bezpečnosti.

Kabina pro pasažéry bude vyrobena z CFRP, kompozitních materiálů dnes nejčastěji využívaných v letectví a drahých sportovních autech. CFRP komponenty jsou prozatím velmi drahé na výrobu, ale BMW, Daimler i další se seč můžou snaží jejich výrobu zlevnit.

Bezpečnost provozu je prioritou společně se snížením hmotnosti. V prototypu jsou např. využity speciálně upravené bezpečnostní pásy i inovativní koncepty, které mají za cíl minimalizovat potenciál zranění v případě nehody.

Na projektu mimo jiné spolupracují: Siemens, Mnichovská technická univerzita, Continental, BAST, E.ON a další. Rozpočet projektu je 10,8 mil. euro, které poskytlo německé ministerstvo školství a výzkumu.

tisková zpráva

4 Comments on “VIDEO: první testy elektromobilu Visio.M”

 1. Konečně kompozity, trabant
  Konečně kompozity, trabant je zpátky 🙂

  Ale teď vážně – udělat auto lehké je extrémně složité. Těch cest je více a kompozitní materiály jsou jedna z nich. Ohledně ceny kompozitních materiálů – dneska je to pravda složité a drahé, ale zdrojové suroviny jsou dostupné jednodušeji než kupříkladu železo (opovrhovaná biomasa jako zdroj uhlíku – jediné co je potřeba je energie z OZE a máme krásnou synergii).

  Jen se bojím abych se toho dožil.

  Jo a dnes jsem zaslechl, že EU musí do konce tohoto roku rozhodnout o budoucí koncepci energetiky EU. DOufejme, že rozum nám jádro zachová.

 2. Ach jo. O kompozitních
  Ach jo. O kompozitních materiálech z uhlíkových vláken se jako o bodoucnosti nejen automobilismu, mluví už více jak třicet let, a i nadále je jejich výroba strašně drahá a tak se objevují jen na závodních speciálech, nebo supersportech co si kupují arabští šejchové. Ale dostupné i pro kategorie levných masové vyraběných vozů, jež si mohou dovolit střední třídy budou kdy? Za dalších třicet čtyřicet let?

  1. No náhodou už je to
   No náhodou už je to nejaký piatok, čo taký karbón začalo BMW nasadzovať do niektorých častí niektorých vozidiel a už je to aj pár rokov, čo sa karbón dostal i do strednej triedy, teda do BMW M3. Samozrejme, ale toho karbónu je tam zatiaľ dosť málo a okrem BMW, ktoré typicky predbieha dobu, je toho karbónu na trhu v dostupných autách asi tak nikde. Ale už za pár mesiacov sa má objaviť cenovo dostupný elektromobil od BMW, ktorý má mať celú konštrukciu z karbónu. A ako to bolo so všetkým doteraz, tak i naďalej po BMW preberú nové technológie aj ostatné značky a karbón je aktuálne otázkou tak 5-10 rokov, kým bude v každom aute.

Napsat komentář