Výroba plug-in hybridu Fisker Karma začne v březnu

, odklady stíhaný , se konečně dočká sériové výroby. Podle magazínu VentureBeat začne jeho výroba ve v továrnách už 21. března. První kusy se začnou prodávat ještě nejpozději během dalšího měsíce.   


Fisker Karma plug-in hybrid je auto stíhané nepřízní. Anebo možná spíš přehnanými ambicemi. Původně mělo být na trhu už v roce 2009 za cenu 80 000 dolarů. Jenže pak přišla .

, zakladatel automobilky a bývalý spolupracovník , proto ohlásil odklad a zdražení. Rok 2010 a cena 87 500 dolarů. Docela nedávno ale přišlo snad už definitivní echo – uvedení v březnu 2011 a cena bude 95 900 dolarů.

Fisker Automotive je přitom firma, která si nemůže stěžovat na finanční nedostatek. Firmě se podařilo získat více než půl miliardy dolarů ve výhodné půjčce od amerického ministerstva energetiky. Dalších 21,5 mil. dolarů má v grantech a půjčkách od státu Delaware, kde přestavuje bývalou , aby tam mohla začít vyrábět svá vlastní auta v čele právě s Fisker Karma plug-in hybridem.

Navíc má firma k dispozici investiční kapitál v hodnotě stovek milionů dolarů. To všechno by jí mělo pomoct konečně uvést na trh své první . Plug-in hybrid Fisker Karma, který už někteří novináři měli možnost otestovat, je ale teprve začátek.

galerie: Fisker Karma
Fisker Karma Fisker Karma Fisker Karma

Jakmile se rozeběhne na plno jeho výroba, která má dosáhnout až 15 000 kusů ročně, přijde na řadu další auto. To v současné době nese kódové označení . Půjde o do zásuvky s vynikající spotřebou a cenou kolem 47 000 dolarů. Tedy přímá konkurence pro , a .

Do dnešního dne má údajně Fisker Automotive na 3000 předobjednávek na Fisker Karma plug-in hybrid v hodnotě 5000 dolarů. Do konce letošního roku má být vyrobeno prvních 1000 kusů nového hybridu.

Analytici často srovnávají Fisker Automotive s Tesla Motors. Obě jsou velmi nadějné mladé americké automobilky. Tesla Motors je ale proti Fiskeru značne napřed. Má na trhu první auto v podobě elektromobilu , úspěšně vstoupila na burzu a spolupracuje se světovými automobilkami jako Toyota, Daimler a další.

Fisker údajně také do budoucna plánuje vstup na burzu, nicméně dosud nemá na trhu žádný produkt ani nenavázal spolupráci s jinými automobilkami, vyjma továrny Valmet Automotive ve Finsku. Doufejme, že během letošního roku se tento stav konečně změní!

Napsat komentář