Tesla: nový Roadster posune hranice elektromobilů

Jan Horčík - 19 Duben 2013

Elektromobil Tesla Roadster, se kterým automobilka Tesla Roadster rozjela svůj byznys, se už přestal vyrábět. Stále se ale prodává. A Tesla chystá jeho nástupce. Původně měl přijít na trh už kolem roku 2015, teď to ale vypadá spíš na 2017-18. A podle vice prezidenta Tesly Goerge Blankenshipa posune hranice elektromobilů zas o kus dál.auto elektromobil Tesla Roadster

Tesla Roadster - elektrický sporťák, který se už nevyrábí, přesto je o něj stále velký zájem
foto: Tesla Motors

Elektrický sporťák Tesla Roadster, který se v Kalifornii vyráběl v letech 2008-2012, je dodnes raritní záležitostí. Automobilka Tesla Motors na něm ukázala, že elektromobily nejsou jen líná jezdítka na pár desítek kilometrů.

O tom, že jde o výjimečné auto ostatně svědčí i fakt, že se jej mnozí snaží napodobit. Nejnověji je to např. znovuobživená značka Detroit Electric se svým prakticky totožným elektrickým sportovním vozem SP:01.

auto Detroit Electric SP:01

Znovuzrozená značka Detroit Electric představila svůj první elektromobil: sportovní auto SP:01. Nepřipomíná vám tak trochu Tesla Roadster?
foto: Detroit Electric
Detroit Electric SP:01 Detroit Electric SP:01 Detroit Electric SP:01

George Blankenship, vice prezident Tesla Motors a po Elonu Muskovi druhá tamní nejpovolanější osoba, aktuálně pro magazín Autocar.co.uk promluvil o tom, co Tesla chystá ve směru roadsteru do budoucna. Potvrdil, že nový roadster bude – ačkoliv neřekl přesně kdy, a zároveň dodal, že posune zejména výkonnostní hranice.

Dojezd by tak měl být výrazně vyšší než 320 km na jedno nabití (což zvládal už původní Tesla Roadster) a zrychlení z 0 na 100 km/h spadne hluboko pod 4 vteřiny. Pro zajímavost, aktuální model Tesla Model S jej zvládá během 4,4 vteřiny i méně a má dojezd až 480 km.

auto elektromobil Tesla Roadster Sport

Tesla Roadster v celé své kráse
foto: Tesla Motors

Původní Tesla Roadster bylo koncepční auto,” řekl magazínu Blankenship. “Vyrobili jsme elektromobil, který ujel 320 km a zvládnul zrychlit z 0 na 100 km/h pod 4 vteřiny. Tehdy nikdo nevěřil, že je to možné. A pak jsme udělali Model S s dojezdem 480 km a zrychlením 4,4 vteřiny.

Zároveň pro britský magazín doplnil, že už mají vytipovánu lokaci pro londýnský obchod Tesla a Model S tam začnou prodávat už během letošního roku. V roce 2014-2015 pak bude následovat elektrické SUV Model X a o rok později pak čtyřdveřové levné malé elektrické auto (zhruba rozměrů BMW řady 3).

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.