Test elektromobilu Peugeot iOn – 1000 km a tři týdny s elektrickým autem

jsme nedávno odevzdali zpět a je tedy čas na konečnou rekapitulaci. Po prvním testu a zamyšlením se nad tím, zda se elektromobil vyplatí, tedy nabízíme definitivní data týkající se , dobíjení a spotřeby.

Peugeot iOn je sice drahé, ale zcela použitelné auto do města a okolí. V České republice se prodává jako .
foto: Hybrid.cz

Celkem jsme s elektromobilem Peugeot iOn strávili tři týdny a najeli přesně 1078 km. pro dopravu v okolí a posloužilo stejně dobře jako kterékoliv jiný malý městský vůz.

Na 1078 km jsme naměřili průměrnou spotřebu elektrické energie při dobíjení na 19,26 kWh na 100 km. Pomineme-li cca 10% neefektivitu při samotném nabíjení, znamená to, že Peugeot iOn spotřebuje na ujetí 100 km asi 17,4 kWh energie.

Baterie Peugeot iOn má udávanou kapacitu 16 kWh. To znamená, že průměrný dojezd auta je něco kolem 92 km. Tato spotřeba se ale samozřejmě zásadně liší při provozue ve městě, na okreskách a na dálnici.

My jsme s autem maximálně bezpečně ujeli 120 km. Byla to opatrná jízda převážně ve městě a po okolních silnicích, obsazení 1-2 lidé, zhruba 50 km jsme se svezli tři.

Fakt, že jsme dosáhli průměrné spotřeby 17,4 kWh je dán také tím, že jsme přibližně 60 % času s autem strávili na dálnicích. Pokud jej budete používat převážně ve městě, můžete se těšit na nižší průměrnou spotřebu i vyšší dojezd.

Peugeot iOn u téměř nulové kapacity baterie na plnou trvá přibližně šest hodin při připojení do běžné domácí zásuvky.

Dobíjení neprobíhá lineárně, tzn. že nejvíce kapacity baterie je dobito během prvních hodin. Posléze rychlost dobíjení rychle klesá a nejdéle trvá posledních zhruba 20 %.

Dva komentáře u “Test elektromobilu Peugeot iOn – 1000 km a tři týdny s elektrickým autem”

 1. Takže spotřeba „paliva“ –
  Takže spotřeba „paliva“ – ta, kterou jako uživatel platím – byla cca 20 kWh/100 km. To je v roce 2011 v ČR zhruba 100 Kč (při tarifu elektřiny pro běžné domácnosti).
  A dojezd vozu počítejme raději jen těch 100 km.
  Dobíjení „doma“ – zhruba 6 hodin.
  Rychlodobíjecí stanice někde v dosahu nebyla ? (asi ne)
  Užitečný článek … díky.
  (Konečně trochu použitelné údaje z praxe — reklamní údaje výrobců moc neberu).

Napsat komentář