Španělsko je sluncem zalitou zemí. Ovšem v okolí Barcelony bude patrně také foukat silný vítr, neboť newyorská společnost Urban Green Energy (UGE) si vybrala právě tuto metropoli pro instalaci své větrné dobíjecí stanice pro elektromobily. Dobíjecí stanice Sanya Skypump je vůbec prvním takovým zařízením na světě.
foto: UGE
Dominantou zařízení Sanya Skypump je 4kW vertikální větrná turbína vyvinutá společností UGE, která je umístěna ve výšce 13 m na sloupu z pozinkované oceli.
Energie získaná otáčením turbíny putuje dolů do nabíjecí stanice GE Wattstation dodané firmou General Electric. Ovládání je prováděno prostřednictvím dotykového displeje.
Sanya Skypump – dobíjecí stanice, která čerpá energii z nebes
Vlastníci elektromobilů nebo plug-in hybridních automobilů by tak díky zařízení Skypump mohli své dopravní prostředky napájet s vědomím, že jejich vozy budou jezdit na energii ze 100% obnovitelných zdrojů.
A pokud nastane chvíle, kdy se u dobíjecí stanice žádný elektromobil nenabíjí, začne energie cestovat do veřejné elektrické sítě, což vytváří ekonomický přínos pro majitele Sanya Skypump.
Vše samozřejmě funguje i opačným směrem, a tak žádný elektromobil nezůstane „na suchu“ ani v případě bezvětří. K jeho dobití se využije elektrické energie z rozvodné elektrické sítě.
Společnost UGE vidí budoucnost využívání svého originálního výrobku hlavně mezi komerčními a státními zákazníky. První větrné nabíjecí zařízení Sanya Skypump je instalováno v sídle španělské společnosti Cespa, která se zabývá poskytováním environmentálních služeb a nakládáním s odpady.
„Sanya Skypump je univerzální výrobek, jehož využití je velmi variabilní. Kupříkladu nákupní centra, supermarkety nebo restaurace mohou touto cestou nabídnout zajímavou službu svým zákazníkům, kteří by si během nakupování nebo sledování filmu v kině mohli zdarma dobíjet baterie svých elektromobilů,“ řekl Mateo Chaskel z UGE.
Podle Chaskela by ještě letos měly být zprovozněny další nabíjecí stanice Sanya Skypump v Austrálii a USA.
Vorrei sapere se estise
Vorrei sapere se estise davvero un pannello che con un ausilio di turbine a vapore creano eletricita. Se non ho capito male, sono simili a quelli fotovoltaici, solo che al posto dei pannelli usanomicro tubi con acqua all interno sviluppando vapore con la turbina si crea appunto elettricita .Grazie per la informazione se vera
Poplatky za výrobu
Poplatky za výrobu elektriny, ktorú nepustím do ich distribučnej siete? A na základe čoho?
Tá hlučnosť by ma zaujímala… Na videu ju takmer nepočuť…
Výrobce na svých
Výrobce na svých stránkách uvádí hlučnost až 38 dB.
Tak to asi do obytných
Tak to asi do obytných zón, ee…
Dobré, ale v ČEZku
Dobré, ale v ČEZku neprůchodné. Šílená byrokracie, licence, poplatky za výrobu elektřiny, daně, „hlučnost“, vandalizmus atd…