Fisker chce na burzu, Karma hybrid v březnu 2011

Jan Horčík - 06 Říjen 2010

Automobilka představila na s velkou slávou první vůz plug-in hybrid vyrobený v továrně. Zároveň byl na místě taé šéf , aby pohovořil o svých budoucích plánech.   
Fisker Karma

galerie: Fisker Karma
Fisker Karma Fisker Karma Fisker Karma

Fisker Automotive nedávno získala od (resp. tamního ) vládní půjčku ve výši 529 mil. dolarů. K dispozici má ale téměř dvojnásobek této částky, který se podařilo získat od dalších investorů. Přeto přemýšlí o možnosti vstoupit na burzu, podobně jako se to podařilo nedávno . Podle Fiskera už teď probíhají přípravy, ale všechno se může dát do pohybu teprve po uvedení Karmy na trh.

Peníze využívá firma nejen k vývoji a výzkumu, nákupu a vybavení továrny, ale především také k najímání zkušených lidí. Např. nedávno do firmy přišli Hans-Joachim Schopf, původně z , a Barry Huff, bývalý poradce .

Plug-in hybrid Fisker Karma má na trh dorazit zhruba v březnu 2011. Bude stát asi 100 000 dolarů. Půjde o výrazně větší automobil než je konkurenční , který jezdí čistě na baterky. Fisker Karma je sériový hybrid (podobně jako např. ), který se má pochlubit spotřebou kolem 3,5 l/100 km a emisemi 83 g/km.

Kromě něj ale chystá automobilka Fisker také auto pro "běžné řidiče", prozatím pod kódovým označením Project Nina. To bude konkurovat vozu , který už nějakou dobu připravuje konkurenční Tesla Motors. Nina by se měla začít vyrábět už ve 2. čtvrtletí v bývalé General Motors ve státě Delaware, kterou firma koupila letos. Testovací vozy Project Nina však mají být vyrobeny už během září .

Nina bude rodinné auto. Kódové označení projektu odkazuje k jedné z lodí Kryštofa Kolumba jakožto symbolu svobody. Cílem je dostat cenu auta na nějakých 39 000 dolarů po uplatnění 7500 dolarů americké vládní dotace. Opět půjde o plug-in hybrid, tedy o auto do zásuvky, podobně jako v případě Chevroletu Volt nebo . v obou případech dodá firma .

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.