Autosalon Tokyo 2011: elektromobil Nissan PIVO 3

Autosalon v Tokyu už je za dveřmi a Nissan bude na místě – narozdíl třeba od . Jednou z hlavních prezentovaných novinek bude už třetí generace elektromobilu příhodně pojmenovaného . PIVO 3 už daleko více připomíná elektrické auto, které by mohlo jednou vyjet na silnice – spíš než původní generace představené v roce 2005 a 2007.

Elektromobil Nissan Pivo 3 už se hodně vzdálil původním konceptům první a druhé generace a konečně připomíná normální auto pro lidi, nikoliv jezdícího robota
foto: Nissan

Tentokrát už PIVO nemá otočnou kabinu, ale přeci jen museli japonští designéři připravit něco spoeciálního. PIVO 3 proto disponuje ojedinělým vnitřním uspořádáním – řidič sedí uprostřed auta, napravo a nalevo od něj jsou pak k dispozici další dvě místa k sezení, mírně upozaděná.

Do auta se vstupuje postuvnými dveřmi. Výjimečná jsou na něm také zadní kola, která se mohou otočit až o 90 °. To znamená, že tři metry dlouhé auto se dokáže otočit na méně než čtyři metry široké silnici. O pohon se starají elektro-motory v kolech.

Zdaleka nejvíc futuristickou záležitostí na celém elektromobilu PIVO 3 je ale systém automatického parkování AVP. Nissan si to představuje tak, že vystoupíte na tam, kde se vám to bude nejlépe hodit a auto pak samo najde místo k parkování a zaparkuje. A co víc, samo se i začne dobíjet!

Jakmile se na parkoviště vrátíte, stačí s pomocí smartphone “zavolat” PIVO 3 a auto k vám automaticky přijede. Samozřejmě, že příslušné parkoviště musí disponovat infrastrukturou, která takovéto samostatné parkování podporuje.

elektromobil Nissan Pivo 3

Takhle futuristicky vypadala druhá generace elektromobilu PIVO
foto: Nissan

Není bez zajímavosti ani fakt, že nemá zpětná zrcátka. Lépe řečeno ne taková, jaké dnes běžně známe. Na jejich místech jsou umístěny kamery, které přenášejí obraz na dva displeje umístěné uvnitř auta – zpětná zrcátka jsou tedy jakoby obrácená dovnitř.

Francois Bancon, jeden z nejvyšších manažerů , se pro Gizmag vyjádřil v tom smyslu, že automobilka aktuálně přemýšlí o tom kam dál se vydat po první generaci elektromobilů jako je Leaf, připravovaný nákladní elektromobil NV200 a Infiniti EV.

Podle Bancona existuje několik možností vývoje a kandidátů, kteří by se mohli dostat na trh a PIVO 3 je jedním z nich. Mohl by se pak dobře postavit proti malým autům typu Smart ED, ale i konceptům typu Audi Urban Concept nebo Volkswagen Nils.

Kromě PIVO 3 nabídne Nissan na svém stánku také např. Smart House – to znamená kombinaci solárních panelů, palivových článků a energie uložené v bateriích Nissan Leaf k dodávání elektřiny pro rodinný dům, nezávisle na distribuční síti.

One Comment on “Autosalon Tokyo 2011: elektromobil Nissan PIVO 3”

Napsat komentář