Fisker: v roce 2012 vyrobíme 15 000 hybridů

Jan Horčík - 28 Listopad 2011

Automobilka Fisker Automotive letos konečně začala prodávat plug-in hybrid Fisker Karma. Původní plán byl vyrobit letos 7000 kusů. K zákazníkům se letos ale podaří dostat nakonec jen 1500.Fisker Karma plug-in hybrid

Sportovní, ale zároveň rodinné auto - to je plug-in hybrid Fisker Karma.
foto: Fisker Automotive

Už příští rok chce ale Fisker plán splnit. A ten zní na 12 000 aut. Přitom letošní “neúspěch” – pokud to tak vůbec lze nazvat – není podle předsedy představenstva Raye Lanea nic, co by u podobných start-upů mělo někoho vzrušovat.

Faktem je, že už samotný rozjezd výroby plug-in hybridu Fisker Karma lze považovat za úspěch. Dotáhnout auto od konceptu do továrny se podaří jen málokomu a Henrik Fisker to dokázal – třeba s nemalou finanční pomocí soukromých investorů i státu.

Od amerického ministerstva energetiky má Fisker Automotive napůjčováno celkem 529 milionů dolarů. Protože Fisker nesplní letošní cíl 7000 kusů, museli své finanční odhady upravit i subdodavatelé – např. společnost A123 Systems, která Fiskeru dodává baterie.

Na příští rok má Fisker Automotive naplánovánu výrobu 15 000 automobilů. Pro auto za cenu začínající na 96 000 dolarech to vůbec není špatné. Otázkou je, zda se to podaří.

Zmíněný dodavatel baterií A123 Systems tomu spíše nevěří a odhaduje výslednou produkci na něco kolem 7000 aut. Henrik Fisker naopak věří, že plug-in hybridy se začnou prodávat stejně jako iPhone.

Brzy se také nejspíš dočkáme vstupu Fisker Automotive na burzu, podobně jako tomu bylo v případě Tesla Motors.

Zpět na HybridPřidat komentář

ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil