Elektromobil Nissan Leaf nesplní letošní cíle kvůli zemětřesení v Japonsku

během března zasáhlo nejen samotné , ale i na celém světě. Postižena byla řada automobilek, některé teprve nedávno obnovily výrobu. chtěl letos vyrobit 50 000 . To se ale bohužel nejspíš nepodaří.   
foto: Nissan

Automobilka Nissan dosud prodala 7550 Leaf zákazníkům v Japonsku, , a . , které se odehrálo 11. března, ale výrazně narušilo výrobu.

„Po 11. březnu jsou všechny zdroje společnosti nasměrovány k znovuobnovení,“ řekl Hideaki Watanabe, vice prezident pro vozidla s nulovými emisemi. De-facto krizový stav ještě před dvěma měsíci potvrzovala i česká mluvčí Nissanu.

„Je to pro nás velmi obtížná situace,“ připustil Watanabe při obědě s novináři v americkém Detroitu. „Snažíme se proluky zkrátit jak to jen jde, ale nemohu nic slibovat,“ dodal. Nissan očekával, že letos vyrobí 50 000 Leafů, ale to se nejspíš nepodaří.

„Doufáme, že v roce 2012 už budeme v normální situaci,“ řekl Watanabe. Elektrická auta se ukázala být během katastrofického a skvělými pomocníky. Zásoby totiž tehdy byly velmi omezené.

Nissan proto nyní zkoumá možnosti jak využít k tomu, aby mohl fungovat jako záložní pohotovostní generátor. Podobný nápad už měla i automobilka Mitsubishi se svým elektromobilem .

Ačkoliv tedy výroba Leafu pokulhává za původními plány, Nissan už brzy plánuje rozšířit prodej elektrického auta i do dalších států USA. Prozatím je totiž v prodeji pouze v sedmi z nich.

Ve zatím ke konci května 2011 celkové prodeje elektromobilu Nissan Leaf dosahovaly 2167 kusů. Přitom z celých USA už se sešlo přes 22 000 předobjednávek na toto jedinečné .

Watanabe navíc připomíná, že už před dávala automobilka jasně najevo, že se bude navyšovat velmi pomalu a postupně. „Chtěli jsme raději vše dvakrát prověřit. Kvalita je naší nejvyšší prioritou,“ řekl Watanabe.

V současné době buduje Nissan nové ve městě ve státě Tennessee. Bude tam od roku 2012 vyrábět až 200 000 baterií ročně a až 150 000 automobilů Nissan Leaf ročně. Začátek výroby je naplánován už na konec .

Napsat komentář