Nissan vyrobí pro Čínu elektromobil, v prodeji od roku 2015

Jan Horčík - 27 Červenec 2011

Globální dosáhly mety 10 000 kusů. Z toho polovina se prodala ve Spojených státech, zbytek v a . Šéf kromě toho dnes oznámil, že od roku bude v prodávat speciální určený exkluzivně pro tamní trh. elektromobil Nissan Leaf
foto: Nissan

Nový elektromobil určený pro Čínu bude vycházet z právě z modelu . Bude s ním přímo sdílet i řadu komponent.

Nissan bude auto vyrábět ve spolupráci se svým joint-venture partnerem Nissan-Dongfeng. Prodávat se bude pod značkou Venucia.

"Jasně vidíme poptávku po dostupných, praktických, prostorných a šetrných autech. jednoznačně je globálním lídrem v oblasti dopravy s nulovými emisemi," řekl doslova Ghosn.

"Jsme plně připraveni přijmout za své nařízení čínské vlády ve vztahu k propagaci nasazení vozidel s nulovými emisemi. Jsme připraveni vyrábět elektrická auta lokálně v Číně pod značkou Venucia," dodal.

Podle magazínu HybridCars.com zahrnují zmíněná "nařízení čínské vlády" mimo jiné direktivu, která silně doporučuje světovým průmyslovým gigantům spojit se s lokálními čínskými partnery pokud chtějí na čínském trhu uspět, nebo se na něj vůbec dostat.

Podle jsou cizí automobilky, které chtějí v budovat nebo rozšiřovat své stávající výrobní kapacity tlačeny k rozvoji lokální nové značky .

První benzinové značky Venucia půjde na trh v roce . Elektromobil o několik let později, pravděpodobně 2015.

Jednou z podmínek nově uzavřené spolupráce Nissanu a lokálního partnera v podobě Nissan-Dongfeng je podle magazínu HybridCars.com také skutečnost, že veškeré intelektuální vlastnictví bude patřit právě čínskému partnerovi.

To je velmi zajímavé vzhledem k apetitu se kterým , tamní vláda a předevčím tamní podniky lační po zahraničním know-how v oblasti pokročilých . A takovou bezpochyby jsou.

Nelze v této souvislosti nevzpomenout nedávný skandál v automobilce Renault. Několik jejích vysokých manažerů bylo obviněno z toho z průmyslové špionáže právě směrem do Číny.

Později případ z médií vyšuměl v tom smyslu, že nejspíš šlo o nafouknutou bublinu a ve skutečnosti se nic nestalo. Jenže všichni víme, že na každém šprochu pravdy trochu…

Ghosn nejspíš dobře ví, že mocný čínský průmysl by si prostě a jednoduše mohl Nissan Leaf dovézt, rozebrat ho do šroubku, postavit jeho rádoby věrnou kopii a tu pak prodávat pod vlastní značkou. by pak ale asi nedopadly tak, jak by měly. A tak raději volí menší zlo.

 

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily