Tesla: nový Roadster posune hranice elektromobilů

Jan Horčík - 19 Duben 2013

Elektromobil Tesla Roadster, se kterým automobilka Tesla Roadster rozjela svůj byznys, se už přestal vyrábět. Stále se ale prodává. A Tesla chystá jeho nástupce. Původně měl přijít na trh už kolem roku 2015, teď to ale vypadá spíš na 2017-18. A podle vice prezidenta Tesly Goerge Blankenshipa posune hranice elektromobilů zas o kus dál.auto elektromobil Tesla Roadster

Tesla Roadster - elektrický sporťák, který se už nevyrábí, přesto je o něj stále velký zájem
foto: Tesla Motors

Elektrický sporťák Tesla Roadster, který se v Kalifornii vyráběl v letech 2008-2012, je dodnes raritní záležitostí. Automobilka Tesla Motors na něm ukázala, že elektromobily nejsou jen líná jezdítka na pár desítek kilometrů.

O tom, že jde o výjimečné auto ostatně svědčí i fakt, že se jej mnozí snaží napodobit. Nejnověji je to např. znovuobživená značka Detroit Electric se svým prakticky totožným elektrickým sportovním vozem SP:01.

auto Detroit Electric SP:01

Znovuzrozená značka Detroit Electric představila svůj první elektromobil: sportovní auto SP:01. Nepřipomíná vám tak trochu Tesla Roadster?
foto: Detroit Electric
Detroit Electric SP:01 Detroit Electric SP:01 Detroit Electric SP:01

George Blankenship, vice prezident Tesla Motors a po Elonu Muskovi druhá tamní nejpovolanější osoba, aktuálně pro magazín Autocar.co.uk promluvil o tom, co Tesla chystá ve směru roadsteru do budoucna. Potvrdil, že nový roadster bude – ačkoliv neřekl přesně kdy, a zároveň dodal, že posune zejména výkonnostní hranice.

Dojezd by tak měl být výrazně vyšší než 320 km na jedno nabití (což zvládal už původní Tesla Roadster) a zrychlení z 0 na 100 km/h spadne hluboko pod 4 vteřiny. Pro zajímavost, aktuální model Tesla Model S jej zvládá během 4,4 vteřiny i méně a má dojezd až 480 km.

auto elektromobil Tesla Roadster Sport

Tesla Roadster v celé své kráse
foto: Tesla Motors

Původní Tesla Roadster bylo koncepční auto,” řekl magazínu Blankenship. “Vyrobili jsme elektromobil, který ujel 320 km a zvládnul zrychlit z 0 na 100 km/h pod 4 vteřiny. Tehdy nikdo nevěřil, že je to možné. A pak jsme udělali Model S s dojezdem 480 km a zrychlením 4,4 vteřiny.

Zároveň pro britský magazín doplnil, že už mají vytipovánu lokaci pro londýnský obchod Tesla a Model S tam začnou prodávat už během letošního roku. V roce 2014-2015 pak bude následovat elektrické SUV Model X a o rok později pak čtyřdveřové levné malé elektrické auto (zhruba rozměrů BMW řady 3).

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily