Automotive X Prize zná vítěze

Jan Horčík - 13 Říjen 2010

Zatímco v probíhalo vyhlašování soutěže o stavbu , za velkou louží se hrála mnohem vyšší liga. Právě nedávno skončila soutěž o 10 mil. dolarů pro toho, kdo postaví nejúspornější automobil.   
Automotive X Prize - Li-Ion Wave II

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo 16. září ve Prakticky všichni komentátoři se shodnou že vítězi se nakonec ve všech kategoriích stala auta těch bezkonkurenčně nejpodivnějších tvarů. Hlavní cenu a s ní i odměnu 5 mil. dolarů si odnesl tým Edison2 soutěžící v kategorii Mainstream s automobilem Very Light Car (VLC). Ten je výjimečný už tím, že šlo o jediný ne-elektrický automobil v soutěži.

Evropa šetří lépe

Tým Edison2 vede evropský závodních a autodealer Oliver Kuttner. Ten sehnal závodní experty, odborníky z automobilových firem a dokonce i obranného průmyslu. Celkem osm stálých členů týmu a asi 52 pomocníků a konzultantů dokázalo nakonec v automobilu VLC vyvinout dvoumístný automobil využívající ocelovou konstrukci se spotřebou 2,31 l/100 km.

Automotive X Prize - Edison 2 Very Light Car

VLC pohání na zadní nápravě přeplňovaný jednoválec o objemu 250 ccm na . Aerodynamický koeficient je 0,15, asi polovina toho co je dnes běžné u klasických osobních automobilů. Auto je vybavené , a je schopné dosahovat rychlostí použitelných na dálnici. Zároveň si tým nechal patentovat unikátní kola schopná absorbovat sílu nárazů a fungovat tak jako ochranný prvek při nehodách. Celková hmotnost auta je pod 340 kg.

Američané jdou do budoucnosti

Tým Li-Ion Motors sestávající ze čtyř Američanů si odnesl cenu 2,5 mil. dolarů. A to díky unikátnímu vozidlu Wave II připomínající vesmírnou velikonoční kraslici dosahující ekvivalentní spotřeby 1,256 l/100 km. Není bez zajímavosti, že tým Li-Ion Motors (předtím "Hybrid Technologies" a později také "EVI") se už léta zabývá přestavbami klasických aut na , podobně jako třeba česká firma .

Jejich elektromobil Wave II se umístil jako první v kategorii "Alternative". Má čtyři kola a prostornou kabinu až pro dva pasažéry. Max. dojezd uvádí tým jako 272 km při osmihodinovém nabíjení (předpokládáme z amerických 120V zásuvek).

Dálník na elektřinu

Třetí finančně oceněnou kategorií byly alternativní vozidla s tandemovým posedem. Zde zvítězila společnost s týmem známá díky svému "" . Jeho benzinová verze byla nedávno k vidění také v na semináři společnosti TILI a výroba těchto unikátních krytých údajně probíhá poblíž . Pro Automotive X-Prize si tým X-Tracer připravil speciální elektrickou úpravu s názvem E-Tracer.

Automotive X Prize - E-Tracer

E-Tracer je tandemové jednostopé elektrické vozidlo s přídavnými vodícími kolečky. Pohon zadního kola zajišťuje elektromotor o výkonu 90 kW nebo 130 kW a 20kWh .

Jak vypadají tahle úžasná alternativní auta na ve skutečném provozu? Podívejte se na skvělé video:

Co podniknou týmy dál?

Automotive X Prize tedy úspěšně skončila, 10 milionů dolarů bylo rozdáno. Otázka zní: co bude dál? Edison2 a Li-Ion už pracují na nové generaci svých vozidel, která by chtěli uvést na trh. Edison2 údajně má v plánu také licencovat některé pokročilé technologie, které vyvinul během stavby svého soutěžního .

V případě Li-Ion půjde o elektrické sportovní auto nazvané Inizio, které se aktuálně nachází ve fázi funkčního prototypu. Údajně se chce jakožto vyzyvatel postavit malému elektrickému sporťáku . Zároveň by se díky 2,5 mil. dolarů měl dočkat výroby samotný Wave II a pracuje se také na nové čtyřmístné verzi.

Tým X-Traceru/společnost Peraves se podle všeho bude snažit rozšířit prodej svých klasických benzinových verzí Monotraceru z také do Spojených států.

Soutěže se celkem účastnilo 42 týmů z celého světa. Jednalo se o týmy studentů ze zapadlých koutů USA, ale i ze známých univerzit, stejně jako týmy poměrně zavedených firem typu nebo . Nikomu z nich se však nakonec finanční odměnu získat nepodařilo.

Automotive X Prize, foto: BaggyParagraphs (Edison2), foto: AutointheNews (Wave II)
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

konečně nové technologie


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů Circontrole-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?