Bluebird DC50 a GTL: Elektrické supersporty z Velké Británie

V záři letošního roku se očekává premiéra nového britského elektrického supersportovního auta Bluebird DC50 a elektrické formule Bluebird GTL od firmy Bluebird Performance Engineering. Oba stroje mají vyrazit na silnici, případně závodní dráhu v příštím roce.

Bluebird DC50. V pozadí rychlostní speciál Bluebird-Proteus CN7 z 60. let minulého století
foto: Bluebird Performance Engineering

Velká Británie byla v 50. letech minulého století jedním z největších výrobců automobilů v Evropě. Díky špatnému ekonomickému řízení se však britský automobilový průmysl dostal v 70. letech do krize a v 80. letech došlo k jeho praktickému zániku.

Dnes zbylo z kdysi celé řady slavných britských automobilek jen torzo, vyrábějící v menších sériích luxusní, supersportovní nebo speciální vozy. Můžeme zmínit značky Land Rover, Aston Martin, Jaguar, Bentley či Rolls-Royce.

Bluebird-Proteus CN7 v roce 1964 ustavil rychlostní rekord na hodnotě 645 km/h
video: YouTube

Velká Británie je však zemí se silným a vyspělým průmyslem, což poskytuje ideální podhoubí pro malé nebo rodinné automobilky. Jednou z takových je i značka Bluebird Performance Engineering.

Název „Bluebird“ odkazuje na slavné jméno britských závodních vozů z 30. let minulého století. Jméno Bluebird také neslo jméno automobilů a rychlých lodí, které v 50. a 60. letech ustavily několik rychlostních rekordů.

Bluebird GTL

Elektrická formule Bluebird GTL
foto: Bluebird Performance Engineering

Co víme o novém stroji Bluebird DC50? Zatím ne příliš mnoho. Elektrický pohon supersportu má dosahovat výkonu 268 kW (360 koní) a mít „zrychlení jako Porsche“. Baterie pak podle tiskové zprávy postačí na 320 kilometrů dlouhou jízdu. Posledním známým technickým detailem Bluebird DC50 jsou elektricky ovládané nůžkové dveře.

Naproti tomu elektrická formule Bluebird GTL je určena pro nadcházející závody FIA Formula E. První sezóna elektrických formulí odstartuje v záři příštího roku. Organizátoři plánuji start celkově deseti týmů, oficiálně jsou zatím přihlášeny tři týmy.

Bluebird Performance Engineering je malým výrobcem elektrických vozidel. Kromě sportovních aut firma také pracuje na malých užitných elektrických vozidlech, včetně malého městského elektrického vozidla One World EV.

Napsat komentář