VIDEO: Nissan Leaf 2013 je lehčí a výkonnější auto

V Japonsku byla před týdnem odhalena druhá generace elektromobilu Nissan Leaf. Vylepšení je spousta – dojezd se zvýšil na 228 km (dle japonského testu). Auto je o 80 kg lehčí, má větší zavazadlový prostor a svižnější akceleraci.

Nový Leaf nabízí dojezd až 228 km. Dojezd starší, první generace Leafu byl podle japonského testovacího cyklu JC08 až 200 km.
foto: Nissan

Nissan nedávno slavnostně oznámil, že na celém světě za dva roky prodal už 42 700 elektromobilů Nissan Leaf. Dnes už to je přes 43 000. Navenek sice slaví, ale uvnitř firmy jsou prý manažeři prodeji zklamáni.

A doufají, že nové verze elektromobilu to pomohou napravit. Což je dost dobře možné, protože druhá generace elektromobilu NIssan Leaf přichází se zásadním inovacemi. Předně, v Japonsku se prodává ve třech verzích: nejlevnější S, standardní X a nejvyšší G.

Nejlevnější “Sko” stojí 3 349 500 jenů (asi 780 000 Kč), standard X pak 3 757 950 jenů a nejvyšší G 4 133 850 jenů. Zájemce o nákup elektromobilu však od japonské vlády získá ještě dotaci až 780 000 jenů.

Pojďme k samotnému autu. K dispozici jsou nově volitelně kožené sedačky, efektivnější audiosystém BOSE, funkce Around View Monitor pro snazší parkování u chodníků, vylepšený systém regenerativního brzdění a zcela nový systém vytápění.

K dispozici jsou volitelně (v G standardně) 17″ hliníková litá kola, přední LED světlomety, přední mlhovky a tři nová barevná provedení (Dark Metal Gray, Brilliant White Pearl a White). Zavazadlový prostor se zvětšil z 330 l na 370 l, a to díky přesunutí a zmenšení palubní dobíječky do přední části auta. Přibyla také nohou ovládaná parkovací brzda.

Uvnitř elektrického pohonu se taktéž údaly významné změny: Nissan integroval vysokonapěťovou jednotku včetně elektromotoru, invertoru a konvertoru do jediné komponenty. To vedlo ke snížení rozměrů o 30 % a hmotnosti o 10 %.

Zároveň zcela nový elektromotor, který byl navržen tak, aby využíval o 40 % méně vzácného kovu dysprosia, nabízí výraznější akceleraci a přitom nižší spotřebu elektřiny. Celková hmotnost auta byla snížena o plných 80 kg! A to nejen díky motoru, ale i díky lehčímu obalu baterie a snížení hmotnosti dalších komponent.

O snížení spotřeby energie se pochopitelně zasluhuje také tepelné čerpadlo sloužící pro vytápění kabiny. Navíc jsou vyhřívána všechna sedadla a volant pro vyšší pocit komfortu cestujících a přitom celkově nižší spotřebu energie na vytápění vozu.

V systému dobíjení elektromobilu přibyl nový volitelný mód pro dlouhou životnost baterie, který baterii vždy dobije pouze na max. kapacitu 80 %. To by mělo výrazně prodloužit celkovou životnost baterie.

Zároveň byl výrazně inovován dobíjecí port, který je možné dálkově otevřít, obsahuje LED osvětlení pro lepší manipulaci v noci a další vychytávky.

Všechny výše uvedené novinky se týkají nové verze Leafu, která je v prodeji v Japonsku. V Evropě a se tato nová verze začne prodávat pravděpodobně teprve se spuštěním výroby elektromobilů v nových továrnách Smyrna v Tennessee a Sunderland v Británii.

Bez zajímavosti není ani fakt, že NIssan se chystá rozšířit počet rychlodobíjecích stanic u svých dealerů v Japonsku ze současných 400 na celkově 700 do března 2013. Rychlodobíječky jsou tím, co podle Nissanu zvyšuje zájem spotřebitelů o nákup elektromobilu.

tisková zpráva

11 Comments on “VIDEO: Nissan Leaf 2013 je lehčí a výkonnější auto”

 1. Taky už se těším, až
  Taky už se těším, až budu jezdit svým prvním elektromobilem.
  Vzhled Leafu je i dle mého názoru…. málo dynamický.
  Nehledě na to, že má elektromotor umístěný na špatné nápravě. Doufal jsem, že alespoň tohle se s příchodem elektromobilů změní a já už nebudu muset jezdit v ojetém BMW (nové příliš drahé stejně jako zatím elektromobil).
  Jinak dojezd je super. Do práce a zpět to mám 120 km……

  1. Je to tu trochu nešikovné,
   Je to tu trochu nešikovné, taky mi to chvíli trvalo, enž jsem to zjistil -> dialogový řádek k přihlášení se se objevuje pouze na hlavní stránce. Nutno sjet dolů a je to po pravé stránce.

   Redakce, nešlo by to udělat, aby to bylo na jakékoliv stránce hybridu vždy na tom místě? 🙂

Napsat komentář