Elektrická auta srovnatelná s benzinovými za pět let, říká Steven Chu

Americký ministr energetiky aktuálně vystoupil na klimatické konferenci v mexickém Cancúnu. Kromě jiného tam řekl, že mohou být konkurenceschopná těm benzinovým už během pěti let.   

přednesl na konferenci 45minutovou řeč, ve které se zaměřil na energeticky udržitelnou budoucnost. Na začátku pronesl dvě klíčové předpovědi na nichž posléze stavěl:

1) bude v následujících dekádách stoupat (doplnil grafem těžby ropy a )
2) budeme žít ve světě, ve kterém se bude zvyšovat důraz na

Steven Chu ukázal na daším grafu, že globální teploty se zvyšují a stejně tak i hladina moří, a to asi o 3 mm ročně. Důvodem k tomu jsou tající ledovce, zejména v .

Chu se dále zabýval opatřeními, které americká vláda provádí směrem k využívání , podpoře a hledání alternativ v oblasti .

Ukázal například graf zobrazující energetickou hustotu . Nejvýše na grafu se samozřejmě umístil , a například kerosin s energetickou hustotou 43 MJ/kg. Ve srovnání s ním je s 0,54 MJ/kg doslova propadák.

Jenže hned v zápětí Steven Chu ukázal, že lithium-iontové baterie nedaleké budoucnosti dokážou být konkurenceschopné ve srovnání s tekutými palivy. A to zejména díky tomu, že je více než 3x účinnější než běžný .

Podle Chu tak s energetickou hustotou 3,6 MJ/kg (tj. 6-7x více než dnes), 3x nížší cenou a životností 5000 dobíjecích cyklů (asi 15 let) může cenově konkurovat spalovacímu motoru.

Jak brzy se něčeho takového dočkáme? Podle Stevena Chu to bude dříve než 10 let, dost možná už během následujících pěti let. Steven Chu jakožto šéf amerického se o to maximálním způsobem snaží.

DOE podporuje skrze dotační a grantové programy jak soukromé firmy, tak akademické instituce, které se pokročilých akumulátorů zabývají. Chu upřednostňuje podporu malých i větších týmů zabývajících se vývojem pokročilých technologií.

Přiznává, že 9 z 10 těchto týmů nemusí uspět. Ale i kdyby jeden jediný měl přinést na trh disruptivní, převratnou technologii, bude to úspěch. Financování těchto týmů nebude trvat déle než dva až tři roky.

Pokud do té doby nepřijdou s ničím kloudným, prostě zaniknou a prostředky budou přesměrovány jinam.

Napsat komentář