Washington D.C. - Kapitol - sídlo poslanecké sněmovny - Kongresu

Spojené státy obnoví dotace pro vodík

Veletoče v americké politice si v ničem nezadají s názorovými úhyby leckterých českých správců veřejného majetku. Spojené státy měly nejprve v oblasti vodíku velmi dobře nakročeno, zejména na západním pobřeží, kde měla vyrůst celá „vodíková dálnice„. Honda ostatně začala své auto na vodík v podobě FCX Clarity testovat právě v Kalifornii.

Jenže všechno se mění, a tak když dorazil do svého úřadu nový ministr energetiky Steven Chu, mimo jiné nositel Nobelovy ceny a velký zastánce elektromobilů a jaderné energetiky, dotace pro výzkum vodíkového pohonu pěkně seškrtal. Přitom předchozí prezident G.W. Bush říkal něco ve smyslu, že už v roce 2019 by se v showroomech mohly masivně blýskat vodíková auta.

Historie hybridních aut - General Motors Electrovette

Historie hybridních aut, 2. díl

V prvním díle povídání o historii jsme se vypravili do 19. století a počátku 20., kdy a zažívaly skutečný rozkvět. Jejich úspěch pak ale přeťal a trvalo dalších 40 let, než se koncept znovu objevil na scéně.  

V 70. letech představili General Motors dvoumístný sedan – elektromobil Electrovette s dojezdem 80 km na olověné baterie a max. rychlostí 48 km/h

Během druhé poloviny 60. let se totiž ve způsobené právě bující osobní automobilovou dopravou stalo palčivým problémem. Především v , podobně jako o několik desetiletí později. Americký Kongres představil v roce 1966 první zákony, které měly snížit toto znečištění.

Šéf Fordu: elektromobily u nás převáží za 10 let

Americký Ford se letos na autosalonu v Ženevě blýsknul elektromobilem Ford Tourneo Connect. Kromě toho chce ale mít, podobně jako Renault, do dvou let v nabídce také malý městský elektromobil a brzy potom i plug-in hybrid jako konkurenci Chevy Voltu, resp. Hondy Insight a Toyoty Prius. K tomu všemu navíc Alan Mullaly, šéf Fordu, nedávno prohlásil: „Během 10 až 12 let budete svědky přechodu velké části našeho portfolia na elektromobily,“ informuje agentura Reuters. Šéf Fordu je tedy dalším kdo věří v budoucnost na elektřinu. Po General Motors, kterážto automobilka stojí na prahu bankrotu, je Ford druhým největším výrobcem automobilů v USA. V současné době přehodnocuje své dlouhodobé plány a jak je vidět, soustředí se především na alternativní typy pohonů, zejména tedy elektřinu. „Deset let uteče jako vody a myslím, že během té doby se spotřeba spalovacích motorů výrazně zlepší,“ odpověděl Mullaly na otázku co očekává Ford během následujících deseti let. „Uvidíte více hybridů, ale také mnohem víc elektromobilů,“ dodal. Fordu se narozdíl od konkurence daří zbavovat se dluhů a vyhlídky automobilky nejsou špatné. „Můžeme dnes vyrábět auta v USA a můžeme to dělat se ziskem,“ řekl Mullaly. Restrukturalizace firmy může být podle Mullalyho slov dokončena bez vládní pomoci, narozdíl od General Motors a Chrysleru. „Šli jsme do Washingtonu abychom pomohli Chrysleru a GM, nepotřebovali jsme ty peníze,“ komentoval trochu alibisticky nedávný prosík u amerického Kongresu.

General Motors chtějí dalších 30 miliard

Rozpadající se americká automobilka General Motors představila nedávno vylepšený restrukturalizační plán. Tři měsíce po první verzi přichází upravená předpověď budoucího vývoje, ve které GM žádají americkou vládu o dalších 22,5 mld. dolarů, resp. až 30 mld. dolarů do roku 2011 pokud prodeje aut nepůjdou tak, jak automobilka očekává. Přitom americký Kongres už General Motors, stejně jako podobně postiženému Chrysleru, už jednu půjčku přiřknul a zadotoval automobilový průmysl více než desítkou miliard dolarů. General Motors však nežádají o podporu pouze americkou vládu. Stejně tak přišli s prosíkem také za kanadskou, německou, britskou, švédskou ( a thajskou vládou a žádají o další miliardy dolarů. „Připadá mi, že z toho bude navždy dotovaný průmysl,“ komentoval aktuální dění nedávno Donald R. Grimes, ekonom z Michiganské univerzity. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs nicméně přislíbil, že „Prezidentův tým tyto zprávy v příštích dnech pozorně prozkoumá.“ O další peníze na provoz žádá také Chrysler, i když jde o v porovnání s GM „směšných“ pět miliard. Jestli ono by doopravdy nebylo nejlepší nechat desítky let staré a zrezivělé molochy prostě zkrachovat. Na jejich popelu by pak vyrostly zcela nové společnosti, které by alespoň v prvních letech své existence nutně skutečně přinášely zajímavé technologické inovace a skutečnou kvalitu – ne jen sály peníze ze zákazníků.

Tklivá omluva General Motors americkému národu

Předtím, než americký Kongres zamítl pomoc automobilkám, rozeslala společnost General Motors na všechny strany svou omluvnou tiskovou zprávu, která měla vysvětlit proč by jí američtí daňoví poplatníci měli půjčit 18 mld. dolarů na vlastní záchranu. „Ačkoliv jsme stále nejprodávanější americkou automobilkou, uznáváme, že jsme vás zklamali. Někdy jsme narušili vaši důvěru v nás tím, že jsme nechali kvalitu vozů klesnout pod průmyslové standardy, naše návrhy se staly bezvýraznými.“ K tomuhle všemu se GM přiznává ve světle toho, že firmě do několika měsíců zcela dojdou finance na provoz. Už nyní postupně uzavírá některé své provozy. Co výměnou za půjčku slibovala? Samozřejmě vývoj úspornějších a kvalitnějších vozů, menší zaměření na SUV a pick-upy. A v neposlední řadě hybridní automobily, auta na biopaliva a průlomové technologie jako je Chevrolet Volt nebo vodíkové palivové články. „Zavazujeme se proto k produkci automobilů, které si chcete kupovat a ze kterých budete nadšeni. K vedoucí pozici v oblasti reinvence automobilů založených na slibných nových technologiích. … Snížení závislosti Spojených států na dovozu ropy. K ochraně životního prostředí. Ke splacení celé půjčky s náležitými výhodami.“ General Motors očekávají, že splátky by mohly začít už od roku 2011. Problém je, že Kongres půjčku neschválil. Zástupci General Motors teď nejspíš klečí na kolenou a prosí kde mohou, aby své peníze získali, protože v opačném případě „půjde do háje“ nejen celý americký automobilový průmysl, ale i podstatné procento americké ekonomiky. Není divu, že Bílý dům v čele s Barackem Obamou nyní přemýšlí, jak peníze k automobilce (včetně dalších dvou v podobě Fordu a Chrysleru) dostat. Protože nechat je zkrachovat „by prostě bylo nezodpovědné,“ řekla mluvčí Bílého domu Dana Perinová. Ale až se McDonald začne omlouvat za to, že dělal po mnoho let příliš tučné hamburgery, to bude teprve kolotoč!

továrna na automobily

Americké automobilky mohou dostat pomoc výměnou za snížení spotřeby

Americké automobilky jsou v koncích, giganti jako General Motors, Ford nebo Chrysler proto žádají Kongres o pomoc. Chtějí být zahrnutí do záchranného balíčku v hodnotě 700 mld. dolarů, který má pomoci vyřešit současnou ekonomickou krizi. Původně tento plán záchranu automobilek zahrnovat neměl, nicméně pokud by nakonec tato iniciativa měla být schválena, budou muset automobiloví výrobci výměnou nabídnou významný progres v oblasti snížení spotřeby a obecně ekonomiky provozu automobilů. Už v v září letošního roku byl Kongresem automobilkách schválen půjčkový program v hodnotě 25 mld. dolarů, který jim měl pomoct vyvinout úsporné automobily. Pokud bude schválena i další navrhnovaná pomoc, mohla by se stát součástí právě tohoto programu.

Toyota snižuje náklady, hybridům ale přidá

Americká a posléze globální finanční krize tvrdě zasáhla prakticky všechny automobilky. Protože na co kupovat nové auto, když už doma jedno nebo dvě máte, že? Anebo koncekonců se dá jezdit i hromadnou dopravou. Co naplat, General Motors jsou v koncích, hluboký dluh si vyžádal de.facto kapitulaci v podobě žádosti americkému Kongresu o pomoc. Pomoc americkým automobilkám, ale nejen těm velkým, ale i malým start-upům, koneckonců navrhuje i Al Gore ve svém nejnovějším Plánu. Ale krize zasáhla i cizí automobilky. Toyotě klesly čtvrtletní tržby o téměř 70%, mnohem více, než očekávali analytici. Okamžitě tedy přišel záchranný tým v čele s prezidentem společnosti Katsuaki Watanabem, který hledá cesty jak snížit náklady a zvýšit zisky. Jednou z cest k tomu je úprava plánu uvedení nových modelů. Dále se sníží kapitálové výdaje, přizpůsobí se továrny a bude globálně upravena cenová politika firmy. Největší dopad budou mít tyto změny na velké automobily s vysokou spotřebou – trucky a SUV. Naopak hybridy, kde je Toyota vůdcem díky svému modelu Toyota Prius, dostanou „přidáno“. Automobilka hodlá ještě více zatlačit na vývoji nových modelů a příští rok se údajně v Japonsku, na domácí půdě, chystá ohlásit čtyři novinky včetně nové generace (snad už) plug-in hybridu Toyota Prius.