Americký ministr energetiky Steven Chu aktuálně vystoupil na klimatické konferenci Organizace spojených národů v mexickém Cancúnu. Kromě jiného tam řekl, že elektrická auta mohou být konkurenceschopná těm benzinovým už během pěti let.
Steven Chu přednesl na konferenci 45minutovou řeč, ve které se zaměřil na energeticky udržitelnou budoucnost. Na začátku pronesl dvě klíčové předpovědi na nichž posléze stavěl:
1) cena ropy bude v následujících dekádách stoupat (doplnil grafem těžby ropy a zemního plynu)
2) budeme žít ve světě, ve kterém se bude zvyšovat důraz na snižování emisí oxidu uhličitého
Steven Chu ukázal na daším grafu, že globální teploty se zvyšují a stejně tak i hladina moří, a to asi o 3 mm ročně. Důvodem k tomu jsou tající ledovce, zejména v Grónsku.
Chu se dále zabýval opatřeními, které americká vláda provádí směrem k využívání obnovitelných zdrojů energie, podpoře chytrých sítí a hledání alternativ v oblasti dopravy.
Ukázal například graf zobrazující energetickou hustotu pohonných hmot. Nejvýše na grafu se samozřejmě umístil benzin, nafta a například kerosin s energetickou hustotou 43 MJ/kg. Ve srovnání s ním je lithium-iontová baterie s 0,54 MJ/kg doslova propadák.
Jenže hned v zápětí Steven Chu ukázal, že lithium-iontové baterie nedaleké budoucnosti dokážou být konkurenceschopné ve srovnání s tekutými palivy. A to zejména díky tomu, že elektromotor je více než 3x účinnější než běžný spalovací motor.
Superpočítače IBM zkoumají nové typy baterií
Podle Chu tak baterie s energetickou hustotou 3,6 MJ/kg (tj. 6-7x více než dnes), 3x nížší cenou a životností 5000 dobíjecích cyklů (asi 15 let) může cenově konkurovat spalovacímu motoru.
Jak brzy se něčeho takového dočkáme? Podle Stevena Chu to bude dříve než 10 let, dost možná už během následujících pěti let. Steven Chu jakožto šéf amerického ministerstva energetiky se o to maximálním způsobem snaží.
DOE podporuje skrze dotační a grantové programy jak soukromé firmy, tak akademické instituce, které se vývojem pokročilých akumulátorů zabývají. Chu upřednostňuje podporu malých i větších týmů zabývajících se vývojem pokročilých technologií.
Přiznává, že 9 z 10 těchto týmů nemusí uspět. Ale i kdyby jeden jediný měl přinést na trh disruptivní, převratnou technologii, bude to úspěch. Financování těchto týmů nebude trvat déle než dva až tři roky.
Pokud do té doby nepřijdou s ničím kloudným, prostě zaniknou a prostředky budou přesměrovány jinam.