General Motors chtějí dalších 30 miliard

Jan Horčík - 24 Únor 2009

General Motors - logo

Rozpadající se americká automobilka General Motors představila nedávno vylepšený restrukturalizační plán. Tři měsíce po první verzi přichází upravená předpověď budoucího vývoje, ve které GM žádají americkou vládu o dalších 22,5 mld. dolarů, resp. až 30 mld. dolarů do roku 2011 pokud prodeje aut nepůjdou tak, jak automobilka očekává. Přitom americký Kongres už General Motors, stejně jako podobně postiženému Chrysleru, už jednu půjčku přiřknul a zadotoval automobilový průmysl více než desítkou miliard dolarů. General Motors však nežádají o podporu pouze americkou vládu. Stejně tak přišli s prosíkem také za kanadskou, německou, britskou, švédskou ( a thajskou vládou a žádají o další miliardy dolarů. "Připadá mi, že z toho bude navždy dotovaný průmysl," komentoval aktuální dění nedávno Donald R. Grimes, ekonom z Michiganské univerzity. Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs nicméně přislíbil, že "Prezidentův tým tyto zprávy v příštích dnech pozorně prozkoumá." O další peníze na provoz žádá také Chrysler, i když jde o v porovnání s GM "směšných" pět miliard. Jestli ono by doopravdy nebylo nejlepší nechat desítky let staré a zrezivělé molochy prostě zkrachovat. Na jejich popelu by pak vyrostly zcela nové společnosti, které by alespoň v prvních letech své existence nutně skutečně přinášely zajímavé technologické inovace a skutečnou kvalitu - ne jen sály peníze ze zákazníků.

ihned, nytimes, antara, forbes
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Však ono GM nepadne. Určitě by po jejich technologiích rádi šáhli Číňani nebo Indové pro které není problém krachující automobilový moloch odkoupit, ale to USA určitě nedopustí. Radši jim dá finanční injekci. To je teda ruka trhu :) Soukromé podniky zachrání před krachem stát z peněz daňových poplatníků.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

At radsi vyrabi uspornejsi auta-kdyz nebude na benzin,nikdo si nekoupi auto se spotrebou 20l/100km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

taky bych je nechal krachnout, auta se donekonečna vyrábět v takovém množství nedá


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station