Portugalsko má nejšetrnější vozový park západní Evropy

Francouzský list Le Figaro informuje o zajímavém energetické organizace ADEME. Vyplývá z něj, že nejšetrnější vozový park v západní Evropě má dnes následované , , a . Nejhůře naopak dopadli a .

Portugalsko se může pochlubit průměrnými emisemi na jedno v hodnotě 129 g/km. Francie je hned za ním se 130 g/km, následuje Irsko se 133 g/km, Itálie se 134 g/km, se 138 g/km.

Horší už jsou se 140 g/km, se 145 g/km, se 146 g/km. Úplně nejhůř ale dopadli Švédsko – 153 g/km a Německo – 152 g/km. si předsevzala, že do roku dosáhne celkového průměru 95 g/km.

Výsledky studie se dají interpretovat poměrně snadno. Jižní země a zejména preferují malá, . Ty dnes už běžně dosahují – papírově – k emisím kolem 100 g/km.

Naopak je známé jako trh se silnými luxusními vozy typu , a podobně. je v tomto ohledu poněkud záhadou. Vyšší spotřeba tamních aut se dá ale svést na trvale mrazivější počasí a vůbec celkové přizpůsobení tamnímu klimatu.

Pro srovnání, v České republice jsou průměrné emise aut 156 g/km. Je to dáno zejména stářím vozového parku a na druhé straně zbohatlickým trhem, který si libuje ve velkých drahých sedanech a SUV.

V obou zemích ale aktuálně masivně investují do rozvoje alternativních typů pohonů. Jsou to zejména , ale také , , a další. Věděli jste, že znečištění ovzduší zkracuje život až o dva roky?

Nová , alternativní i běžná se spalovacím motorem, proto nejen kontroverzního oxidu uhličitého, ale i dalších, často pro lidské a nesrovnatelně škodlivějších . Pomoci v jejich omezení má i nový standard Euro 6.

Napsat komentář