VIDEO: první testy elektromobilu Visio.M

Jan Horčík - 18 Únor 2013

Může být elektromobil zároveň extrémně lehké i bezpečné auto? Podle vědců BMW a Mercedes-Benz (Daimler) ano. Prototyp Visio.M, lehkého elektrického auta budoucnosti, aktuálně testovali poblíž Mnichova.auto elektromobil Visio.M test video

Během testů nedaleko Mnichova se u prototypu elektromobilu Visio.M zkoušelo především ABS, elektronické řízení stability a další jízdní funkce
foto: Visio.M

Elektromobil Visio.M vyvíjený vědci a inženýry z automobilek Daimler a BMW, ve spolupráci s německým ministerstvem školství a výzkumu (BMBF), je pohledem na budoucnost automobilismu.

Primárním cílem projektu je snížit hmotnost vozu. To se daří díky využití technologie uhlíkových vláken, pevné skořepiny a lehkého elektromotoru a převodovky. Nepřipouštějí se však kompromisy na straně bezpečnosti.

Kabina pro pasažéry bude vyrobena z CFRP, kompozitních materiálů dnes nejčastěji využívaných v letectví a drahých sportovních autech. CFRP komponenty jsou prozatím velmi drahé na výrobu, ale BMW, Daimler i další se seč můžou snaží jejich výrobu zlevnit.

Bezpečnost provozu je prioritou společně se snížením hmotnosti. V prototypu jsou např. využity speciálně upravené bezpečnostní pásy i inovativní koncepty, které mají za cíl minimalizovat potenciál zranění v případě nehody.

Na projektu mimo jiné spolupracují: Siemens, Mnichovská technická univerzita, Continental, BAST, E.ON a další. Rozpočet projektu je 10,8 mil. euro, které poskytlo německé ministerstvo školství a výzkumu.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Konečně kompozity, trabant je zpátky :)

Ale teď vážně - udělat auto lehké je extrémně složité. Těch cest je více a kompozitní materiály jsou jedna z nich. Ohledně ceny kompozitních materiálů - dneska je to pravda složité a drahé, ale zdrojové suroviny jsou dostupné jednodušeji než kupříkladu železo (opovrhovaná biomasa jako zdroj uhlíku - jediné co je potřeba je energie z OZE a máme krásnou synergii).

Jen se bojím abych se toho dožil.

Jo a dnes jsem zaslechl, že EU musí do konce tohoto roku rozhodnout o budoucí koncepci energetiky EU. DOufejme, že rozum nám jádro zachová.

Ach jo. O kompozitních materiálech z uhlíkových vláken se jako o bodoucnosti nejen automobilismu, mluví už více jak třicet let, a i nadále je jejich výroba strašně drahá a tak se objevují jen na závodních speciálech, nebo supersportech co si kupují arabští šejchové. Ale dostupné i pro kategorie levných masové vyraběných vozů, jež si mohou dovolit střední třídy budou kdy? Za dalších třicet čtyřicet let?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No náhodou už je to nejaký piatok, čo taký karbón začalo BMW nasadzovať do niektorých častí niektorých vozidiel a už je to aj pár rokov, čo sa karbón dostal i do strednej triedy, teda do BMW M3. Samozrejme, ale toho karbónu je tam zatiaľ dosť málo a okrem BMW, ktoré typicky predbieha dobu, je toho karbónu na trhu v dostupných autách asi tak nikde. Ale už za pár mesiacov sa má objaviť cenovo dostupný elektromobil od BMW, ktorý má mať celú konštrukciu z karbónu. A ako to bolo so všetkým doteraz, tak i naďalej po BMW preberú nové technológie aj ostatné značky a karbón je aktuálne otázkou tak 5-10 rokov, kým bude v každom aute.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ono by stačilo, kdyby se začal používat hliník, případně slitiny jako na autech Tesla


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?