Daimler a Renault chystají alianci. Velká elektromobilová?

Automobilový průmysl zažívá strategické manévry. Kujou se nová přátelství, která mají za cíl připravit firmy na proměnu trhu s osobními automobily. Daimler naváže široké strategické partnerství s Renaultem.  

Oficiálně má být nová velká evropská aliance oznámena v dubnu. Půjde o symbolickou výměnu minoritního podílu akcií kolem 3%. Půjde skutečně o víceméně symbolické gesto, podle Financial Times se jeden z vyšších vedoucích pracovníků v průmyslu vyjádřil v tom smyslu, že automobilky „nechtějí vstoupit do manželství“.

Jenže spolupráce na některých projektech už bude tak těsná, že nějaký symbolický akt je potřeba. Jde především o vývoj společného podvozku pro malé městské auto, společné komponenty pro lehké náklaďáky a v neposlední řadě spolupráci v oblasti elektromobilů.

Právě ty vypadají jako zásadní důvod celé spolupráce. Daimler a Renault vyvíjejí na osm elektrických modelů. V tomto směru však bude profitovat především Daimler. Renault už 11 let funguje ve společné aliance s Nissanem a oba tito výrobci mají v oblasti elektromobilů desetiletí trvající tradici.

Mezitím Daimler v posledních letech navazuje čím dál tím víc přátelských vztahů s těmi, kdo mají s elektromobily co dočinění. Před pár měsíci koupila německá automobilka 10% podíl v americké Tesla Motors. Letos na autosalonu v Ženevě ukázal Daimler několik modelů Mercedes-Benz s hybridním pohonem a ve Spojených státech začal prodávat Mercedes-Benz S400 Hybrid.

Daimler také testuje eletrické městské vozy Smart ED, které začne vyrábět. Před časem také navázal úzkou spolupráci se svým bavorským konkurentem BMW, který zase testuje elektromobily Mini E a v Ženevě ukázal, že hybridy mu také nejsou cizí. A do čtveřice všeho dobrého, Daimler bude v Číně na vývoji elektromobilů spolupracovat s domácí automobilkou BYD Auto.

Napsat komentář