V dopravních zácpách jen v USA zmizí každoročně desítky miliard

Desítkami miliard myslíme nejen litry benzínu, ale především dolarů. Dopravní zácpy jsou podle nejnovější zprávy amerického ministerstva financí příčinou plýtvání obrovských finanční prostředků i přírodních zdrojů. A s nimi například i neefektivní řízení letového provozu.

Dopravní zácpy jsou celosvětový problém. Jen v USA však způsobují zbytečné náklady v řádu desítek miliard dolarů. Kolik je to asi celosvětově?
foto: epSos.de

Americký prezident Barack Obama se aktuálně v rámci předvolební kampaně pro své druhé funkční období pustil do agitací. Ty se nesou především v rovině nové energetické budoucnosti USA a vytváření pracovních míst. Obojí jsou dnes ve Spojených státech zcela zásadní témata.

Aktuální zpráva amerického ministerstva financí hovoří o tom, že Američané každý rok v dopravních zácpách promrhají 7,192 mld. litrů benzínu (nemluvě o ztraceném čase). To znamená, že se jen tak do vzduchu vypaří asi 100 mld. dolarů, které nevytvoří nic než zisk ropných společností a díru v peněženkách spotřebitelů.

Samozřejmě, že aktuální zpráva zmíněného úřadu je pouze jednou z mnoha. A překvapivě tou umírněnější. Jiné odhady hovoří o ještě vyšších číslech. A dokonce se někteří výzkumníci snaží poukazovat i na škodlivý vliv zácp na zdraví lidí s tím, že způsobují poškození mozkových buněk (to bezpochyby) a autismus.

Na každý pád ale platí, že zácpy jsou něco, co nikdo nechce. Hybridní auta nebo elektromobily tak docela od zácp nepomohou. Na to je třeba výraznější proměny celé dopravní infrastruktury a nastavení odlišného fungování jednotlivců (osobní dopravy) i firem (nákladní dopravy).

Elektromobily ale zcela jistě mohou v zácpách fungovat mnohem “efektivněji” než klasický auta se spalovacím motorem. Prostě proto, že když stojí, nemusí (pokud netopí nebo neklimatizují) spotřebovávat vůbec žádnou energii). Stejně tak hybridy, ale i moderní auta vybavená systémem Stop & Start.

Čtěte také: Využití stop-start technologie se do pěti let ztrojnásobí

Zajímavé je, že se zprávě dotýká také neefektivity řízení amerického letového provozu. Jeho zlepšení by mohlo ušetřit dokonce ještě větší prostředky. Otázka zní – bude možné tyto zájmy prosadit proti sílé ropné lobby, které tohle všechno naopak hraje do karet?

5 Comments on “V dopravních zácpách jen v USA zmizí každoročně desítky miliard”

 1. No skrátka buď ludstvo
  No skrátka buď ludstvo dostane rozum, alebo budeme všetky zarobené peniaze vrážať do energie. Týka sa to nielen vozidiel, ale aj kúrenia a pitnej vody, drahých potravín dovážaných z druhého konca sveta a pod.
  No a keďže sme nepoučiteľní, tak budeme platiť..
  Rozdiel je len ten, že z nášho platu to bude oveľa viac % ako z toho amerického.

  1. Do kolony se nejlépe hodí
   Do kolony se nejlépe hodí elektromobily. Hlavním řešením by mělo být podle mě prosazování hromadné dopravy všeho druhu, dále pak taxislužby (ovšem solidní) a půjčovny automobilů nejlépe elektromobilů a ještě lépe robotizovaných který vám sám dorazí před barák.
   Lidé se musí ve městech a hlavně velkoměstech zprostit zvyku vlastnit vlastní automobil je to nesmysl žít takhle naskládaný vedle sebe a ještě mít v rodině tři automobily. Jenže o podporu tohoto se musí starat stát případně kraje a samotné obce.

Napsat komentář